Šanghaj letem světem
Šanghaj je pro mnoho z nás jen vzdáleným pojmem. Tak tomu donedávna bylo i se mnou. Jen pouhou shodou náhod jsem se na jedné ze služebních cest dostala až sem.
Do té doby pro mě Šanghaj byla jen velkou neznámou. Věděla jsem, že jde o nejlidnatější město Číny, rozkládající se asi na 7000 čtverečních kilometrech a žije zde asi tak 2x více lidí než v České republice.
Tato čínská metropole byla založeno v roce 1291, dnes patří mezi nejmodernější města světa.
Kdybych však měla shrnout svůj celkový dojem z tohoto velkoměsta, bylo by to dost obtížné. Je to město plné rozporů. Na jedné straně luxusní mrakodrapy, neuvěřitelné výškové stavby, jako například tzv. Perla Orientu. Nelze ji přehlédnout ve dne a už vůbec ne v noci. Jde o televizní věž, tvořenou několika koulemi různých velikostí a obsahuje 15 vyhlídek i otočný panoramatický restaurant a hotel se dvěma desítkami pokojů. Do roku 2007 to byla nejvyšší stavba Číny. V noci se díky nepřebernému množství LED osvětlení na ni člověk nemůže vynadívat. A v okouzlení fotí a fotí a fotí :-)
Večerní procházka podél řeky Hangou vůbec skýtá množství okouzlujících výhledů. Kromě již zmíněné Perly Orientu je možné se kochat pohledem na noční přístav, který je největší na světě, nebo na oslnivé osvětlené mrakodrapy na protějším břehu, které patří do známé čtvrti Pudong. Je proslulá hlavně množstvím mrakodrapů a je sídlem řady institucí, bank či obchodních center.
No a nelze pominout ani přístav, ke kterém připlouvají osvětlené lodě různých velikostí. V pravdě je to poutavý pohled.
V Šanghaji se pozoruhodným způsobem mísí vysoce moderní architektura s historickými architektonickými skvosty. A to poměrně náhodně. Procházíte moderní třídou plnou obchodů, jako například téměř ikonickou Nanjing Road, která sice není tou nejnovější v Šanghaji (vznikla už v polovině 19. Století), ale rozhodně je to velevýznamná nákupní zóna, plná těch nejluxusnějších obchodů a obchodních domů. Oficiálně se dělí na West a East Naning Road a tomu odpovídá i rozložení budov. Východní část je plná čistě evropských barů či restaurací, zatímco v západní části pak najdeme ty nejstarší a největší obchody. Stačí si vybrat, kam koho srdce táhne.
No a prakticky hned za rohem se ocitneme v úplně jiném století. Ten přechod je tak nečekaný, že až jednoho zarazí a překvapí. Moderní architekturu vystřídá tradiční čínská kultura, a to bez jakéhokoliv předchozího varování.
Přímo uprostřed rušného velkoměsta se dá nalézt dokonalá oáza klidu v podobě zahrady Yuyuan. Bylo to mé první setkání s klasickou čínskou zahradou typu fengshui. Nachází se zde vše, co zde člověk očekává – čínské altánky, bonsaje, jezírka – všechno dokonale upravené a přímo připravené k tomu, aby zde člověk poseděl a meditoval. Upřímně musím říct, že bych zde vydržela klidně i několik hodin. Kochat se pohledem na jezírka s rybičkami a vychutnávat si zvláštní atmosféru tohoto místa.
Stará šanghajská čtvrť však skrývá i další překvapení, například v podobě chrámu Jadeitového Buddhy. Dodnes je hlavním šanghajským centrem buddhismu a žije zde kolem sedmdesáti mnichů. Na nádvoří chrámu lze příležitostně přihlížet působivým obřadům. Pro Evropana je to nepochybně hluboký zážitek, něco co se do značné míry vymyká našemu chápání, protože tyto obřady smybolizují naprosto jiný svět než známe my.
Turisty kromě místních tradic a starobylé kultury však zaujme rozhodně také místní obchod se starožitnostmi, odkud si téměř každý odnese alespoň drobný dárek. Koneckonců i v okolních uličkách naleznete celou řadu drobných krámků, kde se dají zakoupit mnohé drobné upomínkové předměty i kvalitní tradiční čínské produkty. Upřímně mě pobavilo, kolik krámků nabízí suvenýry s bývalým čínským představitelem Mao Ce-tungem. Holt to taky patří k místní tradici :-)
Stejně, možná i o něco více okouzlující je pohled na tradiční čínské stavby za večerního osvětlení.
Kromě kontrastu nové a staré Číny je zde však mnohem více rozporů. Na jedné straně luxusní a přepychový svět a na druhé straně špinavé uličky, ze kterých přímo čiší bída a nouze. Skoro jsem z toho dostala depresi, ale jen na chvilku, protože nespočet dalších dojmů vše převážil.
V místních uličkách se konají také trhy s nejrůznějšími potravinami, mořskými plody či rybami.
Cestovat po Šanghaji je nejpraktičtější metrem (mapa), i když to není úplně nejjednodušší. Rozhodně je to hluboký zážitek. Vždyť zdejší metro má dvanáct linek a přes třista stanic. Při srovnání s pražským metrem se člověk asi neubrání letmému úsměvu. Šanghajské metro totiž patří k nejdelšímu systému metra na světě vůbec.
No a mezi nejznámější atrakce Šanghaje nesporně patří vysokorychlostní pozemní dráha spojující město s letištěm. Světoznámý vlak Maglev, který dosahuje až rychlosti přes 400 km/hod, překoná vzdálenost z města na letiště, čítající 30, 5 km za méně než 7,5 minuty. Takže je asi jasné, že jsme při cestě domů zvolili jako dopravu na letiště právě tento rychlovlak.
No a teď už zbývá jen se rozloučit s místním letištěm a zase někdy třeba nashledanou...再见
Ubytování v této oblasti přes booking.com
Mohlo by vás zajímat:
Shanghaj, spěchající město obchodníků
Levné letenky na lince Praha - Šanghaj za 12 250 Kč
Letenky z Prahy do Šanghaje v akci
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.