Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

10 největších jezer na Slovensku

Většina velkých slovenských jezer se nachází v oblasti Vysokých Tater, pouze jedno z těch větších leží jinde. A tím bychom mohli povídání o slovenských jezerech začít.

 

 

 

 

Morské oko

Tohle jezero je třetí největší na Slovensku a Slováci ho nazývají také Veľké Vihorlatské jazero. Nachází se ve Vihorlatské vrchovině na východním Slovensku a jeho maximální hloubka je 25 metrů.

Morské oko je, cituji: „výjimečné svým původem, polohou, fyzikálně - chemickým a biologickým režimem. Je velkou přírodní zvláštností slovenské přírody.“

Z uvedených důvodů je jezero i s lesnatým okolím Státní přírodní rezervací.

O Morském oku jsme psali i zde.

 

Morské oko, autor fotky: Jiří Komárek [CC BY-SA 4.0 ], Wikimedia Commons

 

Veľké Hincovo pleso

Je nejen největším jezerem Slovenska, ale zároveň je i jezerem nejhlubším. Jeho maximální hloubka činí téměř 54 metrů. Toto jezero leží pod Koprovským (2363 m.n.m.) a Mengusovským (2432 m.n.m.) štítem, v nadmořské výšce 1944 metrů a je po většinu roku pokryté ledem. Poblíž něj jsou další jezírka: Malé Hincovo pleso a Hincove oká.

 

Veľké Hincovo pleso, autor fotky: Michal Klajban, CC BY-SA , Wikimedia Commons

 

Štrbské pleso

Jezero je původem ledovcové morénové. Nachází se na jižní straně Vysokých Tater, na okraji Mlynické doliny, na konci tatranského hřebenu Solisko. Nadmořská výška je přibližně 1347 metrů a hluboké je až 20 metrů. Štrbské pleso nemá povrchový přítok vody a dokonce ani povrchový odtok – odtéká v podzemí do popradského povodí.

Jezero je asi polovinu roku zamrzlé. Jeho nejvýznamnějším obyvatelem je ryba síh severní maréna, který sem byl vysazen v roce 1929 a zdá, že co nevidět vyhyne. Z dalších rybích druhů můžeme jmenovat hlavatku, štiku, pstruha nebo okouna. Voda v jezeře je velmi čistá.

Štrbské pleso patří k národní přírodní rezervaci Furkotská dolina a na jeho východním okraji je přírodní rezervace Rašelinisko.

Poblíž leží uměle vytvořená vodní nádrž Nové Štrbské pleso.

 

Štrbské pleso

 

Nižné a Vyšné Temnosmrečinské pleso

Nižné Temnosmrečinské pleso se nachází v nadmořské výšce 1677 metrů a dosahuje hloubku až 38 metrů. Přístup k jezeru je veřejnosti umožněn v období od 16. června do 31. října. Je nutné se striktně držet turistických značek – trasa začíná na „modré“ na rozcestí Tři studničky, pokračuje se Koprovou dolinou, atd. Vrátit zpět se můžete pouze stejnou cestou.

Nad jezerem se tyčí Hrubý štít (2171 m.n.m.) na česko - polské hranici.

Kousek od tohoto jezera, avšak ve výšce 1725 metrů nad mořem leží Vyšné Temnosmrečinské pleso. Není tak hluboké jako jeho blíženec – hloubka je maximálně 20 metrů. Jezero není veřejnosti přístupné.

 

Nižné Temnosmrečinské pleso


Vyšné Bielovodské Žabie pleso

Pod nejvyššími tatranskými štíty

  • Gerlachovský (2655 m.n.m)
  • Kriváň (2494 m.n.m.)
  • Lomnický (2634 m.n.m.)
  • Rysy (2499 m.n.m.)
  • Vysoká (2547 m.n.m.)
  • Ľadový štít (2627 m.n.m.),

téměř na polských hranicích, leží Vyšné Bielovodské Žabie pleso, a to v nadmořské výšce 1699 metrů. Jezero je ze slovenské strany obklopeno jmenovanými velikány a na slovensko – polském pomezí se terén svažuje do Bielovodské doliny. Jméno plesu i dolině dala jistě řeka Biela voda, do níž se sbíhají pramínky z několika vysokohorských ok.

O něco níž, ve výšce 1674 metrů nad mořem, směrem do doliny, se nalézá Nižné Bielovodské Žabie pleso. Nad oběma jezery se z polské strany tyčí Velký Žabí štít (2263) a Nižný Žabí štít (2098).

 

 

 

Vyšné Bielovodské Žabie pleso, autor fotky:Rafik k CC BY-SA 4.0, Wikimedia C.

 

Popradské pleso

V Mengusovské dolině, v nadmořské výšce 1 494 metrů, se nachází Popradské pleso. Jeho přítokem je Ľadový potok, voda odtéká říčkou Krupá. V borovicovém háji kousek od jezera můžete navštívit Symbolický hřbitov obětí Vysokých Tater. U plesa se pravidelně, vždy na podzim, koná Den Horské služby a záchranáři zde předvádějí ukázky ze své činnost.

 

Popradské pleso

 

Další z větších Slovenských jezer ve Vysokých Tatrách jsou:

  • Nižné Terianske pleso
  • Vyšné Wahlenbergovo pleso
  • Zelené pleso Krivánske

 

 

 

 

 

 

 

  Čtěte také:    
 

Seznam lázní na Slovensku

Seznam mezinárodních letišť na Slovensku

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.06.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.