10 důvodů, proč jet na dovolenou do Rumunska
Ať už se chystáme k moři, na hory, či za památkami, tak Rumunsko určitě nepatří mezi destinace, jež máme okamžitě v hledáčku. Jedná se o zemi zatíženou svou temnou minulostí a předsudky, jež z ní dělají neatraktivní, či dokonce nebezpečné místo. To je ale velká škoda! Jedná se totiž o nádhernou rozmanitou zemi, která nabízí nejrůznější aktivity. Pomalu, ale jistě se to však mění, a čím dál víc lidí začíná tuto zemi a její krásy objevovat.
1. Nedotčené hory pro všechny typy výletníků
Liduprázdnost, nedotčenost, různorodost a svoboda, to jsou rumunské hory. Je libo skalnaté štíty jižních Karpat, hustě zalesněné kopce východních Karpat, krasové Apuseni se spoustou jeskyň, či zvlněnou krajinu jižního Banátu? V Rumunsku si vybere každý! Právě neexistence masového turismu zanechává hory neporušené a plné původních druhů. Další výhodou jsou benevolentní pravidla, kdy rozdělávat oheň a tábořit na divoko lze téměř kdekoliv. Zdejší hory jsou tedy jako stvořené na přechody. Pokud však někdo stojí o pohodlí horské chaty, či lanovky, i pro něj se v Rumunsku najdou některá místa s plnou turistickou infrastrukturou.
2. Krásná historická města bez davů turistů
Rumunsko opravdu nejsou jen paneláky. Nespočet rumunských měst má nádherná historická centra, jež jsou opravená, čistá a plná života. Jsou zde architektonicky zajímavá rozlehlá náměstí i úzké uličky plné venkovních zahrádek jednotlivých kaváren. Vzhledem k tomu, že zde stejně jako v horách není rozvinuta masová turistika, lze si vychutnat opravdovou atmosféru a velmi levnou kávu či typické rumunské pokrmy. Za zmínku určitě stojí Bukurešť, Temešvár, Brašov, Sibiu či Kluž.
3. Hrůzokrásný Ceaușescův palác
Rumunský socialistický prezident Nicolae Ceaușesca radikálně ovlivnil život Rumunů i tvář Bukurešti. Po demolici velké části Bukurešti započal stavbu monumentálního díla Paláce parlamentu (Paláce lidu), jež probíhala v neuvěřitelném tempu a skončila téměř společně s popravou samotného Ceaușescua. Dodnes se jedná o druhou nejrozsáhlejší budovu na světě, hned po americkém pentagonu. Palác působí opravdu hrůzokrásným dojmem, kdy člověk neví, jestli ho obdivovat, či nenávidět. Jsou možné i vnitřní prohlídky paláce s několikajazyčným výkladem.
4. Banát aneb Česko v Rumunsku
Na jihovýchodě Rumunska v oblasti Banátu se mezi zvlněnými kopečky nachází několik českých vesnic. Návštěva těchto zapomenutých vísek je jeden z nejlepších kulturních zážitků, co Čech může zažít. Nepopsatelné kouzlo. V posledních letech je o Banátu hodně slyšet díky každoročnímu hudebnímu festivalu, který zde Češi pořádají a který stojí zato! Avšak navštívit české vesnice, jež jsou od sebe vzdálené akorát tak na pořádnou túru, je super i v době mimo festival, kdy tam člověk zažije tu pravou atmosféru. Není nad to, zjistit, jak se našim krajanům žije ve zcela jiném koutě světa, a v místní hospodě u Medvěda si dát točenou kofolu.
5. Tajemná Draculova místa
Pokud je něčím Rumunsko známé, tak je to Dracula! Avšak není Dracula jako Dracula! Valašský kníže Vlad Tepese (přezdívaný Dracula kvůli své krutosti) opravdu existoval a je považován za rumunského národního hrdinu. Jednalo se o velice krutého a kontroverzního knížete, jež se narodil v menším městečku Sigishoara a žil na hradě Poenari, z něhož je dnes pouze zřícenina, na kterou vede 1480 schodů. Obě místa zcela určitě stojí za návštěvu. Někteří věří, že na zřícenině straší duše všech, které kníže zabil. Mimo Rumunsko je však většinou jiná představa Draculy, a to upíra z románu irského spisovatele Brama Stokera, jež se inspiroval pouze velmi vzdáleně reálným knížetem. Románový Dracula měl sídlo na nejznámějším rumunským hradu Branu, jež je turisticky velmi navštěvovaný a je mylně považován za sídlo „pravého“ Draculy.
6. Hrad na každém rohu
Na většině typických fotek Rumunska je k vidění hrad Bran. Přestože je to opravdu krásný hrad, podobných kvalit dosahuje nespočet dalších rumunských hradů. Většina z nich nemají s Draculou nic společného, avšak je z nich cítit určitá tajemná a strašidelná atmosféra. Nejde však pouze o typické hrady s bohatou historií. Láska Rumunů k hradům je doslova vidět na každém kroku. Je zde totiž v oblibě stavět rodinné domy ve stylu hradů. Tudíž velké věže i malé věžičky, hradby to jsou architektonické rysy většiny rodinných domů. Nejspíš je to znak určitého postavení a moci. Čím více vypadá dům jako hrad, tím bohatší a vlivnější majitel.
7. Nejkrásnější silnice světa
Transfagarasan je často označovaná za nejkrásnější silnici světa. Jedná se o 90 km serpentin napříč pohořím fagaras v jižních Karpatech. Silnice dosahuje až k jezeru Balea ve výšce okolo 2000 m n. m., jež je vhodné jako výchozí místo pro túry do okolních hor. Zatímco v letních měsících je to cíl motorkářů a cyklistů, tak v zimních měsících je silnice uzavřena a lze ji sjíždět na lyžích či snowboardu.
8. Rumunsko, motorkářů ráj
A to nejen kvůli výše zmíněné nejkrásnější silnici světa. Samozřejmě ta je nutností všech motorkářů, alespoň jednou za život! Ale Rumunsko nabízí i další krásné silnice vedoucí místními horami i planinami. Výhodou je i mnoho zajímavých míst, kde se dá během dne zastavit, stejně jako velice levné možnosti ubytování a stravování. Avšak nejen silniční motorky si přijdou na své, neboť díky méně přísným zákazům v přírodně cenných lokalitách se zde mohou vyřádit motorkáři na svých „kroskách“.
9. Černé moře a ztracený hippie ráj
To, že má Rumunsko moře je příjemný bonus ke všemu ostatnímu. Avšak rumunské pobřeží Černého moře se nemůže rovnat křišťálově čistému moři členitého pobřeží Řecka či Chorvatska. Avšak to, co většina ostatních evropských pobřeží nemá, je hippie ráj. Vesnice Vama Vechce u hranic Rumunska a Bulharska je přímořské letovisko bez jakýkoliv hranic. Hippies zde má dlouho tradici a tento styl fungování zde panuje dodnes. Pokud hledáte místo, kde můžete chodit nahý a se všemi ostatními sdílet mír a lásku, tak Vama Veche je cíl!
10. Levná a dostupná sranda
A to nejlepší na tom je, že všechny výše zmíněné rumunské poklady jsou výborně dostupné a lze je zažít velice levně. Do Rumunska se dnes dá dostat opravdu levně letadlem, autobusem, vlakem i autem. Stejně tak život v Rumunsku stojí buď stejně, či ještě méně než v Česku. Další výhodou je možnost stanování i mimo kempy, což ocení zejména dobrodružnější povahy a jejich peněženky. Zkrátka v Rumunsku se dá zažít hodně muziky za málo peněz.
PS: možno dodat obrázky, bohužel nešly vložit pro jejich velikost.
Mapa - openstreetmap.org, hranice Rumunska
Fotogalerie k článku, fotil - Andrea Midlochová
*Last minute dovolená v Rumunsku - přehled
Jak se dostat do Rumunska (autem, autobusem, vlakem, letecky)
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.