Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Krušné hory a jejich nejvyšší vrcholy

Ač je název těchto našich hor na severozápadě země (a přesahujících do německého Saska) poněkud odstrašující a možná by vás odradil od jejich návštěvy, nedejte se zmást. Za poslední dvě desetiletí se Krušné hory (dříve Rudohoří, Erzgebirge) poněkud změnily. Navíc pojmenování tohoto pohoří nevzniklo od našeho přídavného jména „krušný“, nýbrž od staročeských slov „krušec“, což znamenalo kámen, ba dokonce i rudný kámen, a „krušit“, jehož význam byl drtit.

 

 

Nejvyšší horou Krušných hor je Klínovec s nadmořskou výškou 1244 metrů, hned za ni se řadí Božídarský Špičák – 1116 metrů nad mořem a Zaječí vrch (1009 m. n. m.) s Tetřeví horou (1007 m. n. m.). Ostatní vrcholy mají – i když mnohé jen nepatrně – nadmořskou výšku pod 1OOO metrů (Špičák a Velký Špičák, Jelení hora, Mědník, Medvědí skála, Loučná, Pramenáč, Jeřábí a Tisovský vrch, či Hájský kopec).

Tenhle souvislý geomorfologický celek má délku 130 km, šířka činí kolem 4O kilometrů a táhne se podél česko-německých hranic. Jeho složení tvoří částečně svory, ale zejména ortoruly, což jsou metamorfované horniny, vzniklé přeměnou kyselých vyvřelých hornin, například granitoidů, granodioritů, křemitých dioritů, a dalších. Složeny jsou ze ¾ křemene a dále z oxidů uhlíku, oxidu draselného, sodného, vápenatého, železnatého a oxidu hořečnatého.

V Krušných horách se odnepaměti těžily nerostné suroviny: železo, olovo, měď a cín. Později přibyl nikl, wolfram, kobalt a ve 2O. století ještě uran. A také stříbro, a to převážně na německé straně u Freibergu. Počátkem 21. století se začalo hovořit o značných úložištích lithia a jeho možné těžbě. V podkrušnohorských pánvích se dolovalo - a snad ještě těží - hnědé uhlí. Místy se na vytěžených rudných žilách objevily léčebné radioaktivní prameny (lázně Jáchymov).

Ale pojďme od historie pohoří k dnešku. Krušné hory dnes také slouží k rekreaci a sportovnímu vyžití. Jsou v popředí zájmu lyžařů. Největším lyžařským centrem je Skiareál Klínovec. Na vrchol Klínovce vede jak několik lanovek (ze severní strany od Loučné, na jihozápadě od Jáchymova), tak i lyžařské vleky. Ale není to jen Klínovec, co turisté navštěvují. Celé Krušné hory mají co nabídnout. Ze sportovních aktivit je tu rozšířená cyklistika a pěší turistika. Mnohé vrcholy poskytují vzletové možnosti pro paragliding. A hlavně rozhledny a vyhlídky s výhledy na úžasnou přírodu.

Autor: Jaroslava Linková

 


Poloha Klínovce, zdroj mapy - openstreetmap.org

Vrchol Klínovec, Jáchymov, okres Karlovy Vary, Karlovarský kraj, Severozápad, 362 62, Česko

   
  Blízké hotely a apartmány přes booking.com:
 

Apartments Viktoria Klinovec

   

 

   
  Čtěte také:
 

Krušné hory - informace


České hory - informace

 

Na víkend do Krušných hor

 

Ski Areál Klínovec

   


 

Vložil/a: Daniel Česák 29.05.2021


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.