Vyrážíte na studijní výměnný pobyt do zahraničí? Přibalte si cestovní pojištění!
Mladý člověk by měl poznat svět. A jak už dobře věděli třeba J. A. Komenský s Erasmem Rotterdamským, svět se nejlépe poznává při studiu — a studiem. Třeba během výměnného studijního pobytu. Oba věhlasní pánové by ostatně nejspíš nijak neprotestovali, že se právě jejich jména dostala do názvů oblíbených programů studijní mobility. Chystáte se vyrazit v jejich stopách? A máte s sebou cestovní pojištění?
Erasmus by pojištění ocenil — a Komenský taky!
Studium v zahraničí dlouhodobě patří k oblíbeným součástem studentského života. Vyrazit na několik měsíců nebo na celý rok na školu v jiné zemi totiž umožňuje mladým lidem načerpat jak spoustu nových podnětných vědomostí a rozšířit si obzory nad rámec tuzemského školního systému, tak získat inspirativní zkušenosti se životem v jiné kultuře a v neposlední řadě se také obohatit o zážitky z cest a výletů.
Přípravy studijního pobytu nicméně bývají poměrně komplexní procedurou, která zahrnuje jak samotné, a mnohdy ne úplně snadné, administrativní vyřizování a komunikaci s domovskou a hostitelskou školou, zajištění vhodného ubytování, stejně jako cestu a přestěhování se do místa dočasného bydliště.
Ať už se ovšem vydáváte za studiem a poznáním do světa během svých středoškolských studií, nebo při studiu vysokoškolském, ať už je vaším cílem škola evropská či třeba americká, neměli byste ani v předcestovním shonu zapomenout na cestovní pojištění.
Jak si pojistit výměnný studijní pobyt?
Bez řádně sjednaného cestovního pojištění ostatně někdy za studiem ani vyrazit nelze. Povinnost jeho sjednání totiž nezřídka bývá začleněna již do podmínek stipendijního programu a bývá i nutným předpokladem k tomu, abyste mohli obdržet studijní stipendium.
Sjednání cestovního pojištění by ale i bez této povinnosti bylo dobré chápat jako svého druhu povinnost pro každého, kdo se vydává do zahraničí. Nelze se totiž rozhodně spoléhat na to, že by pro cesty po Evropě byl dostačují třeba tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten vám sice zajistí poskytnutí nezbytného ošetření, ale vaše zdravotní pojištění s největší pravděpodobností nepokryje veškeré náklady a vy za ošetření budete muset uhradit nemalé částky jako samoplátci.
Jednorázové, nebo dlouhodobé cestovní pojištění?
Je třeba se také rozhodnout, zda zvolíte dlouhodobé cestovní pojištění (třeba na rok), nebo si vyberete jednorázové pojištění pouze na dobu svého pobytu v zahraničí. U roční varianty, jakou představuje například cestovní pojištění KOLUMBUS ABONENT od Kooperativy, můžete sice něco ušetřit a budete moci pojištění v průběhu jeho platnosti využít i pro opakované cesty za hranice, nicméně je třeba počítat s tím, že délka jednoho výjezdu je omezena na 45 dní. Pak je třeba se vrátit do České republiky a případně vzápětí opět vycestovat.
Toto omezení přitom u delších studijních pobytů — zejména ve vzdálenějších destinacích — může představovat nemalou komplikaci. Vhodnější je proto zvolit pojištění jednorázové, které si sjednáte přesně na období, které budete v zahraničí trávit. Délka takového pobytu není nijak omezena.
Pojišťovny navíc zpravidla nabízejí cestovní pojištění pro studenty s výhodnějšími podmínkami. Další slevy na pojištění je pak možno získat i za sjednání pojistné smlouvy on-line. U pojišťovny Kooperativa můžete v takovém případě u jednorázového cestovního pojištění KOLUMBUS počítat s 20% slevou.
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.