Letenské sady - informace, fotky
Letenské sady se rozkládají při levém břehu Vltavy na kopci mezi Letenskou plání a nábřežím Edvarda Beneše. Jedná se o druhý největší park na území metropole. Svou rozlohou je předčí pouze Stromovka, celkem zabírají 47 hektarů. Název je odvozen od pojmenování Leteň. Označovalo se tak velmi dobře osluněné místo.
Za historií Letenských sadů
Již ve 13. století sloužil jižní svah k pěstování vína, nicméně zdejší odrůdy se pro svou chuť příliš neujaly. Pak byla lokalita po několik století dokonce zcela opuštěná. Ožívat začala až s vybudováním sídla pro Františka Josefa Valdštejna a jeho manželku. Počátek nynějších sadů můžeme datovat na začátek 19. století.
Cedule obsahující základní informace
VýLetná - mapa
Tehdy už se zdejší pozemky nacházely v majetku barona Jakuba Wimmera z Wimmersbergu. Ten tady obnovil jednak pěstování vína a jednak nechal vysázet i mnoho ovocných i okrasných stromů. Tak položil základ současné tváři Letenských sadů.
Hanavský pavilon
U Hanavského pavilonu
Výběr z booking.com
Tip na hotel: Belvedere | Cena na noc pro dva - 1 950 Kč |
Tip na hotel: Apartments Hradčanská | Cena na noc pro dva - 1 602 Kč |
Významný vliv na jejich konečnou podobu měl též pražský místodržící Karel Chotek. Zasadil se jednak o výkup pozemků a jednak na jeho popud započala také rekonstrukce Letné. V místě došlo ke zpevnění svahu a také k vysázení několika tisícovek nových stromů. Později svou významnou stopu na řešení Letenských sadů zanechal i architekt František Josef Thomayer. Pod jeho dohledem dostaly sady zcela nový koncept.
Kramářova vila v zimě
Proč jsou sady tak dnes tak oblíbené
Mimo zeleně je možné na v těchto místech obdivovat i řadu architektonicky pozoruhodných staveb. Patří mezi ně v první řadě Letenský zámeček, novorenesanční stavba, za kterou stojí architekt Vojtěch Ignác Ullmann.
Letenský zámeček
Dále také novobarokní Hanavský pavilon či Bruselský pavilon vytvořený pro Expo 58. Letná se může chlubit i unikátem: Nejstarším kolotočem ve střední Evropě.
Na monumentální pomník Josifa Vissarionoviče Stalina, odstraněný v roce 1962, upomíná dnes již jen mramorový podstavec.
Metronom
V současnosti se jedná o oblíbené místo Pražanů, které slouží k procházkám i sportovnímu vyžití. Nádherné jsou Letenské sady i díky svému výhledu. Doslova jako na dlani tak návštěvníci odsud mají panorama Pražského hradu, Petřína nebo Staré Město.
Kramářova vila
Nový rybník na území parku
Přírodní památka - Letenský profil
Výhled z Letenských sadů na panorama Prahy / únik plynu
Československý pavilon na Světové výstavě 1958 (Expo58) byl převezen do našeho hlavního města, kde v Letenských sadech v roce 1991 vyhořel a zbyla z něj pouze budova původní restaurace. | |
Výhled na Prahu z Letenských sadů
Průvodce Prahou, čtěte zde | |||
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.