Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Průvodce po Zambii

Zambie je vnitrozemský stát v Jižní Africe. Tato země je desetkrát větší než naše republika a přesto zde žije o pouhých tři miliony obyvatel více než u nás.

Obyvatelé

Obyvatelé Zambie jsou většinou křesťané, i když mezi nimi najdeme i kouzelníky, kteří umějí vymítat démony a podobně. Zambijci jsou velmi pověrčivý a důvěřivý národ pokud jde o bohy, převrat na křesťanskou víru zde byl proto velmi rychlý.

Mezi přední vlastnosti Zambijců patří i jejich bezelstnost, opravdu se nemusíte bát, že by vás chtěl někdo úmyslně okrást nebo vám ublížit. Na jednu věc byste se ale připravit měli, někdy je s nimi opravdu těžká domluva. Je běžné, že si domluvíte autobus na určitou hodinu a pak strávíte půl dne čekáním na něj. Další typickou vlastností obyvatel Zambie je upozorňování na naprosto zřejmé věci, pokud například budete jíst jablko, pak se nesmíte divit, že vám většina kolemjdoucích oznámí, že jíte jablko.

Na druhou stranu, i když jde o velice chudou rozvojovou zemi, nemusíte se bát, že byste potkali děti, co by po vás chtěly peníze a podobně. Nemusíte se ani lekat, když vás cizí děti začnou chytat za ruce, nohy, vlasy a podobně. Dělají to jen proto, aby si na vás sáhly, a nic jiného po vás chtít nebudou. Kolem cest často najdete cedule s nápisem nedávejte peníze dětem. Toto byste měli dodržovat, pokud budete chtít udělat dětem radost, pak se s nimi vyfoťte, maximálně jim kupte něco sladkého.

Fauna a flora

V Zambii můžete vidět spousty zvířat, od slonů až po hrochy. Tento fakt ovšem přináší i řadu nebezpečí, pokud budete spát v divočině, pak si vždycky sežeňte průvodce. Průvodci jsou vždy ozbrojení, navíc mají o zvířatech přehled a mohou vám ukázat spoustu věcí, kterých byste si sami nevšimli. Typickým problémem jsou řeky. Teploty v Zambii jsou opravdu vysoké, ovšem lézt do Zambezi by mohla být opravdu velká chyba. Tato řeka je plná krokodýlů. Krokodýl vydrží pod vodou klidně hodinu, takže nemáte šanci poznat, kde se právě nachází.

Pokud chcete poznat divočinu, pak bych doporučila národní park Kafue, jedná se o jeden z největších parků v Africe a k vidění je tady toho spoustu. Během dnů, které jsme v Kafue strávili, jsme viděli krokodýly, slony, žirafy a podobně, největší dojem na nás ovšem udělal lev. Lva jsme se snažili vidět poměrně dlouho, nakonec se nám to i povedlo a byl to úžasný zážitek. Když jsme z kafue odjížděli, tak nám ovšem lev zatarasil cestu a lehl si přímo na silnici. Je proto nutné si uvědomit, že v Zambii musíte být obezřetní, protože divočina číhá všude.

Největším lákadlem Zambie jsou samozřejmě Viktoriiny vodopády. Právě tyto vodopády byly pravděpodobně důvodem, proč si biolog a cestovatel Livingstone  tuto zemi natolik oblíbil. Důležité je, že v období sucha (do poloviny listopadu) jsou Viktoriiny vodopády ze Zambijské strany téměř úplně suché, takže vám nakonec nezbude, než se vydat do Zimbabwe, kde je na útesech vidět alespoň nějaká voda.

Měna

Na spoustě českých stránek najdete, že se v Zambii dá platit dolarem, to ovšem již není pravda. V Zambii byla tak zásadní měnová krize, že je tam dnes dolar zakázán a jediným oficiálním platidlem je zde Kwacha. V přepočtu je jedna kwacha přibližně naše čtyři koruny.

Navzdory tomu, jak nízký je hrubý domácí produkt Zambie, potraviny zde stojí stejně, nebo více než u nás. Není tedy divu, že v obchodech uvidíte spíše jen bělochy.

 

 

Stravování

Nejpraktičtější způsob, jak se v Zambii stravovat, je navštěvovat supermarkety. Zde jsou totiž pulty s rychlým občerstvením, kde seženete jak dobré jídlo, tak i levné. Klasickým jídlem jsou klobásy nebo kousky grilovaného kuřete. Zambijci si hodně potrpí na přílohy, především na zeleninu, k masu si můžete dát rýži, těstoviny, hranolky nebo zeleninové saláty. Jídlo se váží a jeden hlavní chod pro jednoho člověka vás vyjde asi na padesát korun.

Pokud supermarketům nefandíte, pak se můžete vydat do restaurace, ale mějte na paměti, že jste v rozvojové zemi. V drtivé většině stravovacích zařízení najdete pouze sušenou nebo grilovanou rybu, grilované kuře a T-bone, což je hovězí steak. Já jsem ochutnala vše a zůstala jsem u kuřete, protože rybě jsem od pohledu nevěřila a steak Zambijci neumí.

Velice zajímavou položkou v Zambijské kuchyni je takzvaná Nšima. Jde o kukuřičnou mouku smíchanou s vodou. Z této hmoty tvoří kuličky nebo jiné tvary, většinou podle naběračky a ty se podávají jako příloha k zelenině nebo k masu. Nšima je tuhá a dobře se tvaruje, proto se používá jako lžíce. Je naprosto normální, že v restauraci vidíte, jak si lidé tvarují z Nšimi mističky a těmi po té nabírají zeleninu a podobně.

Pokud byste chtěli ochutnat něco sladkého, pak můžete zkusit místní koblih, připravte se ovšem na to, že i když vypadá poměrně chutně, je to nenakynuté těsto, takže koblih je tvrdý, těžký a velice hutný.

Co se týče nápojů, samozřejmě pijte jen balenou vodu, mějte také na mysli, že cokoliv si v restauraci dáte, bylo ve styku s vodou. Zambie je zemí, kam se zaručeně vyplatí vést nějakou tu pálenku nebo jiný alkohol na desinfekci před jídlem a po jídle.

Pravdou je, že ať se snažíte sebevíc, vody se nakonec nějakým způsobem napijete, ať je to v bazéncích, které v některých hotelech jsou, nebo prostřednictvím ledu v pití a podobně. Nutno dodat, že z naší výpravy každý několikrát pravidlo nepít vodu porušil, ale tropické radosti se nám naštěstí vyhnuly.

Nebezpečí

Do Zambie se určitě nepouštějte bez očkování proti žluté zimnici a břišnímu tyfu. Je nutné si uvědomit, že nezáleží na tom, jestli se budete pohybovat po divočině, nebo jestli budete v hlavním městě, kontaktu s nemocemi se nevyhnete. Padesát procent Zambijců trpí malárií, proti této nemoci se ovšem nedá očkovat, existuje pouze prevence v podobě antimalarik. Antimalarika jsou velmi diskutovaným tématem, řada lidí se přiklání na stranu toho, že je nesmysl používat takto silné chemické látky, pokud nevíte jistě, jestli malárii máte. Druhý tábor zase preferuje chemické látky nad tím, mít až do smrti malárii. Pokud totiž malárii neléčíte včas, může se stát, že s ní budete muset žít až do smrti.

Já jsem do Zambie vyrazila s antimalariky v kapse a doufala jsem, že malárii nechytnu. V případě, že by se objevily příznaky, bych spolkla více tobolek antimalarik najednou. I tohle je způsob, jak se připravit, co je ale nejlepší metoda vám nikdo neřekneme a musíte se rozhodnout sami. Účinné jsou samozřejmě i repelenty, ovšem nepočítejte s tím, že vás ochrání na 100%.

 

Auto článku: Helena Dvořáčková

Vložil/a: Daniel Česák 03.02.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.