Edinburský hrad
Jednou z nejvýznamnějších pamětihodností nejen hlavního města, ale i celého Skotska je Edinburský hrad. Byl vybudován na čedičové skále nad městem, jehož je přirozenou dominantou. Z hradu je nádherný výhled nejen na centrum Edinburgu, ale při dobrém počasí i na mořské pobřeží (Severní moře).
Edinburgh castle, zdroj mapy - openstreetmap.org , Google mapa hradu a okolí
Webové stránky této památky: www.edinburghcastle.scot
Místo skotských dějin
Hrad prošel v historii řadou změn a v hradním areálu najdete budovy vybudované od 12. až do 20. století. Vznikl pravděpodobně už v 11. století na místě původní pevnosti, která zde existovala už asi o několik set let dříve. V době svého vybudování nebyl královským sídlem, tím se stal až ve 12. století za vlády krále Davida I., kdy se zde také konalo první zasedání skotského parlamentu.
Hrad byl díky své poloze přirozeně chráněn před útoky. Leží na příkré skále zvané Castle Rock, která v nejvyšším bodě dosahuje výšky téměř 122 m nad mořem. Nad okolní terén vystupují skály asi o 80 m a tak byl hrad přístupný jen z východu. Ulice vedoucí k hradu se jmenovala Royal Mile (Královská míle) a byla přirozeným centrem středověkého města. Dnes ji ale na mapě nenajdete, protože jako Royal Mile je označováno hned několik ulic mezi hradem pozůstatky Holyroodského opatství, které vzniklo rovněž z popudu Davida I. a leží asi 2 km severovýchodně od hradu.
Co byste neměli vynechat
Vůbec nejstarší částí hradu, která se dochovala, je kaple sv. Markéty z 12. století. Sv. Markéta Uherská byla manželkou skotského krále Malcolma III. a matkou Davida I. Svatořečena byla roku 1250 a je patronkou Skotska. Kaple bohužel sloužila několik set let jako sklad střelného prachu, takže její současná podoba je výsledkem přestavby z 20. let minulého století. Před vstupem do kaple je umístěno velké dělo z 15. století.
Před vstupem do vlastního hradního areálu je široká promenáda Esplanade z 18. století, kterou obepínají zdobené stěny z 19. století. Konají se zde vojenské přehlídky a také každoroční festival. Dochovalo se i výrazné opevnění (Half Moon Battery, Agryle Battery a Mill´s Mount Battery). A právě z hradeb je nejkrásnější pohled na město.
V hradním areálu je několik velmi zajímavých budov. Královský palác byl vybudován v 15. století okolo osmihranné věže. Dochovala se zde například ložnice Marie Stuartovny, která zde také porodila svého syna Jakuba VI. Z 18. století pochází Governor’s House postavený v tzv. vlámském stylu. Největším objektem je neoklasicistní New Barracks. V areálu Edinburského hradu je také několik muzeí, včetně Královského skotského muzea a Národního válečného muzea. Navštívit můžete také vojenské vězení.
Sídlem skotských králů byl hrad ještě počátkem 17. století a až do současnosti je místem uložení královských korunovačních klenotů, jejichž součástí je koruna, žezlo a meč. Vidět je můžete během prohlídky v Korunním sále v Královském paláci. V roce 1996 k nim přibyl ještě korunovační kámen, který sem byl přenesen z Westminsterského opatství.
I přes svou skvělou polohu byl hrad několikrát dobyt anglickým vojskem, ale Skotové ho vždy získali zpět. Naposledy byl terčem dobyvatelů roku 1745. Pak hrad sloužil zejména vojenským účelům, což připomíná mimo jiné řada soch a historických děl. Pokud se chystáte do Skotska, na Edinburský hrad určitě nezapomeňte.
Mohlo by vás zajímat: | |
Doba letu do Skotska |
|
Nové skotské bankovky
|
|
Hlavní vlakové nádraží Edinburgh |
|
Městská doprava v Edinburghu |
|
Letiště Edinburgh (EDI) ve Skotsku |
|
Edinburský hrad, zdroj videa: YouTube CC, autor: Le Monde en Vidéo
Čtěte také:
Festivalový Edinburgh
Základní informace na cestu do Skotska
Skotsko a jeho mnoho tváří
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.