Vězeňská ulice v Praze
Název této ulice v Praze 1 už předem napovídá, že v ní bylo kdysi vězení. Písemné doklady o něm jsou z 18. století. Ulice však vznikala už kolem roku 1500. Původně se jí říkalo ulice z Uhelného trhu k svatému Duchu. Dřevěné uhlí se totiž tehdy prodávalo na Kozím plácku, než byla huť přemístěna na současný Uhelný trh. Německý název ulice byl Stockhausgasse a z toho vzniklo v 19. století jméno Štokhauzská. Název Vězeňská se používá od roku 1870. Společně s ulicí Širokou patřily k hlavním trasám Židovského města.
Poloha ulice, zdroj mapy - openstreetmap.org
Katr Restaurant
V Kolkovně
Začneme-li s prohlídkou památek v této ulici na Kozím plácku, na křižovatce ulic Kozí, Haštalská a Vězeňská, jako první navštívíme Muzeum alchymie (Speculum Alchymiae).
Zde můžeme ochutnat „Elixír mládí“ a nahlédnout do tajemství středověkých a novověkých alchymistů, kteří ve svém bádání chtěli odhalit tajemství přírody i celého vesmíru.
Na druhém konci ulice, tam kde na ni navazují uličky U staré školy a U svatého Ducha, najdeme několik židovských památek.
Židovské muzeum
Muzeum vzniklo v roce 1994, kdy byly budovy, po ukončení komunistického režimu, navráceny pražské Židovské obci. Záměrem vzniku muzea bylo uchovat umělecké předměty z pražských synagog, které byly počátkem 20. století zbourány.
Hned vedle Židovského muzea si nenechejme ujít návštěvu jeho knihovny. Zaměřuje se na judaistiku, hebraistiku, holocaust, antisemitismus. Je tu chráněná badatelna a studovna.
Španělská synagoga
Tato stavba z roku 1868 je provedena v maurském stylu – všude jsou štukové arabesky a orientální motivy. Vystavěna byla v místě, kde bývala nejstarší pražská židovská modlitebna „Stará škola“. V této Staré škole působil jako varhaník zakladatel české hymny František Škroup. Zdejší expozice přibližuje tradiční vzdělanost Židů, jejich osvícenství a židovské školství a představuje významné vědce, výtvarníky a německy i česky píšící literáty.
Ve druhé budově Španělské synagogy jsou umístěny dvě expozice Židovského muzea. První z nich je expozice Dějiny Židů v Čechách a na Moravě v 18. až 20. století, která přibližuje osudy Židů v českých zemích od dob josefínských reforem v osmdesátých letech 18. století, až do poválečného období. Druhou expozicí je Stříbro českých synagog, kde můžeme shlédnout více než 200 nejcennějších stříbrných předmětů.
V blízkosti Španělské synagogy nelze přehlédnout bronzovou sochu Franze Kafky, která byla odhalena v roce 2003. Socha je vysoká 3,75 metru a je tvořena dvěma částmi, jež symbolizují Kafkovo duchovní rozdvojení.
Španělská synagoga, socha Franze Kafky
Tam, kde se Vězeňská ulice mění v ulici Širokou, můžeme navštívit gotický kostel svatého Ducha ze 14. století. Před kostelem je umístěna socha svatého Jana Nepomuckého.
Autor: Jaroslava Linková
Čtěte také: | |
Praha a deset málo známých zajímavostí |
|
Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět |
|
Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí |
|
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.