Německo letem světem
Před třemi lety jsem s rodinou navštívila Německo. Byl to několikadenní výlet po známých městech a cílem bylo, aby si to užili všichni zúčastnění.
Berlín
Nejprve jsme zamířili do Berlína, kde pánská část osazenstva prosadila návštěvu místního technického muzea Deutsches Technikmuseum Berlin.
Původně jsem se bála, že to bude pro mě hrozná otrava, ale opak byl pravdou. Nachází se zde tolik úžasných a zajímavých věcí, že člověk ztratí doslova pojem o čase a neví, co obdivovat dříve.
Ne nadarmo toto místo navštíví ročně více než 600 000 lidí. Založeno bylo v letech 1982-83 a navazuje na bohatou tradici řady muzeí, které se v Berlíně nacházely dříve. Najdete zde expozice všeho, co se nějak týká techniky, ať už jsou to lodě, železnice, auta, vědecké přístroje, historie filmu nebo fotografování.
A také historický pivovar. Součástí je také Muzeum park, kde jsou k vidění třeba větrné mlýny.
Oproti původním plánům jsme zde setrvali až prakticky do zavírací doby, takže na prohlídku místních památek už nezbyl moc čas. Protože jsme zde byli až na podzim, byla už skoro tma.
Ale to nám nezabránilo v tom, vydat se například k proslulé Brandenburské bráně, která se nazývá také Braniborská.
Stala se jakýmsi symbolem Berlína, ale také symbolem jeho rozdělení a opětovného sjednocení. Vévodí jí pětimetrové čtyřspřeží, které původně řídila bohyně míru, která se časem změnila na bohyni vítězství.
V dřívějších časech touto branou směl projíždět pouze císař.
Ve večerním osvětlení vypadala obzvlášť působivě. Stejně jako Charlottenbur Palace nebo Reichstag.
Neminuli jsme ani Humboldt University of Berlin, kde se nachází pamětní plaketa, jako upomínka na Maxe Plancka, který zde působil téměř čtyřicet let.
Nádherně osvícená berlínská katedrála pak vyvolává až nábožný dojem.
Zkrátka jsme si v rychlosti prošli i historické jádro města, včetně Mitte, označovaného jako srdce Berlína.
Hamburk
Další den jsme zamířili do proslulého německého přístavu Hamburk. Kdo navštíví Hamburk, musí jednoznačně navštívit přístav, kde jsme pochopitelně strávili poměrně dlouhou dobu obdivováním nádherných lodí.
Ale kromě lodí a námořního muzea je zde toho k vidění mnohem víc, takže jsme se vydali i do ulic tohoto rušného města a navštívili jsme i historické centrum, kde jsme si prohlédli mimo jiné městskou radnici nebo luteránský kostel St. Jakobi.
Mnichov
Naší poslední zastávkou se stal Mnichov. Tady si užili opět zejména pánové. Nejprve jsme zamířili do automobilky BMW, kde je možné absolvovat prohlídku a nahlédnout do historie i současnosti této legendární značky. Prohlídka mateřské továrny BMW Group nás zavedla do všech částí výroby.
Užít jsme si mohli také fascinující pohled do zákulisí BMW Welt , kde na návštěvníky čeká řada působivých faktů a fascinujících příběhů. Mě osobně nejvíc zaujalo BMW muzeum, které představuje na ploše cca 5000 m2 asi 125 značkových exponátů nejcennějších a nejzajímavějších automobilů, motocyklů nebo motorů.
Tady jsem si to opravdu užila! Hned bych do některého exponátu nasedla a odjela s ním, ale to asi každý, kdo sem zavítá.
Pak jsme se vydali do ulic města, kde jsem si zase přišla na své zejména já. Historické centrum Mnichova toho nabízí k vidění obrovskou spoustu, ale mně utkvěla v hlavě zejména monumentální mnichovská radnice, vyzdobená mnoha architektonickými prvky. Někdo by mohl říct, že je až přezdobená a přeplácaná, ale sem se to snad i jaksi hodí.
Radnice se nachází na proslulém Mariánském náměstí (Marienplatz), které tvoří střed historického centra.
Mimo radnice je zde možné spatřit také nejstarší mariánský sloup v Evropě, na jehož vrcholu stojí bronzová pozlacená socha Panny Marie Immaculaty, neboli Panny Marie Bavorské.
Na Starém Městě jsme navštívili také Platzl, což je místo,kde je nakumulováno mnoho starých měšťanských vozů a je také charakterizováno velkým výskytem hostinců a restaurací.
Proto jsme si zde také v místní hospůdce dali výborné mnichovské pivo. Můžu jen vřele doporučit.
Dalším mnichovským náměstím, které jsme si prošli, pak bylo Max-Joseph-Platz, které nese jméno po králi Maxi Josefu I., jehož pomník se nachází uprostřed náměstí.
Mnichov je plný kostelů, ale my jsme navštívili pouze kostel Sv. Kajetána, což je dodnes největší mnichovský kostel, kde se mimo jiné nachází i krypta bavorských vládců Wittesbachů.
No a pak už naše kroky zamířily do Deutsches Museum, což je jedno z největších muzeí vědy a techniky na světě. Nachází se zde údajně kolem 28 000 exponátů.
Každoročně sem zavítá až 1,5 milionů návštěvníků. První sbírky zde byly otevřeny provizorně již v roce 1906. V průběhu druhé světové války bylo muzeum silně poškozeno a další pohroma ho postihla v podobě požáru v roce 1983.
Nachází se zde expozice, zahrnující exponáty ze všech možných oborů přírodních věd a techniky vůbec. Ať již jde o historické předměty nebo prakticky současné záležitosti. Najít zde můžete perfektní rekonstrukci Guttenbergovy tiskařské dílny, Stephensonovu lokomotivu Puffing Billy nebo první Benzův automobil.
Muzeum má také svou Zahradu slunečních hodin na střeše, odkud je nádherný výhled na město.
Nakonec pak naše kroky vedly na Ludwigstrasse, kde jsme si prohlédli Halu generálů, Feldherrnhalle, která byla původně vybudována jako pocta bavorským generálům a v roce 1923 se zde uskutečnil nepovedený Hitlerův pokus o puč.
Škoda, že jsme toho nemohli navštívit víc, ale o to větší motivace se do Německa vrátit, strávit zde více času a také se zastavit i na dalších místech.
Autor: P.U.
Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Německu, které stojí za to navštívit, čtěte zde |
K dopravě do německých měst využijte autobusové spoje Flixbus
*Přehled last minute zájezdů do Německa
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.