Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Kostel sv. Mikuláše

KostelSetkat se můžete také s názvem chrám sv. Mikuláše. Tato pozoruhodná pamětihodnost se nachází na pražském Malostranském náměstí a dotváří charakteristické panorama Pražského hradu.

 

 

 

Historie chrámu sv. Mikuláše

Bývá jí přisuzován status vůbec nejkrásnější barokní stavby u nás. Jde o zcela jedinečnou ukázku díla z doby vrcholného baroka a významnou kulturní památku. Vzorem jí byl hlavní jezuitský kostel Il Gesù v Římě.

 

Otevírací doba, koncerty, interpreti, mimořádné akce aj. se dozvíte na oficiálním webu pražského arcibiskupství - www.stnicholas.cz

 

 

Předtím na místě nynějšího kostela sv. Mikuláše stával gotický kostel, který pocházel ze 13. století. Stavbu nového kostela započali jezuité, kteří získali původní budovu v rámci rekatolizace od Albrechta z Valdštejna. O architektonický návrh nově vznikajícího chrámu se zasloužil italský stavitel Giovanni Domenico Orsi, jenž svou stopu zanechal na mnoha stavbách v českých zemí tohoto období.

 

Sv. Mikuláš

Zdroj: openstreetmap.org


   Ubytování poblíž

 

SG1 Hostel

Cena na noc pro dva - 358 Kč
 

Old Town Apartment

Cena na noc pro dva - 2 102 Kč
 

Apartment Malostranské Náměstí

Cena na noc pro dva - 2 020 Kč

 

Výstavba kostela probíhala ve dvou fázích během 18. století. Patrně se na něm realizovalo rodinné duo Kryštof Dientzenhofer a Kilián Ignác Dientzenhofer, ačkoli činnost prvního jmenovaného nelze stále spolehlivě potvrdit. A současně se na chrámu v malé míře podílel i zeť Kiliána Ignáce Anselmo Lurago.

 

 
      Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, které byste neměli vynechat
 

 

Exteriéry a interiéry

Monumentální kostel sv. Mikuláše má trojosou dynamickou stěnu průčelí, dominantní je na něm při pohledu zvenčí hlavně mohutná kupole a štíhlá věž. Průčelí díky svému řešení vyvolává v divákovi iluzi pohybu. V interiérech zaujme návštěvníky především nádherné zdobení v podobě stěn pokrytých mramorem, velkorysé stropní fresky a fresky iluzivní. Jejich autory jsou František Xaver Palko, na něhož asi o deset let později navázal vídeňský malíř Jan Lukáš Kracker.

 

 

Ke zmiňované stropní fresce se váže dokonce legenda. Podle ní si autor výzdoby rozhodně nepřál, aby jej při práci kdokoli pozoroval. To ovšem jeden mnich porušil. Za trest se tedy dočkal přimalování na fresku, což samozřejmě neušlo po odhalení díla pozornosti ostatních. Zvědavec se tak dočkal pořádné ostudy.

Další součást výzdoby tvoří obrazy Karla Škréty Ukřižování a Pašijový cyklus deseti obrazů, které doplňuje i sochařská tvorba Ignáce Františka Platzera.

 

                                           Průvodce Prahou, čtěte zde
       
Vložil/a: Daniel Česák 17.03.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.