Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Bertramka

Vila

Tato klasicistní vila na pražském Smíchově byla do nynější podoby dvakrát výrazně přestavována. Nejprve z původního viničního domku na usedlost a později na vilu. Ta prošla během času ještě několika rekonstrukcemi.

Původní usedlost s vinicemi kartuziánů, patřila vdově po dvorním úředníkovi Kryštofu Kobrovi z Koberšperku. Dalším majitelem byl Jan Pimsborn, sládek, a ten původní panskou usedlost přestavěl na barokní sídlo a nazval je Cukrářka. Tohle sídlo však skončilo v dražbě a v roce 1743 tyto nemovitosti získali František Bertram s manželkou. Bertram nechal sídlo přestavět na předměstskou vilu.

 

Po několika dalších majitelích, kteří se zde vystřídali, zakoupila vilu operní pěvkyně, interpretka Mozartových oper, Josefína Dušková se svým manželem, hudebníkem a skladatelem Františkem Xaverem Duškem. A byli to právě oni, na jejichž pozvání a v jejichž sídle pobýval a tvořil Wolfgang Amadeus Mozart. Mozart trávil čas u Dušků velmi rád; měl tu klid potřebný pro tvorbu a potkával tu přátelskou a liberální společnost - ve vile u Dušků se často scházeli jejich přátelé a další lidé se svobodným myšlením a zajímající se o umění, o němž se tu volně a hodně diskutovalo.

 

 

Zahrada a vinice

Původní užitková zahrada a vinice byly později postupně upraveny jako park. V horní části je umístěna busta W. A. Mozarta a také kamenný stůl a lavice, u nichž Mozart komponoval. V zahradě lze nalézt i původní bazének. Zahradu může veřejnost navštěvovat jen při kulturních akcích – většinou při koncertech v hudební síni Sala terrena.

 

Mozartovo muzeum a restituční spor

Vila Bertramka dlouho sloužila jako muzeum, v němž bylo možné shlédnout různé dokumenty o Mozartovi, jeho osobní korespondenci, rukopisy a dokonce některé nástroje, na něž hrál. Prohlídka byla doplněna zvukovým průvodcem v několika jazycích.                                                                                            

Po sametové revoluci byl veden dlouhodobý restituční spor o vlastnictví Bertramky mezi Městskou částí Praha 5 a společností Mozartova obec, která nemovitosti v roce 1929 zakoupila od salzburgské nadace Mozarteum, avšak roku 1986 jí byly zabaveny. 

Tento spor trval osmnáct let a Bertramka mezi tím značně zchátrala. Po tomto dlouhém období bylo vlastnictví Bertramky v roce 2009 přiznáno opět Mozartově obci; navrácena byla však v zoufalém stavu a bez expozic.

Dne 29. 3. 2016 vydalo Mozarteum Salzburg veřejnou výzvu k finanční podpoře na obnovu Bertramky.

 

Současnost

Od roku 2010 do roku 2016 byla Bertramka přístupná veřejnosti, nyní se otvírá pouze pro ohlášené skupiny. Například na únor a březen 2018 jsou ohlášeny skupiny zájemců z Rakouska, Estonska a Německa na přednášky a prohlídky expozice.

V jarních měsících bude prováděna oprava schodiště, kdy bude Bertramka opět dostupná pro veřejnost, zatím není známo.

Bertramka je národní chráněnou kulturní památkou.

Autor: Jaroslava Linková

 

 


                        Přehled nejnavštěvovanějších pražských památek

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.