Průvodce městem Chotěboř
Chotěboř je malebné město Českomoravské vysočiny, nalézající se v těsné blízkosti Chráněné krajinné oblasti Železné hory.
V letošním roce Chotěboř oslavila 750 let od první písemné zmínky.V roce 1331 ji povýšil český král Jan Lucemburský na město (mimo jiné kvůli stříbrným dolům, které se zde v té době nacházely).
Roku 1421 došlo v Chotěboři k tragické události – v městských stodolách bylo katolickými pány upáleno 300 zajatých husitů. Královským městem zůstala Chotěboř až do konce 15. století, kdy ji na téměř půldruhého století získal mocný šlechtický rod Trčků z Lípy.
V letech 1701–1702 nechal hrabě Vilém Leopold Kinský v Chotěboři postavit raně barokní zámek (obklopený anglickým parkem), který je nejvýznamnější památkou města.
V letech 1836–1948 ho vlastnil šlechtický rod Dobřenských z Dobřenic, jemuž byl v 90. letech navrácen. V zámku můžete navštívit stálé expozice a sezonní výstavy chotěbořského městského muzea a též zámeckou kapli Nejsvětější Trojice s bohatou štukovou výzdobou, freskami a původním zařízením.
Za prohlídku v Chotěboři určitě stojí také pěkně opravené náměstí s budovou staré radnice, pozdně barokním domem čp. 194 a mariánským sloupem.
K dalším významným památkám města patří kostel sv. Jakuba Většího (původně románský, posléze gotický a koncem 19. století přestavěný v pseudogotickém stylu), hřbitovní kaple Povýšení sv. Kříže či kaple sv. Anny na okraji města.
Z významných chotěbořských rodáků jmenujme spisovatele, novináře a humoristu Ignáta Herrmanna (mj. autora románů U snědeného krámu, Otec Kondelík a ženich Vejvara atd.) či moderního malíře Zdenka Rykr (mj. autora dodnes používaného obalu na čokoládu Kofila). Chotěboř je také spjata s malířem Železných hor Jindřichem Pruchou a se spisovatelem Jaroslavem Haškem, který těsně před první světovou válkou napsal v restauraci Panský dům na náměstí některé své povídky.
Nejvyhledávanějším turistickým cílem v bezprostředním okolí Chotěboře je přírodní rezervace Údolí Doubravy. Jedná se o romantické zalesněné kaňonovité údolí s divokým balvanitým řečištěm, četnými peřejemi a skalními útvary mezi Bílkem a Chotěboří, kterým prochází naučná stezka.
V Chotěboři žije v současné době necelých 9 500 obyvatel. Je zde rozvinut průmysl strojírenský a dřevozpracující. Dobré jméno dělá městu také pivovar, který zde byl na zelené louce vystavěn v roce 2009.
Autor: Stanislav Pavlíček
Poloha Chotěboře, zdroj mapy - openstreetmap.org
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.