Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

St Albans - město tisíce příběhů

Zažijte ten svůj

Dvacet mil severně od Londýna leží snadno dostupné St Albans, kam lze pohodlně dojet autem (M1 a M25), vlakem ze St Pancras nebo autobusem, a strávit zde příjemný den či dva. Město získalo svůj současný název podle prvního britského mučedníka Svatého Albana, popraveného roku 305 v tehdejší římské osadě Verulamium, která na místě dnešního St Albans stála. Za počátky osídlení je však třeba se vypravit ještě hlouběji do historie. V pozdní době železné (okolo roku 20 př. n. l.) zde založil keltský kmen Catuvellauni v čele s králem Tasciovanem své hlavní sídlo a rituální oppidum. Verlamion, jak bylo město nazýváno, začalo brzy prosperovat a král nechal razit první verlamionské mince. Okolo roku 45 dobyli osídlení římští vojáci a zbudovali zde město a opevnění známé jako Verulamium. Soužití Keltů s Římany nebylo nikdy příliš přátelské, ale když Římané nerespektovali závěť krále, který svěřil území svým dcerám, došlo k otevřené vzpouře. Pod vedením královny Boudiccy bylo Verulamium zničeno a jeho obnovení pak trvalo celých 15 let. Povstání nakonec římští vojáci porazili a královna si sáhla na život, ale na její hrdinství Britové odkazují dodnes. Příběh Boudiccy je živě popsán v Muzeu Verulamium.

 

Pozůstatky římského opevnění (Verulamium)

 

Římský odkaz

Z více než 400 let trvajícího římského osídlení se dochovalo mnoho památek, které jsou utříděné ve zmíněném Muzeu Verulamium. Interaktivní expozice nabízí vhled do běžného života, představuje domácnosti, jídlo, zdobení a propracované mozaiky, válečnictví, mince i setkání se smrtí. Vstupenka do muzea zároveň platí také do blízkého římského divadla z let 140-160, které je jedním z mála dochovaných divadel v Británii. V jeho okolí je možné vidět také několik vykopávek domů. Mnoho dalších bylo zakryto pozdější zástavbou (například kostel Sv. Michaela naproti muzeu stojí na prostranství někdejší agory) nebo rozebráno na výstavbu středověkého St Albans. Hlavní cestu v přilehlém parku Verulamium lemuje pozůstatek římského opevnění s vjezdem do města a různě po parku jsou rozeseté ruiny zdí. Za návštěvu rozhodně stojí zastřešená podlaha římského domu s krásnou dochovanou mozaikou. Rozlehlý park však nabízí mnohem více než jen římský odkaz.

 

Zachovaná římská mozaika (Verulamium)

 

Slunečné dny v Hertfordshire

Celý park má více než 100 akrů a jsou zde k dispozici fotbalová hřiště, dětská hřiště, posezení na piknik a v horkých dnech také osvěžení v malém vodním parku. V centru všeho dění je jezírko s ostrovem uprostřed, kde hnízdí rozmanité druhy ptáků od volavek až po divoké husy, které připlouvají ke břehům a čekají na kousek dobrého pečiva. Park je velmi oblíbený na procházku s dětmi i pejsky nebo na běhání. Na jaře zde dokonce klub St Albans Striders pořádá půlmaraton. Při cestě směrem do centra máte skvělou možnost zajít do nejstaršího hostince v Británii. Pub Ye Old Fighting Cocks byl založený už v osmém století a jeho současná osmiboká podoba pochází ze století jedenáctého. Hostinec je zajímavý také tím, že zde jednu noc za občanské války přespal Oliver Cromwell. Podle pověstí zde existuje tajná chodba, která propojovala místní opatství právě se sklepy Ye Old Fighting Cocks.

 

Podzimní pohled na jezírko a katedrálu

 

Středověká proměna St Albans

Křesťanská tradice St Albans začíná ve 4. století popravou Svatého Albana, který se odmítal klanět římským božstvům a zaplatil za to životem. Tím začala 1700 let dlouhá poutnická tradice místa. Den Svatého Albana připadá na 22. června, a do svého panteonu ho přijala jak katolická, tak i anglikánská církev. V osmém století vzniklo v St Albans benediktinské opatství, a o tři století později byly položeny základy dnešní dominanty města, dechberoucí katedrály Sv. Albana, do které byla umístěna schránka s ostatky mučedníka. Katedrála, která se nachází nedaleko parku, byla v průběhu historie několikrát přestavována, avšak i tak si zachovala původní ráz a nezapomenutelnou atmosféru. Výrazných změn se dočkala v 19. století, kdy podobu katedrály určovali bohatí mecenáši, kteří ji tak zachránili před zkázou. Poslední velkou úpravou bylo přidání vitrážového okna, za jehož slavnostním odhalením stála princezna Diana.

 

Průčelí katedrály v St Albans

 

Uvnitř katedrály

Na prohlídku katedrály je dobré vyhradit si zhruba hodinu času. Vstupné 5 liber je pouze doporučené a katedrálou se můžete vydat sami nebo počkat na komentovanou prohlídku. V hlavní lodi na první pohled zaujmou novodobé sochy mučedníků z roku 2015 a jejich příběhy popsané v přiložené knize. Do nitra katedrály pak jdeme proti proudu času. Při pohledu nahoru v křížení lodi můžeme obdivovat nejen barevnou hru rozetového okna, ale také na stropě vymalované erby nejvýznamnějších šlechtických rodin. Vedle hlavního oltáře vedou nenápadná dvířka do malé svatyňky, kde je vystaveno šest skleněných andělů (tzv. Ramryge Angels) představujících Popření, Vyjednávání, Přijetí, Hněv, Depresi a Smíření. Zajímavé místo pro přemítání o životě a smrti. Schránka s ostatky Sv. Albana je umístěna za hlavním oltářem a lemování řadou svící svědčí o tom, že úcta k mučedníkovi stále přetrvává. Úplně vzadu v katedrále pak můžete usednout do lavic v kapli Panny Marie a obdivovat úchvatnou gotickou architekturu 14. století. Při speciálních příležitostech je možné také vystoupat do věže a zhlédnout 13 zvonů, které dávají katedrále hlas. Největší z nich nese jméno Sv. Albana a ostatní jsou pojmenovány po 12 apoštolech. Prohlídky věže jsou upřesněny na webových stránkách, stejně tak jako program bohoslužeb, koncertů a jiných konaných akcí: https://www.stalbanscathedral.org/.

 

Hlavní loď a sedm mučedníků

 

Pohled vzhůru

 

Procházka po městě

Z tichého přemítání a slavnostní atmosféry Vás opět vytrhne ruch ulice. Středověké St Albans nebylo pouze významným křesťanským místem, ale také centrem vysoké politiky. V letech 1455 a 1461 se u St Albans odehrály dvě významné bitvy ve válce růží. První z nich vyhráli Yorkové a druhou, ne příliš přesvědčivě, Lancasteři. Od katedrály je možné zamířit do centra města a prohlédnout si právě architekturu z počátku 15. století a z pozdějšího klidnějšího období Tudorovců. Na první pohled zaujme pětipatrová hodinová věž (Clock Tower), na kterou lze v letních měsících vystoupat a obdivovat St Albans z výšky. Jedná se o nejstarší zachovalou věž v Británii, která symbolizuje vzpouru občanů proti rostoucí moci tehdejšího opatství. Dalšími památkami poblíž centra jsou kostel Sv. Petra a muzeum s galerií. Na náměstí se konají ve středu a v sobotu pravidelné trhy, kdy lidé z okolních vesnic přiváží své produkty a výrobky. V jiné dny přijíždí alespoň pekař z místního mlýna a jeho cibulový chléb s oreganem se vám jen rozplyne na jazyku. Na oběd či večeři je možné zajít do jedné z mnoha restaurací, které nabízí lokální i světovou kuchyni. Pokud už jste ochutnali všechny anglické pochoutky, je na čase vyrazit do čínské restaurace. V St Albans jsou opravdu tradiční, a přísně vyhlížející číšník vám přiskočí na pomoc kdykoliv se zdá, že by vaše šikovnost mohla způsobit pohromu.

 

Středověký nádech

 

Jedna z mnoha restaurací. Thaiská kuchyně ve starobritských kulisách

 

Příležitosti v okolí

V dojezdové vzdálenosti od města se rozkládá les Heartwood Forest jako stvořený pro dlouhé procházky. Krásná příroda je zde zejména na jaře, kdy se stromy obalí listím a země je pokrytá koberci fialových zvonků. Na druhou stranu od St Albans je možné nahlédnout do funkčního mlýna s přilehlou pekárnou, podívat se na celý proces výroby, naučit se péct chleba a odnést si s sebou pečivo čerstvě vytažené z pece. Dokonce nadšenci do letadel si zde přijdou na své. Ze St Albans se nechá dojet k Havilland Aircraft Museum: https://www.dehavillandmuseum.co.uk/. St Albans nejvíce láká návštěvníky v létě, kdy je krásné počasí na procházku parkem a hodinová věž je otevřená, ale také v zimě má své kouzlo. Před deštěm vás uchrání katedrála, před krátkou přeháňkou muzeum či mozaika a o to více pak zahřeje výborný čaj z čínské konvičky.

 

Always welcome

 

Autor: Pickova Zdenka

 

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Velká Británie a její měna

 

Seznam letišť v Anglii

 

Seznam měst - Anglie

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.04.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.