Vítězné náměstí
Oficiálně se jmenuje Vítězné náměstí, jinak se mu ale mezi lidmi říká též Kulaťák díky jeho tvaru. Nachází se Praze 6. na rozhraní čtvrtí Bubeneč a Dejvice.
Jak Vítězné náměstí vzniklo a jak se měnilo v čase
V místech dnešního náměstí stávala v minulosti křižovatka, která nesla název Na Růžku. Za návrhem nového náměstí stojí architekt Antonín Engel. Ten urbanistické pojetí odvodil od šachovnicově pravoúhlého plánu již dříve realizovaného v Dejvické ulici. Proto má jedna polovina náměstí pravoúhlý tvar, zatímco ta druhá dostala půdorys půlkruhový.
Své záměry však autor v roce 1920 nestihl převést do praxe plně, neboť výstavba byla přetnuta hospodářskou krizí. Byť ještě po válce mohly být ve spolupráci s původním autorem Engelem dokončeny některé proluky v již realizované části Vítězného náměstí.
Průvodce Prahou, čtěte zde |
Proč se vlastně jmenuje právě Vítězné? Svůj současný název náměstí dostalo v roce 1925 na paměť boje československého lidu za samostatnost, jež vyvrcholil roku 1918 ustanovením samostatné Československé republiky. Od roku 1940 se několikrát přejmenovalo a ke svému původnímu názvu se mohlo opět vrátit až se změnou režimu v roce 1990.
Vítězné náměstí dnes a jeho další osudy
Jedné se také o významný dopravní uzel, který křižují tramvaje, nachází se tu několik konečných stanic autobusových linek a také metra – trasy A, Dejvické.
V souvislosti s otevřením tunelu Blanka se zde dopravní situace značně zhoršila. Což by měla vyřešit plánovaná rekonstrukce, která má současně vtisknout náměstí novou podobu, respektive jej dokončit tak, jak nastínily původní předválečné plány.
Náměstí obklopují především domy s byty a rovněž obchody. Z veřejných staveb se realizace dočkala pouze budova generálního štábu československé armády. V původní podobě nakonec nevznikne ani „lední medvěd“, kontroverzní polyfunkční stavba, kterou měla zaštítit finanční skupina PPF Petra Kellnera. Pražský magistrát nad ní vyřkl zamítavý verdikt, neboť není v souladu s původním územním plánem a stejně tak neodpovídá požadavkům památkové péče. Zásadně by se kvůli ní změnil charakter náměstí, investor proto musí projekt změnit.
Hotel poblíž této lokality
Cena na noc pro dva - 2 012 Kč | |||
Cena na noc pro dva - 2 520 Kč |
Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, které stojí za návštěvu. |
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.