Do Ruska k moři a za teplem? Vyrazte do Krasnodaru a užijte si koupání v Černém moři
Město Krasnodar na řece Kubáň je metropolí Krasnodarského kraje, který se rozkládá na jihu evropské části Ruska, a to přesně mezi pohořím Kavkaz, Černým a Azovským mořem. Tato oblast patří k nejlidnatějším a nejvíce prosperujícím regionům Ruské federace, proto ani město samotné svým vzezřením moc nepřipomíná typická ruská města. Vlastně nepřipomíná díky svému nezvyklému uspořádání město vůbec.
Rusové o Krasnodarském kraji velmi často mluví, jako o zásobárně a ozdravovně Ruska. Nejspíš za toto označení vděčí nadprůměrné produkci obilí, slunečnic i rýže a blízkosti příjemného Černého moře a mnoha termálních pramenů.
Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org
Trocha z historie relativně mladého Krasnodaru
Krasnodar patří mezi mladší města Ruska, ale za necelých 230 let od svého založení prošel již různými změnami. Původně sloužil jako pevnost vzniklá sloučením několika kozáckých stanic, proti tureckým a čerkeským nájezdníkům. Od roku 1867, kdy přišla demilitarizace pevnosti, došlo v Krasnodaru k velkému rozmachu. Stavěly se měšťanské domy, hotely, restaurace, divadla, byly zakládány parky a rozvíjel se zde obchod a průmysl. V roce 1901 městem projela také první místní tramvaj.
Ještě pod původním názvem Jekatěrinodar, bylo město záhy po Velké socialistické říjnové revoluci centrem protibolševických sil. Roku 1920, na konci občanské války byl ale Jekatěrinodar dobyt bolševiky a ztratil tak nejen svůj nádech svobody, ale i původní název, který město neslo na počest ruské carevny Kateřiny Veliké. Od této doby se městu říká Krasnodar, což v překladu znamená rudý dar. I když byla možnost se po pádu komunismu vrátit k původnímu názvu, místní obyvatelé byli proti. Prý si na pojmenování už natolik zvykli, že se s ním nedokáží rozloučit.
Bohužel se Krasnodaru nepodařilo vyhnout ani 2. světové válce a půl roku bylo město v okupaci. Drtivá většina budov a parků v centru byla poškozena nebo nenávratně zničena. Krasnodar se s touto ztrátou vyrovnává dodnes a teprve v roce 2002 byla zahájena postupná rekonstrukce historického centra města.
Mohlo by vás zajímat: Letiště Krasnodar (KRR) |
||
Krasnodar International Airport (Pashkovsky), vstup do letištního terminálu By Obakeneko (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons |
Kdo nenavštívil ulici Krasnaja, nebyl v Krasnodaru
Ten, kdo se vypraví objevovat krásu Krasnodaru musí bezpodmínečně navštívit nejhezčí ulici ve městě nesoucí příznačný název Krasnaja plnou významných budov, památníků a upravených parčíků. Proto můžeme klidně prohlásit, že ten, kdo se tudy neprošel, jako by ani nebyl v Krasnodaru. Zároveň se ale není možné této ulici, když zamíříte do centra, vyhnout, protože je jediným centrem města. Krasnodar je totiž město s atypickým uspořádáním a fakt, že vzniklo spojením několika kozáckých stanic je na jeho vzhledu stále znát.
Na ulici Krasnaja je nejlepší se vypravit o víkendu, kdy sem mají vozidla vjezd zakázán a třída se tak rázem mění na pěší zónu. Její začátek leží u kina Aurora a těšit se můžete na 5 kilometrů dlouhou trasu lemovanou nejrůznějšími památkami a stavbami zakončenou na náměstí Kateřiny II. Za zmínku určitě stojí budova Filharmonie z konce 19. století, kterou se podařilo po 2. světové válce vcelku rychle uvést do původního stavu. Důležitý je i pomník carevny Kateřiny II. na jejíž počest bylo město zbudováno nacházející se na náměstí Kateřiny II.
Jedinečnost procházce po ulici Krasnaja dodá bezesporu množství zeleně, které se nachází všude okolo. Nejvýznamnější je bezpodmínečně Gorodského park, též nazývaný Centrální park, který slouží k odpočinku, setkávání se a jako místo k dětským hrám.
Ubytování v této lokalitě
Maldini Hotel |
Cena na noc pro dva - 642 Kč |
|
Atlas Hotel |
Cena na noc pro dva - 562 Kč |
Až vás pobyt ve městě omrzí, jeďte objevit Černé moře
Zabalit si plavky na dovolenou do Ruska zní přinejmenším bláznivě. Z Krasnodarského kraje už to je ovšem docela blízko k Černému moři, kam velmi ráda zamíří díky čisté vodě, písčitým plážím a pozvolnému sestupu do vody většina rodin s malými dětmi. Plusem je také nízký obsah soli ve vodě, takže při potápění neštípe v očích, ani nedráždí a nevysušuje nadměrně pokožku.
Autor: Ivana Rašková
Čtěte také:
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.