Pohádkový svět slovenských jeskyní
Slovenský ráj je opravdu nádherné místo s překrásnou přírodou. Turisté zde najdou řadu zajímavých tras a mohou se pokochat například pohledem na četné vodopády ve zdejších dolinách.
V horkém létě však mnohý návštěvník zatouží po stínu a ochlazení. A i na to má Slovenský ráj recept. Stačí navštívit zdejší Dobšinskou ľadovou jeskyni. Tu najdete nedaleko městečka Dobšiná a návštěvníci si k ní musí vyšlápnout do mírného kopečku po cestě dlouhé asi 1 km. Aby se cesta nezdála příliš dlouhá a nudná, je možné si ji zpestřit díky naučným cedulím s řadou zajímavých informací.
Turistů je zde během léta stále dostatek, takže my jsme museli asi hodinku čekat na prohlídku. Ale stálo to za to. Kdo čeká klasickou výzdobu, kterou zná z krasových krápníkových jeskyní, ten bude udiven. Na první pohled si člověk připadá jako v ledovém zámku.Najdou se zde však i nezaledněné části, jako Krápníková či Bílá síň.
Ačkoliv bych očekávala, že zde bude zima, byla jsem překvapená. Teplota se v jeskyni sice pohybuje od -4.0 do 0.5°C, ale návštěvníci mají pocit, že je zde pouze příjemně chladno. Po krátké aklimatizaci pak nevíte, nad čím se podivovat dříve.
Jeskyně je největší zaledněnou jeskyní na Slovensku, ale obecně platí, že patří mezi nejkrásnější a nejpůsobivěji vyzdobenou ledovou jeskyni na světě. Mezi asi nejúžasnější místa patří jednoznačně Velká a Malá síň, kde nepřestáváte žasnout na tím, jak dokonalé a nádherné dekorace příroda vytvořila.
Co mě osobně velmi zaujalo, byl fakt, že jeskyně až do roku 1946 byl veřejnosti k dispozici pro bruslení. A dokonce zde o něco později trénoval i bývalý československý krasobruslař Divín. Skoro se tomu ani věřit nechtělo.
Po opuštění jeskyně jsme byli plni zážitků a bylo nám líto, že už jsme zase na povrchu. Tak jsme se vydali ještě o 50 km dál, navštívit Ochtinskou aragonitovou jeskyni.
To bylo zase něco zcela jiného. Jde doslova o světový unikát, není tedy divu, že je zapsána na seznamu UNESCO. Výzdoba jeskyně je totiž tvořena aragonitem, což je minerál uhličitan vápenatý.
Ten se zde vyskytuje v několika variacích podle jeho stáří, přičemž nejstarší vrstva pochází údajně z doby před více než 130 tisíci lety. Nejstarší forma aragonitu tvoří mléčné útvary mnohdy ledvinovitého tvaru, druhá vrstva pak je zastoupena atraktivními jehlicemi, trsy či keříčky, které asi návštěvníky zaujmou nejvíce.
Dokážou totiž vytvořit zcela ojedinělé a neotřelé tvary, které zkrátka umí vymodelovat pouze matka příroda. Nejnovější formou pak jsou vějířkovité útvary, které jsou však k vidění na mnoha místech jeskyně.
Jednoznačně nejzajímavějším útvarem však je srdce jeskyně, které je naprosto úchvatné.
Oproti ledové jeskyni je to velký kontrast, ale výzdoba je jedním slovem nádherná. I ten, kdo sem zavítal jen z nudy nebo čirou náhodou, musí odcházet zcela uspokojen a s hlubokou pokorou vůči tomu, co dokáže příroda vytvořit.
Autor: P.U.
Další podobné články:
Bozkovské dolomitové jeskyně - nejen přes léto
Čertovy hlavy, Had, Harfenice a jeskyně Klácelka
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.