Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Čeljabinsk: Město pod Uralem

Jak začít vyprávění o Čeljabinsku? Nejlépe možná událostí, díky níž se před několika lety o tomto ruském městě dověděl v krátké chvíli celý svět.

V ranních hodinách dne 15. února 2013, v oblasti jižního Uralu, proletěl zemskou atmosférou zářící meteroid. Jeho rychlost byla odhadnuta na 54 tisíc km/hodinu, což je 44krát víc než je rychlost zvuku. Rozměry při vstupu do atmosféry se odhadují až na 17 metrů a hmotnost skoro 10 tisíc tun.

 

 

Zpozorován byl jako bolid - velmi jasný meteor (z řeckého bolis – světelný jev). Při průniku atmosférou toto těleso nad městem Čeljabinsk explodovalo. Tlaková vlna a supersonický třesk po výbuchu vyrazily okna v budovách až do vzdálenosti 100 kilometrů. Rozlétajícími se skleněnými střepy bylo zraněno víc než tisíc obyvatel.             

 

 

Rozpadlé meteority byly nalezeny na několika místech, největší z nich měl hmotnost přes 570 kilogramů. Pojmenován byl Čebarkul, podle názvu jezera, z nějž byl tento kus kosmického tělesa vyloven.

Tato událost byla po celou dobu pozorována a dokumentována, vznikla i spousta amatérských záběrů, zejména od řidičů, kteří měli v té době zapnuté autokamery. Stopu tohoto světelného jevu zachytila i meteorologická družice Meteosat 9.

Zajímavost: Trajektorii (pohybovou křivku letu) tohoto tělesa údajně jako první určili vědci Astronomického ústavu, oddělení meziplanetární hmoty, v Ondřejově.

 

 

Čeljabinsk se rozkládá na úpatí Uralu, v nížině s nadmořskou výškou kolem 230 metrů. Kolem dokola je obklopen desítkami větších jezer a stovkami jezer menších. Původně zde byla v 18. století založena pevnost Čeljaba pro ochranu obchodních cest; ta dala městu jméno.

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Čeljabinsk byl vždy městem průmyslu (za II. světové války se zde vyráběly známé tanky T-34 a raketomety Kaťuša). V minulosti se tu vyráběly jaderné zbraně. V roce 1957 došlo k menší jaderné havárii, tehdy část obyvatelstva město opustila.

Nyní tu žije kolem 1,1 milionu obyvatel, ve složení: přes 90 procent Rusové, zbytek jsou menšiny Tatarů a Ukrajinců. Průmysl je tu opět rozvinutý, především chemický, metalurgie – hutnictví železa, výroba stavebních hmot, výroba traktorů a zbrojařský průmysl. Z lehkého průmyslu jmenujme alespoň potravinářský a spotřební. Těžký průmysl je soustředěn převážně v severní části města.

 

 

Co se dopravy týká, městem prochází jižní větev Transsibiřské magistrály, spojující Moskvu s Vladivostokem. Je tu mezinárodní letiště, další letiště je v Jekatěrinburgu, vzdáleném cca 180 kilometrů. Po městě se lidé přepravují vlaky, taxíky, autobusy a trolejbusy. Běžně se zde k přepravě využívá takzvaná Marshrutka, což je menší městský autobus, který zastavuje pouze na požádání, tzn., že projede městem poměrně rychle. A také se tu staví první trasa metra, otevřena by měla být v roce 2019. Výhledově zde budou tři linky.

 

   
                       Mohlo by vás zajímat: Letiště Čeljabinsk (CEK)
   

 

No a co pěkného a zajímavého vás v Čeljabinsku čeká?

 

Pokud do města zavítáte, nezapomeňte na národní park Tanganay a jezero Turgoyak. Dále vás může zaujmout:

  • Park Aloe Pole – park je situován v centru města, jsou tu stromy i květiny, zkrátka kus přírody a oázy klidu uprostřed hlučného města; v parku je i kostel a také obří busta Lenina, postavená ve dvoupatrovém žulovém mauzoleu
  • Kostel Alexandra Něvského
  • Gagarin Park
  • Muzeum místních tradic
  • Čeljabinské regionální Umělecké muzeum
  • Kostel nejsvětější Trojice
  • Čeljabinská ZOO
  • Chrám Ikona Matky Boží „Perish“
  • Chrám na počest Panny Marie Matky všech postižených
  • a množství dalších muzeí, památníků, sportovních areálů

Dopřát si můžete i kulturní zážitky v nesčetných divadlech, kinech a koncertních síních.

A protože je město obklopeno parky a lesy, je tu spousta možností pro pěší turistiku, opičí stezku ve větvích stromů, bruslení na kolečkových bruslích. A koupání. Buď v bazénech, anebo v jezerech. Tak třeba rovnou ve městě je Městská písečná pláž. Přímo na pláži stojí hotelový komplex; ale i v celém městě najdete mnoho hotelů a penzionů k ubytování.

 

Hotely v této lokalitě

 

Smolino Park Hotel

Cena na noc pro dva - 1 202 Kč
 

Absolut Hotel

Cena na noc pro dva - 625 Kč

 

 

 

Anebo místo plavání a koupání  se můžete plavit po některém z Uralských jezer – plavba se provozuje od června do srpna.

Do hor je to z Čeljabinsku pouhé 2 – 3 hodiny, můžete si tedy zkusit lyžování i horolezectví, anebo horskou turistiku.

Jen musím ještě upozornit, že tady „za Uralem“ je poněkud drsnější podnebí, a pokud byste se sem chtěli vypravit v zimním období, připravte se na teploty kolem  -20 až - 30o Celsia.

 

 

 
                                Mapa místního metra + další informace
 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Valera Petrov, Vojenská přehlídka 2017

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.01.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.