Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Existuje mnoho důvodů proč navštívit region Conwy

Syrová krása severního Walesu

Sázet na dobré počasí ve Walesu je jako sázet na neznámého koně a doufat, že závod vyhraje. Buď máte štěstí nebo získáte vstupenku do nefalšované waleské divočiny smáčené deštěm, bičované větrem a obývané nepromokavými ovcemi. Pobřeží severního Walesu láká zejména svou rozmanitostí, kdy lze během jednoho dne procházet nekonečnými pláněmi vřesu, obdivovat historické památky, pozorovat rychlý příliv nebo se zastavit v útulné domácí kavárně na některou z místních specialit. Nejlépe je strávit na místě několik dní, aby člověk mohl vyzkoušet úplně vše. Pěkné ubytování se nachází přímo ve městě a odolnější povahy jistě ocení nedaleké kempy se zázemím. Pokud jste vybaveni na jakékoliv počasí, dobrodružství může začít.

 

Waleské kopce a ovčí bobky

 

Mohutné opevnění střeží malinký domeček

Nepřehlédnutelnou dominantu města Conwy vytváří, spolu se zachovalým opevněním, mohutný středověký hrad z konce 13. století. Příkaz k jeho výstavbě dal král Eduard I., který je známý především obsazením a připojením velké části Walesu k anglickým državám. V 17. století pevnost přestala sloužit a zchátrala, nicméně díky silnému vlivu romantismu se podařilo hrad o dvě století později renovovat a dodnes se jedná o velmi oblíbenou památku. Do gotické architektury se vklínil břečťan a mech, které ještě umocňují tajemnou atmosféru místa. Vystoupat lze také do některých věží a nahoře si užít vyhlídku na město a celý záliv. Epický pohled nabízí visutý stometrový most spojující břehy řeky Conwy, po kterém se pak sami můžete projít.

 

Hrad Conwy

 

Pěší lávka k hradu

 

Na promenádě podél zálivu narazíte na spoustu zajímavostí od kyblíků na kraby po zapomnětlivou rybu Doris zvoucí na pivo „I am never drinking again. Oh look... beer. Join us in“. Největší kuriozita však čeká ještě o pár kroků dále. Miniaturní červený domeček zvaný Quay House [ki: haus] má dokonce zápis v Guinnesově knize rekordů jako nejmenší dům ve Velké Británii. V miniaturním obydlí se vystřídaly celé generace od 16. století až do roku 1900, kdy prostory přestaly vyhovovat tehdejším nárokům na bydlení. Místo prozradí nejen zářivě červená barva, ale také fronta návštěvníků čekajících na prohlídku. Do prostoru 1,8 x 3 metry se vejde pouze malá kuchyňka s dřezem a zvýšené patro na spaní. Představu o životě v 16. století krásně vykreslí také další domy, které lze v Conwy navštívit. Nejzachovalejší připomínka alžbětinské doby, Plas Mawr, stojí přímo v centru Conwy na High Street. Po vstupu zapomenete, že jste kdy žili v 21. století, a necháte se unášet renesanční atmosférou jednotlivých pokojů. Společně s Plas Mawr přečkal do dnešních dní také obchodnický dům Aberconwyhouse, který je ještě o celé století starší.

 

Out of the town

Obchodnické minulosti města dělají čest nejen obchůdky se vkusnými suvenýry v podobě vyřezávaných lžiček, ozdobných sešitů nebo ručně vyráběných cukrovinek, ale také obchody s produkty místních farmářů a pekařů. Výborné občerstvení dodá člověku nové síly a kuráž vyrazit vstříc Mynydd y Dref neboli na Conwy Mountain. Tento kopcovitý terén nabízí skvělé stezky pro treky, odhaluje skrytá jezera a nahoře jsou dosud znatelné zbytky opevnění z doby železné. Sportovní nadšenci těmito místy probíhají v rámci North Wales Half Marathonu, kterému kopcovité scenérie dodají tu správnou šťávu. Po seběhu zpět do města čeká závodníky poslední míle závodu po písečné pláži. Nejdelší míle na světě, zdá se. Písek se díky přílivům nepropadá a vyzývá k příjemné procházce.

 

Loděnice v Conwy

 

Podél pobřeží až k druidským kruhům

Písečné pobřeží je lemované dlouhou cyklostezkou, která vás po pěti mílích zavede až do nedalekého Penmaenmawr. Zpět do Conwy se dostanete mimo jiné také vlakem, který propojuje všechna pobřežní městečka. Možná proto jezdí za plážovou zábavou v letních dnech Welšané zejména sem. Tedy, záleží na počasí. Pokud si musíte každý krok vybojovat proti větru, vlaje oranžová vlajka a v kavárně visí upozornění, abyste otevírali opatrně, turistický ruch připomínají jen opuštěná nafukovací zvířata do vody. Zdánlivě ospalé městečko o čtyřech tisících obyvatel příjemně překvapí skrytou kaskádou, sochou meditujícího Buddhy nebo krásnými sceneriemi na turistických stezkách. Nejlákavějším cílem procházky jsou tzv. Druidské menhirové kruhy, které jsou bohužel trochu zmatečně značené. Navzdory svému názvu nemají sice s druidy mnoho společného, ale datují se již do období doby bronzové, což ještě umocní magii místa. Podle nejnovějších nálezů toto posvátné místo sloužilo dokonce i jako obětiště. Poblíž kruhů se naskýtá dechberoucí výhled na moře, okolní vřesoviště a také na zvláštní záplavu větrných elektráren stojících ve vodě.

 

Kopce a květiny

 

Tajemná znamení. Kudy k druidským kamenům?

 

Nekonečná vřesoviště

 

Místo, kde žila Alenka, když zrovna nebyla v říši divů

Z říše kopretin a vřesu se přesuneme vlakem či autem na sever rovnou do říše divů. Llandudno je oblíbeným letoviskem již od viktoriánské doby, o čemž svědčí architektura i infrastruktura města. Dlouhá promenáda podél pobřeží se stala klíčovým prvkem pro zdejší společenský život a přímořské ovzduší doporučovali již tehdejší lékaři. Mezi obyvatele, kteří v Llandudnu nalezli zalíbení a přestěhovali se sem natrvalo, patří také rodina Alice Liddell, dívky, která inspirovala Lewise Carolla k sepsání příběhů o Alence. Poblíž centra se dokonce nachází celé muzeum věnované jejím příběhům i spisovatelově životu. Pokud jste již viděli celé centrum, prohlédli si tematické sochy, nahlédli do některého z kostelů, prošli se loudavě promenádou a zavítali na nejdelší waleské molo, je na čase vyrazit na Great Orme.

 

Socha Kloboučníka v Llandudnu

 

Kopce, doly, tramvaje

Existuje několik způsobů jak se na 207 metrů vysoký kopec dostat. Můžete vyrazit pěšky, vyjet lanovkou (ve větrných dnech bývá z bezpečnostních důvodů zavřená) nebo stylově historickou tramvají, která vás sice nedostane až na vrchol, ale odnesete si zajímavý zážitek. Poblíž vrcholu byly již v době bronzové vyhloubené doly na měď, které se znovu začaly využívat v 17. století a od minulého století si může dolování mědi vyzkoušet také veřejnost. Travnaté plochy pod vrcholkem lákají k rozložení pikniku, ovce nečinně přihlížejí a fantastický rozhled se vám zaryje pod kůži.

 

Historická tramvaj pod vrcholem great Orme

 

Severní Wales vás ujistí o tom, že aplikace na předpověď počasí funguje dokonale. Když hlásí déšť na 11:55, nejpozději ve 12 hodin na vás začnou dopadat první kapky. Také je to jedno z mála míst na světě, odkud pošlete domů pohled s ovcemi a šnorchlem. Červený drak však dokáže nabídnout také vlídnou tvář a během slunečných dní si region Conwy užijete o to více.

 

Waleská idylka

 

Opuštěná pláž Penmaenmawr


Autor: Pickova Zdenka

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.05.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.