Lázně Bechyně
Bechyně je městečko s asi pěti tisíci obyvateli. Najdeme jej v okrese Tábor. Leží na soutoku dvou řek – Lužnice a Smutné.
Pověsti její založení sice připisují kněžně Libuši, která ji měla věnovat jedné ze svých družek. A od Bohyně snad vzešel i název. Nicméně doložené archeologické nálezy hovoří poněkud jinak. Podle nich se na tomto místě lidé usadili už v prvním století před naším letopočtem.
Historie samotného města se začíná psát ve třináctém století, konkrétně roku 1268, kdy tu Přemysl Otakar II. dal postavit hrad. Už přímo o městě hovoříme až v souvislosti s rokem 1323. Dosavadní osadu tehdy Jan Lucemburský povýšil na město a základy současné Bechyně byly na světě.
Panství mělo hned několik majitelů, my se zmiňme alespoň o jednom. Petr Vok z Rožmberka si to nepochybně zaslouží, neboť nechal poměrně náročně přestavět výše zmíněný hrad. Nádherné renesanční sídlo, dílo proslulého italského architekta Baldassare Maggiho, tak můžeme obdivovat dodnes. Pak se na tu vystřídali ještě Šternberkové a Paarové, ti zámek podrobili úpravám menšího rozsahu.
Bechyňský zámek, By Palickap (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
Už v osmnáctém století začaly své dějiny psát lázně, které se jmenovaly Libušiny. Hlavně na přelomu 19. a 20. století často měnily majitele. Později patřily městu, pak došlo k jejich zestátnění a nyní je provozuje soukromá společnost Lázně Bechyně s.r.o.
K léčbě, a to především pohybového ústrojí, se tady v současnosti využívá slatina.
Dávnou tradici tu má výroba keramiky, jak umělecké, tak i užitkové nebo technické. Důkazy o šikovnosti místních tvůrců máme už v šestnáctém století, ale předpokládá se, že s výrobou se ve městě začalo mnohem dříve. V roce 1885 tu byla založena továrna na výrobu kamen a keramických předmětů.
Už roku 1884 se sláva celého odvětví rozšířila i díky vůbec první keramické škole na území tehdejšího Rakousko-Uherska. Na její činnost navazuje současná Střední uměleckoprůmyslová škola. V zámeckém areálu nyní najdete i muzeum věnované tomuto fenoménu.
Zdroj mapy: openstreetmap.org
Web lázní: www.laznebechyne.cz
Ubytování v Bechyni přes portál booking.com
Tip na ubytování: Villa Liduška | Cena na noc pro dva - 1 100 Kč |
Mohlo by vás zajímat - přehled českých lázní |
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.