Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Třídenní trek Malá Fatra aneb jak se nenechat sníst medvědem

Jako Češi máme ve slovenských horách poměrně pěknou ostudu. Co chvíli někdo z českých vod neodhadne počasí, nevezme dostačující vybavení nebo se vydá na znepřístupněnou stezku se slovy „co by se mi tady asi mohlo stát“. O pár hodin později už ze sluchátka horské záchranné služby zní naše české „Dobrý den“.  

No a mezi takovými turisty jsme mohli být i my - nikoliv z důvodu nedostatečné výbavy, ale prostě z lidské blbosti.  Spali jsme totiž přímo na vrcholech, určitě ne v chatách k tomu určených, se spoustou jídla v oblasti, která je pověstná koncentrací medvědů.

 


Den první – cíl: kam dojdeme, tam přespíme

Ideálním výchozím bodem pro přechod Malé Fatry je vesnička Nezbudská Lůčka, která se nachází přímo naproti zříceniny hradu Strečno. Nasazujeme si tedy krosny a v cuku letu každý přibíráme na váze něco okolo dvanácti kil.

První zastávkou po třech kilometrech nenáročné chůze je zřícenina Starý hrad, ze které se vám otevře nádherný výhled na řeku Váh. Druhou šanci popadnout dech dostanete za další čtyři kilometry u chaty pod Suchým.  Na zastávku zde si vyhraďte dostatek času - na dlouhou dobu je to poslední občerstvovací stanice. Dojdete-li zde ve večerních hodinách, u chaty se také nachází oficiální místo na bivak. Správci chaty zaplatíte za možnost noclehu jedno euro.

 

 

My však vyrážíme vstříc dalším zážitkům. Překonáváme kus strmé sjezdovky a stojíme před rozcestníkem Javořina. „Kampak máte namířeno?“, ptá se nás skupinka turistů. „Tam, kam dojdeme – pravděpodobně na vrchol a pak do údolí najít nocleh“, odpovídáme. „Já být vámi, tak bych zůstal alespoň na vrcholu – tam nebývají medvědi“.

Chvíli si z toho děláme srandu, časem nás smích opouští. Najednou střádáme plán, jak se chovat, když bychom na medvěda opravdu narazili. Zda to jsou ti, co žerou mršiny (=utíkat) nebo ti, co naopak mršiny nežerou (=ležet a snažit se o výraz, který jsme měli jako mladí o sobotním ránu, kdy jsme tušili, že nás po probuzení nečeká nic jiného, než mytí nádobí nebo nedej bože utírání prachu).

Míjíme tak skvělý palouček ke spaní se jen vybízející, a pádíme na vrchol Suchý. Kolem sedmé hodiny už cvakáme fotky se slovenskou vlajkou ve světle zapadajícího slunce. Jako správní turisté rozbalujeme paštiky a pes dostává konzervu, kterou ovšem nechce (asi ví, že je kočičí).

 

 

Den druhý – ověřujeme si, že pro kapku vody bychom obětovali nejednu kapku potu

Jako správní spáči vyrážíme kolem desáté. Klíční kosti pod vahou batohu trpí, na nohách je nezvyklá gramáž také znát. Z vrcholu Suchý vidíme náš další cíl: Malý Kriváň. Cesta se táhne, slunce pálí a voda dochází. Za chvíli se ocitáme v docela krizové situaci a později už nemáme vodu žádnou. „Sušíme“ až na vrchol Malého Kriváně, kde jsme ostatním možná trochu pro smích (viz foto). Ještě aby ne, když za dalších patnáct minut narážíme na studánku, o které jsme neměli ani tušení.

 

 

Velký Kriváň absolvujeme raz dva, protože ze stanice lanovky, ke které zbývá už jen kilometr, slyšíme volání Kofoly. Po osvěžení stačí nastoupat pár posledních výškových metrů na vrchol Chleb, odkud začíná nejhezčí část hřebenovky. Tady se dočkáte chvíle, kdy vám připadá, že na světě jste jen vy a hory.  My jsme zde šli již závěrečný úsek dne a kolem sedmé hodiny večerní jsme tu opravdu byli jen my (a medvědi???).

 

 

Tato část trasy je opravdu nenáročná a jde se téměř po rovince. Všude okolo hory, lesy, zkrátka to, proč jste sem přijeli. Od Chlebu po vrchol Poludňový Gruň chůze zabere tak hodinu. Na Gruni se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat směrem na Velký Rozsutec nebo se vrátíte do výchozího bodu (autobus jezdí z Terchové). Pokud byste zde rádi přespali, doporučuji sejít k chatě Na Grúni. Jak jsme si totiž na vlastní kůži otestovali, nahoře na tomto úseku není žádné závětří - o kvalitním spánku tedy nemohla být ani řeč.

 

 

Autor: Martina Polamová

 

 

Ubytování v lokalitě Malá Fatra

 

Hotel Grand

Cena na noc pro dva - 1 801 Kč
 

Apartment Downtown

Cena na noc pro dva - 1 566 Kč
 

Hotel Diana

Cena na noc pro dva - 1 620 Kč

 


 

Čtěte také:

Spišský a Oravský hrad - klenoty slovenské historie

Trenčianské Teplice, krásná i léčivá příroda

Slovenský zámek Bojnice - pohádková romantika

10 nejzajímavějších míst Bratislavy

Skanzeny na Slovensku - zpět do historie

Kam na Slovensko: oravský Zuberec

Slovenské lázně Velký Meder

Přehled lyžařských zájezdů

Piešťany - město lázní

Nejvyšší hora Slovenska

Průvodce - Trenčín

Starobylá Nitra

 

 

logo

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.