Beringovo moře
Beringovo moře obklopuje svou západní částí Čukotku a Kamčatku, na jihu Aleutské ostrovy a Aljašku a je vlastně přirozenou hranicí mezi Ruskem a Spojenými státy americkými. Moře má hloubku asi 4200 metrů. Na pobřeží tvoří spoustu zálivů a lagun, které jsou poměrně pusté a nehostinné.
Ve své severní části je moře až deset měsíců zamrzlé.
Poloha moře, zdroj mapy - openstreetmap.org
Anglický název - Bering Sea, španělsky - Mar de Bering, francouzsky - Mer de Béring
Beringovo moře je důležitým zdrojem rybolovu, čili obživou tamních obyvatel – loví ryby jak pro svoji potřebu, tak i na export.
Beringovo moře je přes Beringův průliv propojeno se Severním ledovým oceánem a ve své jižní části přechází do Pacifiku.
V lednu 2018 zasáhlo Beringovo moře silné podmořské zemětřesení. Jeho epicentrum se nacházelo 41 kilometrů od vesnice Nikolskoje u pobřeží Kamčatky. Jednotlivé otřesy přicházely z hloubky cca deseti kilometrů a jejich síla byla 6,2; 5 a 4,9 stupně Richterovy škály. Tehdy se ztratila loď s 21 námořníky, ale k jiným obětem a majetkovým škodám nedošlo. Po lodi, plující z Jižní Koreje na Sachalin, pátralo v té době několik záchranných plavidel i letouny, ale nalezeny byly pouze dvě záchranné vesty, trosečníci nikoliv.
Mohlo by vás zajímat: Seznam moří | ||
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.