Kréta - Tajuplný ostrov štěstí
Za článek děkujeme paní Michalaki Maria
“Žádný ostrov na světě není tak tajuplný a neklade tolik nezodpověditelných (či zatím nezodpovězených) otázek jako právě Kréta, v podstatě kolébka evropské civilizace. O tomto nevelkém ostrůvku, který má rozlohu asi jako Severočeský kraj, bylo napsáno nespočet knih - vědeckých studií, pseudovědeckých doměnek, beletrie i poezie -, konají se o něm kongresy za účasti badatelů z celého světa, zaměstnává historiky, lingvisty, archeology, politology, geografy, ale i lékaře. Ti všichni se snaží zjistit co je to vlastně zač - ten malý kus země ve Středozemním moři?
Nikdo s určitostí neví, odkud se vzali a kdo byli původní obyvatelé, jakto že před čtyřmi tisícovkami let stavěli nádherné paláce s klimatizací, jak a proč jejich civilizace zanikla, jaký vztah mají současní obyvatelé k těm původním a jak je možné, že se dožívají tak vysokého věku? Jaký je vztah mytologie k vykopávkám, které neustále pokračují a nastolují nové a nové otázky? Opravdu existoval labyrint s bájnou obludou Mínótaurem? Může to být palác Knóssos? Je možné, že by odsud na prvním létajícím stroji odletěli Daidalos s Ikarem? Jak je možné, že tenkrát se odívaly ženy do odvážných modelů, hodných dnešní Paříže?...
Levné ubytování na KrétěZískejte levnou dovolenou, získejte levné ubytování na Krétě. S námi dostanete až 10% slevu na ubytování. Ceny apartmánů již od 36 €.
|
Zanechme badatelům jejich tápání a vydejme se na Krétu jen tak. Vykoupat se v křišťálovém moři, spočinout na rozlehlých plážích, podívat se do vysokých hor i hlubokých jeskyní, projít se pomerančovníkovými háji a vinicemi, kolem klášterů a vesniček, ztracených na náhorních planinách, vdechovat vůni tamaryšků, majoránky, tymiánu, rozmarýnu či dobromyslu, sednout si pod košaté olivovníky a dívat se na hvězdy, které jsou tady tak blízko! “
“Mezi severním a jižním pobřežím se rozprostírá krajina plná překvapení - rodišti nejvyššího boha Dia či malíře El Greka počínaje přes planinu tisíců mlýnů a nejzachovalejší antické památky až po rozsáhlé vinice se sluncem nalitými hrozny, divoce rostoucí pomerančovníky či nesčetná stáda koz a ovcí.
Původní vesničky s lidmi, kteří nikdy nebyli ani v "okresním" městě, kláštery s pravoslavnými mnichy, ženy, tkající přímo na ulici koberce nejrůznějších barev a vzorů, osamělé kamenné statky, cedrové a dubové háje, vůně tymiánu, kmínu a fenyklu, hospůdky, které nemají ponětí o existenci mistra Propera, ale o to více v nich chutná.
To všechno je Kréta - a ještě mnohem více.”
“Olivovníky, olivovníky, olivovníky... Na Krétě je jich pětadvacet miliónů, takže na jednoho obyvatele připadá padesát olivových stromů. Jsou všude, kam se podíváte. Podivuhodně zkroucené šlachovité pevné barokní kmeny se stříbrošedými korunami třepotavých listů, s plody, které jsou u zrodu jedné z nejcennějších tekutin - olivového oleje. Není totiž všechno olivový olej, co se jako on tváří. Olivovník a jeho olej byly v historii vždy symbolem prosperity a bohatství. Od ostatních olejů se ten olivový panenský liší tím, že není ani chemicky ani tepelně upravován. Ten nejlepší se pozná podle nazelenalé či hnědozelené barvy. Na jeden litr je potřeba pět kilogramů oliv, jeho výroba je náročná a drahá. Právě tato tekutina, v podstatě čistá ovocná šťáva, je základem odpovědi na otázku - proč se Kréťané dožívají tak vysokého věku? Vědci a lékaři bádali, zkoumali a testovali, a zjistili, že základem dlouhověkosti ostrovanů je jejich jídelníček. Vznešeně to nazvali "krétská dieta". Skládá se z ovoce, zeleniny, vína, sýrů, oliv, ryb a olivového oleje. Srdeční a cévní choroby tu prakticky neznají, stejně jako řadu druhů rakoviny zažívacího ústrojí.
Kréťané ročně spotřebují na osobu dvacet litrů olivového oleje - v naší republice máme spotřebu 16 litrů rostlinných olejů na osobu, ovšem ten olivový je mezi nimi zastoupen tak malým dílem, že je to téměř neměřitelná položka. Strom života - jak Kréťané olivovník nazývají - ovšem nedává pouze plody. Zbytky oleje se vyvařují na mýdlo a zbytky dřeně a masa oliv se vrací do země jako hnojivo. Z tvrdého dřeva se stavějí domy, dělá se z nich nábytek i nářadí, předměty užitečné i krásné. Ostatně holubice, vypuštěná z archy Noemovy, aby se podívala, zda už je konec katastrofy, se vrátila na loď právě se snítkou olivovníku v zobáčku. Od té doby je oliva také symbolem vítězství a slávy. “
"Kréťané nejsou Řekové", tvrdí jeden z nejslavnějších zdejších rodáků, spisovatel Nikos Kazantzakis. Jeho kniha Alexis Zorbas, podle níž byl natočen jeden z nejúžasnějších filmů v historii kinematografie, je situována právě na Krétu.
Kréťané ztělesňují spojení východní a západní kultury a jejich povahy jsou pro Evropany v mnohém nepochopitelné. Poznáte to už při první návštěvě ostrova. Je až neuvěřitelné, jak jsou pohostinní a milí, mírumilovní, usměvaví i bezelstní. Po staletí museli těžce bojovat za svobodu proti okupantům ze všech světových stran. Přesto jsou schopni se s vámi rozdělit o poslední kousek sýra či chleba. S otevřenou náručí vás uvítají u svého stolu a přicházíte-li v míru, jste během několika chvil jako ten nejdůležitější člen rodiny. Něco takového se vám jinde ve Středomoří nestane.”
Text: Karin Stružková
Kréta v číslech
Kréta je rozlohou přes 8 200 čtverečních kilometrů největším řeckým ostrovem a po Sicílii, Sardinii, Korsice a Kypru pátým největším ostrovem ve Středomoří. Délka ostrova od západu na východ činí 254 kilometrů, jeho šířka na nejužším místě u lerápetry je 12 kilometrů, na nejširším místě u Iráklionu 62 kilometrů. Ostrov se rozprostírá na místě zlomu mezi eurasijským a africkým zemským povrchem a patří seismicky k nejaktivnějším zónám tohoto prostoru.
Tvář krajiny určují vápencové hory, které vznikly ve třetihorách. Čtyři značně vysoké horské masivy, jejichž vrcholky jsou až do června pokryté sněhem a vytvářejí tak strhující kulisu, rozdělují ostrov na několik částí: od západu na východ jsou to Lefká Ori (Bílé hory), jejichž vrcholek Páchnes je vysoký 2 452 metrů, ve střední části je to pohoří Idi s 2 456 metrů vysokým vrcholem Psilorítis, na východě je to masiv Díkti (hory u Lassíthi), jehož nejvyšší vrcholek dosahuje 2148 metrů nadmořské výšky a nakonec horské pásmo Thripte jehož vrcholky dosahují až 1476 metrů. U jižního pobřeží spadají hory příkře do moře.
Na severní straně ostrova se oproti tomu nachází ploché pobřežní roviny využívané k zemědělství a zahradnictví. Široká a úrodná nížina Messará je ohraničená pásmem pobřeží. Avšak typičtější jsou pro Krétu náhorní plošiny obklopené horami: Lassíthi je ta nejkrásnější z nich; v osamělých Omalós a Chandrás stále ještě plyne původní vesnický život; náhorní roviny Nída a Katharó jsou v zimě neobydlené. Typické pro ostrov jsou i hluboké, romantické soutěsky, mezi nimi především Samariá a Imbros.
Předpověď počasí | |
Historie ostrova
Pokud se pro Krétu někdy použije označení „šestý kontinent“ světa, nikdo zřejmě nemyslí na obrovskou rozlohu či závratný počet obyvatel. Jde spíše o historické aspekty. Nejjižnější ostrov Evropy totiž může nabídnout více dějinných událostí než leckterý světadíl.
Kréta, ležící na okraji dvou vysoce rozvinutých civilizací - Mezopotámie a Egypta, je kolébkou první vyspělé kultury Evropy, která působila na středomořské okolí již od počátků kouzlem takřka neodolatelné přitažlivosti a jejíž tajemství nebyla do dnešních dnů zcela odhalena.
Později ostrov přispíval k lesku vrcholného helenismu a tvořil jeden barevný kamínek v mozaice byzantského impéria, než se stal kořistí námořních velmocí Středozemního moře.
A nakonec se v údolích a horách ostrova odehrával hrdinský boj za osvobození, který otřásl svědomím lidstva a pohnul velké státy k činům. Teprve na konci minulého století bylo jho cizí nadvlády setřeseno. Dějiny Kréty - to je rytmus vzestupů a sestupů do závratných výšek a temných hloubek, to je pouť plná utrpení jednoho neobyčejného ostrovního národa, která je fascinující až dodnes.
Příroda, pláže na Krétě
Na pobřeží Kréty, jehož celková délka je si 1 050 km, se nachází mnoho krásných pláží. Většina vyhledávaných míst je hlavně v severní části, ve které se roviny pozvolna svažují. Na jihu ostrova spadají hory příkřeji směrem k moři. I tady se nacházejí znamenité pláže, některé z těch nejlepších jsou však těžko přístupné a dostat se k nim je možné pouze z moře. Čisté moře - vodstvo Kréty je považováno za jedno z nejméně znečištěných v Řecku -, teplé klima a vysoké teploty vody vytváří z ostrova ráj pro milovníky vodních radovánek.
Další příznivou okolností je to, že zde neexistují soukromé nebo jinak vyhrazené pláže, všechny jsou volně přístupné. A hlavně - koupání je tady bezpečné. Na méně navštěvovaných úsecích je však třeba dávat pozor na nečekaný výskyt proudů. Údržba pláží není ještě tak dokonale zorganizována jako v některých jiných turistických oblastech Evropy. Pláže se čistí pravidelně jen tam, kde se o to starají soukromí provozovatelé. To se týká také lehátek a slunečníků. Sladkovodní sprchy najdeme většinou jen v bezprostřední blízkosti hotelů nebo turistických komplexů. Ve většina letoviskách se vyvěšují praporky signalizující stav počasí nebo hrozící nebezpečí. Přesto tu ale platí: pro návštěvníky, kteří se chtějí vykoupat do sytosti, je ostrov jako stvořený.
Ubytování na Krétě
Pokud se vám Krétá zamlouvá, můžete hledat ubytování na Krétě například zde.
Lidra Rooms |
Cena na noc pro dva - 1 120 Kč |
|
Adrakos Apartments |
Cena na noc pro dva - 1 110 Kč |
Čtěte také:
Levné letenky pod 500,- Kč vč. tax!
Dalšího průvodce tímto ostrovem čtěte zde |
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.