Nejoblíbenější národní park Černé Hory najdete u Skadarského jezera
Vlakem, lodí, autem i autobusem – všemi těmito dopravními prostředky se dostanete k největšímu balkánskému jezeru Skadar. Ať už sem přijedete kaňonem řeky Morača, vypravíte se z vlakové stanice v Baru, Sutomore či hlavním městě Podgorica anebo přijedete odkudkoliv autobusem, ohromí vás velikost a svěží zeleň národního parku.
Plocha vodní hladiny se liší v závislosti na ročním období. Na jaře a na podzim, kdy v oblasti nejvíce prší, se rozlévá do šířky až 550 km2. Za běžného stavu vody se zmenší až o 200 km2. Hloubka krasového jezera dosahuje průměrně k osmi metrům, nicméně na jeho dně existuje několik prohlubní, které jsou hluboké až 40 metrů. Jezero napájí zejména řeky Morača a albánská Thate, společně s padesáti podzemními prameny, které udržují vodu průzračně čistou. Území, ohraničené pohořími Rumija, Sutoman, Taraboš a Prokletije, je přísně chráněno od roku 1983.
Traviny Skadarského jezera
Lekníny je část jezera zarostlá
Po vodě i po souši za skadarskými poklady
Nejfrekventovanějším základním táborem pro zahájení dobrodružství ve skadarském parku je městečko Virpazar, kde je třeba z vlaku (autobusu) vystoupit, abyste nepokračovali do albánského Skadaru (Shkodër). Zde najdete několik restaurací s vynikající místní kuchyní a také informační centrum, kde se dozvíte základní informace o jezeře i okolí. Mimo jiné jsou zde k zakoupení mapy s více než deseti turistickými trasami, vedoucími okolo jezera. Nechte se vtáhnout do černohorské přírody a odměnou vám budou překrásné i neobvyklé výhledy na jezero. Nejčastěji se však turisté vydávají objevovat krásy parku přímo z vodní hladiny. Za poplatek okolo dvaceti euro vás kapitán vezme na okružní jízdu, kde uvidíte pozoruhodné zajímavosti. Aniž byste překročili hranice Černé Hory, můžete prozkoumat zhruba dvě třetiny jezera. Zbylá třetina leží na území Albánie pod pohořím Prokletije.
Výhled na národní park Skadarské jezero
Ptačí osazenstvo na Skadaru
Ptačí rezervace
Jezero pomalu zarůstá lekníny a vodními rostlinami, a částečně se jedná o jednu z největších bažin v Evropě, která se každým rokem rozrůstá. Než vyplujete na volnou vodní plochu, čeká vás průjezd rákosím, lekníny i travinami. Na plavbu lodí nezapomeňte dalekohled, získáte tak větší šanci zahlédnout některé z 270 druhů ptáků, včetně volavek, kormoránů, ledňáčků nebo pelikánů, kteří zde hnízdí. Oblast Skadarského jezera poskytuje také pravidelnou přestupní stanici ptákům, kteří na jaře a na podzim migrují mezi Evropou a Afrikou. Když upřete zrak mezi kořeny a šlahouny vodních rostlin, rozhodně zahlédnete sladkovodní želvy, úhoře, oukleje, skadarského kapra či některé další ze 45 druhů. Na březích se pak vyskytují divoké kočky, kuny i rysové. Kromě několika druhů rákosů, leknínů a stulíků v jezeře roste také neobvyklá kotvice plovoucí, jejíž plody připomínají chutí jedlé kaštany. Během přistání se doporučuje také okusit čerstvého skadarského kapříka se zeleninou, a zmiňovaný ouklej tvoří jeden z pilířů černohorské kuchyně. Fanoušci sportovního rybaření si mohou vyřídit jednodenní či vícedenní povolení za cca deset euro a večeři si ulovit sami. Výlet od jezera se pak také může přesunout do nedaleké rozlehlé černohorské vinice Plantaže.
Vodní rostliny v symbióze s ptactvem
Nezbytné cikády
Historie, ostrůvky a pevnosti na jezeře
Po vyplutí na volnou vodní plochu brzy spatříte některý z téměř padesáti ostrovů. Řada z nich neslouží pouze jako hnízdiště ptáků, ale tvoří mozaiku tajuplných příběhů, které se u jezera odehrály. Bezpochyby nejvíce zaujme ostrůvek Grmožur, přezdívaný černohorský Alcatraz, kde se nacházela pevnost střežící vězení pro neplavce. Nejvíce byl využit za turecké nadvlády a též po osvobození Černé Hory pro odpůrce prvního krále Nikoly. Záhy se však ukázala nepraktičnost ostrova, protože se někteří vězni naučili plavat a podařilo se jim z ostrova uniknout. O mnoho příznivější historii skrývá ostrov Vranjina v ústí řeky Morači, kde bylo v 19. století vystavěno letní sídlo pro dcery krále Nikoly. Do dnešní doby se zachoval pouze malý klášter Sv. Nikoly, okolo kterého vyráží rybáři na svůj každodenní lov. Další dochovaná památka stojí na ostrově Starčevo Gorica v podobě kostela ze 14. století. Vedle něj mohou zájemci o jazykovědu vzdát hold u hrobu vydavatele první učebnice cyrilice Božidara Vukoviče. Za návštěvu stojí také někdejší turecká pevnost Lesandro. Celkem se přímo na jezeře a v okolí skrývá okolo dvaceti vesniček a historických i sakrálních památek, které čekají na objevení.
Černohorský Alcatraz
Neplavci neměli šanci opustit vězení
Pláže a koupání v průzračné vodě
Omrzel vás již průzkum starodávných zřícenin nebo se vám nedaří zahlédnout ty nejvzácnější živočichy, obývající jezero? Možná je na čase skočit do průzračné studené vody a nechat se jí osvěžit. Voda je díky časté výměně chladná, o to více však v horkých letních dnech osvěží. Během plavby se nabízí rovnou vyskočit z lodi a mocnými tempy vychutnávat svobodu pohybu. Na opatrnější plavce pak čeká několik pláží na březích jezera (například oblázková pláž poblíž vesnice Donji Muriči). Intenzivní zážitek nabízí také zapůjčení vlastní loďky a objevování jezera na vlastní pěst. Cesty zelenými kanály mohou být opravdu dobrodružné. Na své si přijdou také cyklisté, kteří mohou vyzkoušet jednu z příjemných cyklotras okolo jezera. Pokud hledáte na břehu jezera odpočinek, dobrodružství nebo harmonii s přírodou, je třeba si pospíšit. Pro rok 2019 zde byla schválena výstavba luxusního vilového resortu pro 600 lidí.
Koupání v průzračné vodě jezera
Most nad Skadarským jezerem
Jadranské moře je vzdušnou čarou pouze sedm kilometrů
Dolů z pohoří vede už jen jediná cesta – na pobřeží Jadranského moře. Ošetřit puchýře, přerovnat krosnu a odpočinout si pod středomořským sluncem. Železnice vás zavede do spletitého tajemného přístavu Bar. Klíčové postavení střediska umocňuje přímé železniční spojení s Bělehradem a také námořní trasy vedoucí do Řecka, Itálie i Slovinska. Zdejší výstavba je poměrně nová, protože původní budovy byly zničené sérií zemětřesení v letech 1968 a 1979. Ruch velkého města kompenzují procházky olivovými háji, kde stojí obdivuhodný, tři tisíce let starý olivovník, a adrenalin opět můžete dobít na vodních atrakcích. V blízkém okolí města se pak nachází několik vyhledávaných krásných nekonečných pláží Topolica, Žukotrljica nebo Crvena plaža. Pokud budete velmi pozorní, zahlédnete zdejší mořskou vílu Nereidu, o které zde kolují četné pověsti.
Bar žije námořnictvím
Pohoří a Starý Bar
Když do Baru, tak do Starého
Pouze několik kilometrů od centra moderního přístavu Bar se nachází pozůstatky původního osídlení Stari Bar. Jeho název se odvozuje od slova Antibaris, což měl být protipól italského přístavu Bari. Kdysi slavné sídlo z 10. století však dnes nese oprávněné přízvisko město duchů. Zdejší hradby by mohly vyprávět o ilyrských i byzantských obyvatelích, o opevnění Benátčany a také o dobytí tureckou armádou. V dochovaných ruinách se mísí turecké lázně, křesťanské kostely, propracovaný akvadukt i původní křivolaké uličky. Mezi zídkami starých domů je snadné zapomenout na čas. Během obdivování vybledlých fresek, dumání nad historickým lisem na olej nebo hledáním cesty po křivolakých schodech se přenesete o několik století zpět. „Dobrý den, cizinče, máte zájem se se mnou plavit do Bari? Očekávám výhodný obchod, proslýchá se, že zemi chtějí obsadit Osmané...“
Ztratit se v ruinách Starého Baru
Lis na olej
Světlo dopadá na stěny starých tureckých lázní
Autor: Pickova Zdenka
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.