Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Bakar, perla Jadranu

Bakar, jedno z nejstarších měst na severu Jadranu, se nachází asi 10 km od Rijeky a návštěvníky sem mimo jiné láká i starodávná historie tohoto místa, které bylo již před více než 50 lety prohlášeno za kulturní památku.

 

 

 

Poloha Bakaru, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Panoramatický výhled na Bakar a Bakarský záliv

Zdroj: Timur V. Voronkov, CC BY-SA 3.0, creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

 

Tip na ubytování v této lokalitě přes booking.com

 

Bakar původně sloužil jako zejména pro obranu a sehrál významnou roli v mnoha monumentálních bitvách. Vrcholné období Bakaru spadá do časů vlády Marie Terezie, která mu udělila status svobodného královského města a celou řadu privilegií. Navíc navzdory četným archeologickým nálezům a historickým výzkumům lze s jistotou říci, že je zde stále co objevovat.

V centru města se nachází množství starobylých historických budov, včetně úchvatného kostela sv. Andreje, pocházejícího ze 12. století, který byl však během staletí mnohokrát rekonstruován, takže jeho aktuální podoba je asi 200 let stará. Jde o třetí největší chorvatský kostel, jehož součástí je krypta, ukrývající asi 80 hrobů významných městských občanů. Mimo jiné zde byl pohřben i biskup Vjenceslav Šoić, který se o obnovu tohoto kostela velkou měrou zasloužil.

Neméně významnou církevní památkou je také kostel Matky Boží, nacházející se nedaleko bývalého přístavu. Původně sloužil zejména jako svatyně pro námořníky. Vybudován byl o něco později než kostel sv. Andreje, rekonstruován a obnoven byl rodem Zrínských, kteří zde vládli, a to již v polovině 17. století. Zrínští vystavěli i další kostel, kostel sv. Markéty, který stojí naproti kostelu Matky Boží, na místě, kde Frankopanové vybudovali v polovině 15. století kapli. Z poloviny 18. století pak pochází kostel sv. Kříže, který se ukrývá v historickém centru města a na rozdíl od zmíněných kostelů je spíše prostší, ale za to nabízí autentickou středověkou a snad i trošku mystickou atmosféru.

Minout byste však také neměli neobyčejný turecký dům „Plačici“ s jeho unikátním starověkým osmanským stylem, který zde pravděpodobně stojí již od 14. století. Je sice v této části světa spíše exotickou stavbou, ale do tohoto přístavního pobřežního města skvěle zapadá. Díky své unikátní architektuře je častým tématem fotografií nebo obrazů, proto bývá také nazýván „domem malířů“. Kromě toho je také opředen legendami, které mu dodávají na tajemnosti.

Kromě tureckého domu je v Bakaru k vidění i Římský dům s typickými oblouky a renesanční architekturou.

Dominantou města je však jednoznačně středověký hrad, který patřil šlechtickému rodu Frankopanů. Jeho historie sahá do 16. století, kdy byl vystavěn na místě původní raně středověké pevnosti. Jeho úkol byl prostý – chránit oblast před tureckou invazí. Svůj současný vzhled však hrad získal v 18. století.

Za zmínku stojí také jeden z nejstarších hotelů v zemi, hotel Jadran, který byl otevřen již v roce 1905 a od té doby si udržuje svou romantickou atmosféru, pro niž se sem hosté rádi vrací.

Bakar však není jen historie, ale pochopitelně také současnost. Cílem návštěvníků se tak stávají nejen historické památky, ale také místní pláže. Mezi nejoblíbenější, především u rodin s dětmi, patří bezpochyby oblázková pláž Melnić.

A v neposlední řadě si v Bakaru užijí i vaše chuťové buňky, protože se zde vyrábí jedno z nejúžasnějších šumivých chorvatských vín „Bakarska vodica“, vyráběného ze speciální odrůdy vinné révy Belina. Tato réva se pěstuje na kamenných suchých zdech, které byly coby etno zóna v 70-letech minulého století zapsány do kulturního registru. Další specialitou je pak Bakarský baškot, který je spojován s životem námořníků, kdy byl coby „Chléb se sedmi vrstvami“ stravou pro delší rybářské výlety. Dnes patří k symbolům a oblíbeným dárkům z Bakaru. Jde o jakýsi dvojitý toast, který se tradičně namáčí do červeného vína, ale i do čaje, vody či mléka.

Autor: PU

 

 

   
  Čtěte také:
 

Hranice Chorvatska

 

Co vzít do Chorvatska, kuny nebo eura?

 

Jak dlouho trvá let do Chorvatska?

 

Velká chorvatská letiště

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.07.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.