Letovice, křižovatka cest
Letovice, malebné město ležící ve výšce asi 326 m. n. se rozkládá mezi výběžky Drahanské vrchoviny a Českomoravské vysočiny. Nachází se asi 35 km severně od Brna v blízkosti vodní nádrže Křetínka, která je často vyhledávaným místem rekreace a odpočinku a to převážně v letních měsících.
Dříve městečko leželo na křižovatce obchodních cest vedoucích od Brna k Litomyšli, do Olomouce i Polska. Význam města tak byl nemalý. První písemné zmínky o městě pocházejí asi z poloviny 12. Století.
Název města může mít několik významů. Někteří jsou přesvědčeni, že pojmenování Letovice souvisí s mírným podnebím, které tu po staletí bylo. Druzí zase odvozují název podle náčelníka Leta, který založil osadu, nacházející se na dnešním území města.
Současné podobě města vévodí opravený zámek, na jehož původním místě stával středověký hrad. Po roce 1945 se stal zámek majetkem MěNV Letovice. Po politických změnách v roce 1989 a po dlouhých průtazích, byl zámek navrácen v restitučním řízení hraběti Alexandru Kálnokymu. Město Letovice ve spolupráci s Alexandrem Kálnokym začalo investovat do statického zajištění a sanace sklepení jízdáren. Proběhla také úprava zámeckého parku. V roce 2004 hrabě Kálnoky prodal zámek Bohumilu Vavříčkovi.
- Otevírací doba je od května do října 9.00 až 18.00 hod.
- Cena: dospělý 100 Kč
- Snížený 80 Kč
- Děti 50 Kč
Na zámku se pořádá řada akcí a slavností. Našli bychom tu ale např. také Stálou výstavu autoportrétů Tomáše Vavříčka, pravidelné Burzy starožitností a sběratelských kuriozit, koncerty a divadelní představení. V zámecké jízdárně se konají také svatební hostiny a obřady.
V blízkosti zámku se nachází také klášter Milosrdných bratří, který v současné době slouží jako léčebna dlouhodobě nemocných. Součástí letovického kláštera je i krásná barokní lékárna nebo krypta, ve které jsou pohřbeni nejen členové řádu, ale také bývalá letovické hrabata a majitele panství.
Lékárna je vybavena dřevěnými lékárenskými skříněmi, vyřezávanými vázami, množstvím malých šuplíků i lékárenských nádob. Všechny lahvičky i přihrádky jsou pečlivě popsané. V letech 2000 až 2008 probíhala velká rekonstrukce této místnosti. Byly restaurovány malby i nábytek. Při těchto opravách bylo objeveno také několik tajných přihrádek a šuplíků, které sloužili pravděpodobně k uchování jedovatých léčiv.
- Prohlídku lékárny i krypty s výkladem je možné domluvit v městském informačním centru nacházejícím se na ulici Tyršova
Při návštěvě lékárny a hrobky je také možné navštívit klášterní kostel zasvěcený sv. Václavovi. V kostele se konají pravidelné bohoslužby a poutě.
Kostel sv. Václava není jediným římskokatolickým kostelem ve městě. Navštívit můžete také farní kostel sv. Prokopa. Postaven byl v letech 1370–1380 v gotickém slohu. Z města k němu vede krytá chodba – „fortna“, která byla v roce 1920 opravena. A návštěvník jí může procházet do dnes. Kostel by původně 34 metrů dlouhý a 12 metrů široký, ale v průběhu staletí doznal mnoha změn. Vnitřní zařízení i výzdoba kostela je převážně barokní. Nemělo by význam popisovat interiér místa, věřím totiž, že každý si musí udělat obrázek sám a místo si prožít.
Vyhledávanou atrakcí je také keltský skanzen Isarno, který je znovuotevřen od roku 2013. Skanzen leží poblíž vodní nádrže Křetínka a nabízí návštěvníkům pohled do historie a života Keltů žijících na našem území a hlavně v Letovicích. V areálu Vás jistě zaujmou dobová stavení, hospůdka, ale i výběhy se zvířaty.
Novinkou, která jistě stojí za zhlédnutí je také busta Václava Havla. V letošním roce slaví Letovice 80. výročí od povýšení na město. Stejné jubileum by v témže roce oslavil první český prezident Václav Havel. Při té příležitosti se místní spolek PaLetA rozhodl věnovat městu Letovice bustu Václava Havla.
Autor: Michaela Krušinová
Nabídka Booking.com
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.