Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Zřícenina hradu Valdek již není v zakázaném území

Malebná zřícenina, kterou v patnáctém století vlastnil i král Václav IV., se návštěvníkům otevírá každý víkend, kdy jsou ve vojenském pásmu výcvikového prostoru Jince přístupné tři turistické trasy.

 

Valdek


Pokud se vypravíte po žluté z Podluh do Neřežína, vězte, že vás trasa povede právě kolem malebné zříceniny hradu Valdek. Ten údajně postavil Oldřich Zajíc z rodu Buziců. Bohužel je počáteční historie hradu spíše neznámá, ale je jisté, že počátkem patnáctého století byl v majetku Václava IV., který jej dal do zástavy Janu z Lestkova.

 

 

Po jeho smrti se majitelé střídali a hrad tak pustl. Počátkem století šestnáctého dostal Kunata Pešík z Komárova svolení od krále Vladislava, aby hrad vyplatil a držel v dědickém vlastnictví. To bylo ovšem pro hrad to nejhorší, jelikož dědicové nechali hrad zchátrat. V roce 1623 se o Valdeku mluví jako o zpustlém. A i když byl posléze ve vlastnictví Hořovického panství, tak ani hrabata z Vrbna, ani knížata Hanavská nejevila o zříceninu zájem.

 

 

Na hrad je možno se dopravit též automobilem, kdy přijedete před valdecká kasárna, kde můžete pohodlně (a bezplatně) zaparkovat a vypravit se pěšky ke zřícenině. Z parkoviště jste běžnou chůzí u hradu asi za deset minut a cestou narazíte na informativní tabuli, která mimo jiné říká, že Valdek učaroval i řadě českých spisovatelů. Například Božena Němcová, Karel Jaromír Erben i Karel Hynek Mácha hrad navštívili. Posledně jmenovaný chtěl dokonce zasadit děj svého nového románu právě na romantický Valdek, ale dílo již nestačil dokončit.

 

 

Zákaz vstupu, který každý porušuje

Vstup na hrad byl kdysi pouze na vlastní nebezpečí. Nyní je ovšem zcela zakázán. I tak je ale zřícenina snadno dostupná i přes zákaz. Když překonáte příkop ku hradu, máte vyhráno. A nemyslete si, nebudete jediní, kdo zákaz vstupu poruší. V prostorách, které se bezpečností nijak neliší od ostatních zřícenin (některé jsou v mnohem horším stavu a přesto přístupné) můžete vidět zachovalou gotickou věž, do které se bez potíží dostanete. Rozsáhlé hradby a výhledy do brdských lesů pak učarují nejednoho návštěvníka.

 

Posádkové cvičiště Jince, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Autor:Vlastimil Blažek

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.01.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.