Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Haštalská ulice

„Hostitel svatých“, tak se přezdívalo ve starém Římě správci Dioklecianova paláce – Kastulovi, jehož známe pod českým jménem Haštal.

K tomu, aby se stal svatým musel nejprve zemřít mučednickou smrtí, což ve 3. století, nebylo pro přívržence křesťanské věrouky nic tak obtíženého. Sv. Haštal dal název pražské ulici, snad jediné tohoto jména u nás, která spojuje ulice U obecního dvora a Řásnovka a měří přibližně 370 m.

 

 

 

 

 

Kostel sv. Haštala

Věhlas muže, který ukrýval ve svém příbytku pronásledované křesťany, vedl ke stavbě mnoha jemu zasvěcených sakrálních staveb. Nejinak to bylo i s kostelem sv. Haštala, za jehož vznikem stojí členové řádu německých rytířů. Jedná se o jednu z nejstarších a dodnes dochovaných staveb v Praze, jejíž počátek je datován do roku 1190. Kostel sv. Haštala se nachází ve středu náměstí  a právě sem vede Haštalská ulice.

 

Haštalská ulice

Haštalská ulice

 

První písemná zmínka je doložena až v listině Václava I. z 21. 3. 1234. Na dobu svého původu odkazují i románské prvky základů kostela, který získal konečnou podobu za Karla IV. Své vykonaly dějinné události a zub času. Kostel byl poznamenán husitskými válkami v r. 1420, povodní v r. 1432, požárem v r. 1689, ale vždy znovu povstal z popela.

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

    Ubytování v této lokalitě  

     Haštalská Apartment

          Cena za noc od 1450 Kč
   

 

Haštalská ulice a okolí

Původní pojmenování okolí kostela bylo U sv. Haštala, části ulice, která vede směrem k Řásnovce, se říkalo Újezd podle osady, která zde byla asi ještě dříve než kostel. Dalším mutací jména sv. Kastula bylo  - Za Haštalem, takový název mělo okolí kostela ve 14. a 15. V  18. století se říkalo východní části ulice Svíčková podle domů U bílé svíčky (čp. 760) a U svíčky (čp. 940), západní část ulice nesla v té době již pojmenování Haštalská nebo Pivovarská podle pivovaru, jenž stával v místě dnešního domu (čp. 748). Současné pojmenování – Haštalská ulice, bylo úředně uvedené v platnost roku 1870.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
        Čtěte také: 10 zajímavých míst v Praze, které stojí za to navštívit
 
Vložil/a: Daniel Česák 18.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.