Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Což takhle dát si Makedonii? Návštěva města Ohrid a Ohridského jezera

Zajímá vás historie, turistika a cyklistika, případně lyžování, a přitom teplo, vodní sporty a rybaření? Pokud ano, pak je jasné, že vaší příští destinací by měla být Makedonie a její Ohridské jezero s městem Ohrid. Zde si můžete všechny jmenované aktivity užít do sytosti.

 

 

Ohrid – něco málo z historie

V 6. století př. n. l. patřila zmíněná oblast k Byzantské říši, ale postupně se tu začal usazovat slovanský kmen Brsajci. První písemné zmínky o původní osadě Lychnidos  -  Město světla, založené přímo na břehu jezera, pocházejí ze 4. století př. n. l.; tehdy byla osada dobyta Filipem II. Makedonským.  A když se dostala do područí Římanů, sloužila jako součást obchodní cesty Via Egnatia mezi Egejským a Jaderským mořem.

Svůj slovanský název Ohrid získala v 9. století – „vo hriď“ čili „na kopci“.

Ve středověku, na přelomu 9. a 10. století zde žili a působili žáci Cyrila a Metoděje, kteří byli vyhnáni z Velkomoravské říše. Nejznámější a zřejmě nejvýznamnější z nich byli svatý Kliment Ohridský a svatý Naum.

Koncem 10. století n. l. tady vládl car Samuel I., jenž vedl povstání proti byzantské nadvládě.  Aby bylo město chráněno před dalšími útočníky a dobyvateli, nechal Samuel I. vystavět pevnost s hradbami.

V té době byl Ohrid ustaven hlavním městem státu Makedonských Slovanů a pravoslavná církev tu ustavila svou arcidiecézi.

Nad Ohridem se střídaly nadvlády: byzantská, bulharská, srbská a osmanská a za II. světové války byl obsazen Němci. Osvobozen byl 8. listopadu 1944.

 

 

Ubytování v této lokalitě

 

Park Lakeside Hotel

Cena na noc pro dva - 1 120 Kč
 

Orhidea House

Cena na noc pro dva - 510 Kč

 

Ze všech období nadvlády se městu zachovaly historické a architektonické památky

  • Samuelova pevnost, obklopující město svými hradbami v délce 3 km
  • ruiny římského amfiteátru – využívá se k divadelním představením a hudebním produkcím
  • pravoslavné kostely a kláštery
    • kostel Sveti Pantelejmon
    • kostel Sveti Jovan Bogoslov Kaneo
    • kostel Boží Moudrosti Sveti Sofia
    • klášter Sveti Bogorodici Perivleptos – architektonický skvost
    • kostel Sveti Kliment, a další
  • mešity
  • sousoší Cyrila a Metoděje u ohridského přístavu
  • ruiny baziliky z období raného křesťanství

Na kopcích nad jezerem se rozkládá staré město a v jeho uličkách můžete spatřit zachovalé typické prvky místní architektury, tj. domky s přesahem horních pater do ulice.

 


Ohridské jezero

Ohridské jezero, současně s africkou Tanganikou a ruským Bajkalem, patří mezi nejstarší jezera na světě. Jezero si dodnes zachovalo průzračně čistou vodu; napájeno je z nedaleko vzdáleného (70 km autem, vzdušnou čarou asi 20 km) Prespanského jezera, které je položeno o něco výše. (pozn. -  jižní část jezera Ohrid zasahuje až do Albánie a část Prespanského jezera do Albánie a Řecka).

Plocha jezera Ohrid je 348 km2, čímž se řadí k největším krasovým jezerům na světě; délka je 30 kilometrů a maximální hloubka vody 285 metrů.

 

Zdroj videa: YouTube CC,  Henriette Bokslag, Ohridské jezero

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, misterGrosar, Jezero Ohrid

 

 

Modrozelená voda s bílými břehy v rozzářeném slunečném dni nenechá nikoho na pochybách, že cestou za poznáním i odpočinkem si vybral to pravé místo. Kolem jezera je spousta příjemných pláží, i když některé jsou poněkud kamenité. Nejoblíbenější z nich je Gradská pláž. Jezero mají v oblibě turisté i rybáři.

Ohridská oblast je turistickým centrem Makedonie a zároveň asi jedinou rekreační oblastí, kterou Makedonci využívají ke své dovolené. Nazývají ji „ztracenou perlou Balkánu“, což není daleko od pravdy. Jsou tu dva chráněné Národní parky a město i jezero patří od roku 1980 ke světovému dědictví UNESCO.

 

Výlety

Turisté rádi navštěvují město Struga, rozkládající se na severu jezera a jižním směrem od Ohridu klášter svatého Nauma (Sveti Naum).

Mezi Ohridským a Prespanským jezerem se táhne pohoří Galičica (nejvyšší hora Magaro 2254 m. n. m.) a v blízkosti Albánských hranic pohoří Mali a Thatë, v nichž jsou vápencové krasové jeskyně.

Budete-li si chtít udělat výlet asi tak 130 km z Ohridu na sever do pohoří Šar planina, můžete lyžovat a také si dopřát pěší túry.

 

Autor: Jaroslava Linková

 

 

Čtěte také:

Cesta po Makedonii – Kam se podívat

Jezero Ohrid – nejen koupání, ale i historie

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.01.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.