Čekání na lurdský zázrak
Krásná paní a Sv. Bernadeta
Do Lurd proudí každoročně miliony věřících i nevěřících poutníků ze všech koutů světa, aby uctili Pannu Marii a požádali ji o pomoc nebo malý zázrak. Ve všech ulicích sálá posvátná atmosféra, která je o to více umocněna v noci září stovek svící. Ještě před 160 lety bylo vše úplně jinak a většina lidí neměla ani ponětí, že Lurdy vůbec existují. Chod poklidného provinčního městečka v podhradí lurdské pevnosti na francouzsko-španělských hranicích se radikálně změnil v roce 1858. Co se tehdy přihodilo? Čtrnáctiletá Bernadeta Soubirous se vydala jako obvykle se svou sestrou a kamarádkou pro dřevo k jeskyni Massabielle. Na rozdíl od svých vrstevnic působila velmi zakřiknutě a neduživě (astma a později tuberkulóza), proto se velmi často stávalo, že jim nestačila a zůstávala sama pozadu. V únoru osudného roku se u jeskyně poprvé setkala s krásnou paní, jak zjevení nazývala. Panna Marie se Bernadetě zjevila ještě několikrát, ale bohužel jí nikdo zpočátku příběhy o setkáních s Marií nevěřil. V polovině 19. století byla již valná část společnosti sekularizovaná a probíhalo mnoho církevních koncilů, které se snažily o reformu církve. Nebylo tedy radno na sebe takto upozorňovat.
Portrét Sv. Bernadety
Sochy Sv. Bernadety provází Lurdy stejně jako sochy Panny Marie
Pramen, který léčí
V průběhu jednoho zjevení Panna Marie požádala Bernadetu, aby v jeskyni vyhloubila pramen. Dívka, která si krásnou paní zamilovala, poslechla. Nedlouho poté se začaly dít zázraky, kdy voda tryskající z pramene pomohla vyléčit několik místních lidí. Taková senzace se rychle rozkřikla, a k prameni se začali sjíždět poutníci z blízka i daleka. Léčivá moc pramene přesvědčila místního faráře, aby začal brát vyprávění Bernadety vážně. V posledním zjevení Panna Marie prohlásila: „jsem neposkvrněné početí“, což byla slova, díky kterým církev Bernadetě uvěřila, že se jedná skutečně o Pannu Marii. Shodou okolností byl právě tento termín poprvé použit na církevním koncilu, který rozhodl o neposkvrněném početí Krista, jen několik měsíců před prvním lurdským zjevením. Život samotné Bernadety nebyl nijak radostný. Její rodina neměla příliš mnoho peněz, proto byla nucena se svými rodiči a osmi mladšími sourozenci obývat jednu místnost v prostorách zrušené lurdské věznice. V dospělém věku vstoupila do kláštera a zemřela již ve svých 35 letech. V roce 1933 byla svatořečena papežem Piem XI.
Jeskyně Massabielle, kde se odehrála zjevení Panny Marie
Ave, ave, ave Maria
O Lurdech bylo natočeno dokonce několik filmů, například Lourdes (2009), Saint Bernadette of Lourdes (2011) anebo byly zmíněny ve filmu Skafandr a motýl (2007). Zatímco první dva přibližují duchovní stránku Lurd, Skafandr a motýl představuje čilý ruch města, kde je možné nakoupit různé suvenýry od svíček, růženců, křížků, křížů, přes sošky a obrazy, až po důmyslné nádoby na vodu. Po vyznačených stezkách proudí lidé upoutaní na kolečková křesla nebo usazení do speciálních kárek tažených dobrovolníky, a mezi nimi se proplétají pěší poutníci. Nejrušněji působí město navečer, kdy se konají téměř na všech místech bohoslužby, koncerty i přednášky. Ze všech koutů se linou modlitby a svaté texty snad ve všech jazycích světa. A v devět hodin se zpravidla koná velký mariánský průvod se svíčkami za zpěvu „ave, ave, ave Maria“, na první pohled dokonalé souznění věřících.
Předvoj Mariánského průvodu
Kde zažít duchovní atmosféru Lurd?
Co byste při návštěvě Lurd rozhodně neměli minout? Na hlavním náměstí se tyčí třípatrová katedrála Panny Marie Lurdské (Notre Damme de Lourdes), která je skutečnou dominantou města. Do katedrály se dá volně vstoupit a prohlédnout si ji nebo se zúčastnit jedné z bohoslužeb. Z druhého patra je krásný rozhled po celém náměstí na případná procesí i slavnosti. V nejvyšším patře si pak nezapomeňte všimnout sošky Panny Marie, která stojí nedaleko od oltáře. Právě tato socha byla označena Bernadetou za nejvěrnější vypodobení Mariina zjevení. Nedaleko se nachází také první zastavení slavné křížové cesty vypodobené sochami. Lidé u jednotlivých zastavení rozjímají a zároveň obdivují téměř neskutečné umělecké dílo, které bylo dokončeno v roce 1912. Vedle monumentální katedrály stojí v městečku také několik kostelů vybudovaných v moderním duchu. V tomto stylu vyniká bazilika Sv. Pia X., která je uzpůsobená pro 25 000 věřících. Její zvláštní architektura připomíná převrácenou Noemovu archu. Hned vedle baziliky se nachází muzeum Sv. Bernadety, kde se ve smyčce promítá její životopisný film (dokonce v české mutaci), a jsou zde vystaveny některé artefakty, které používala za svého života. Dále se ve městě vydáme přímo po stopách Bernadety.
Ústřední katedrála Panny Marie Lurdské
Detail koruny před katedrálou
Rozhled po ústředním náměstí s hradem v pozadí
Pátrání po střípcích z Bernadetina života můžete zahájit ve mlýně, kde se narodila, uvnitř se nachází světnice a kuchyň. Otevřený pro veřejnost je také dům, respektive jedna místnost v bývalé věznici Le Cachot, do které se Bernadeta s rodinou musela přestěhovat kvůli nedostatku financí. Za nahlédnutí také stojí malý kostelík (Église Paroissiale du Sacre-Coeur), ve kterém byla pokřtěna.
Nejdůležitějším místem, které nemine snad žádný návštěvník Lurd, je samozřejmě samotná jeskyně Massabielle, ve které se odehrálo několikeré zjevení Panny Marie. Posvátná atmosféra pohltí zcela jistě každého, a malá naděje v nějaký ten zázrak je všudypřítomná. Neustále zde hoří svíčky zapálené jednotlivými věřícími i ohromné svíce, které převezly poutnické skupiny. Bezpochyby je mnoho těch, kteří se zázraku dočkali, ale bohužel o mnoho více těch, kterým se žádné milosrdenství nepřihodilo. Poslední etapu života Sv. Bernadety pak završuje klášter, do kterého vstoupila. Po smrti bylo její tělo navoskováno a díky tomu se dodnes dochovaly její ostatky neporušené zubem času.
Boty Sv. Bernadety v muzeu
Detail růžence nad krbem v místnosti, kde Bernadeta bydlela
Jak to v Lurdech funguje?
Do Lurd je možné přijet jako návštěvník nebo také jako dobrovolník a aktivně se zúčastnit chodu města. Ubytování je poskytováno přímo v centru dění či v jednom z kempů na kopci kousek za městem. Vzhledem k počtům přijíždějících a odjíždějících poutníků potřebuje celý systém nějaký řád. I přes četné strmé kopce a změny v terénu jsou veškeré části města bezbariérové. Blízko řeky jsou umístěné budovy, opatrované řádovými sestrami, ve kterých jsou ubytováni méně pohybliví návštěvníci. Aby nemuseli po městě chodit pěšky, jsou na všech místech k dispozici speciální kárky se sklopitelnou střechou proti dešti. Dobrovolníci pak zajišťují převozy návštěvníků k autobusům, vlakům, ale i na bohoslužby a zpět. Vydat se do Lurd pro nějaký ten zázrak opravdu vyžaduje silné odhodlání. Po dlouhé cestě vlakem následuje převoz autobusy a zdlouhavá přeprava na ubytovnu. O mnoho příjemnější je pak třeba pořádání pikniku a výjezd s takovými poutníky za město. Často tak dochází k zajímavým setkáním, ale bohužel také nedorozuměním způsobeným jazykovou bariérou. Ještě zamotanější situace pak nastávají, když se jako dobrovolník stanete živým plotem pro průchod procesí a neoblomně musíte odklánět babičky, které „přece jen nenápadně projdou pro vodu“ a sledovat fascinovaný dav, zda někomu nechytla od svíčky celá papírová pochodeň. A průvod se sune dál za zpěvu „ave, ave, ave Maria“...
Ubytování v kempu
Nejvhodnější doba pro návštěvu
Před samotnou poutí do Lurd je dobré podívat se do kalendáře, zda se neblíží nějaké významné výročí nebo se nechystá město navštívit některý z významných duchovních. V takových měsících se zde konají velkolepé oslavy a zcela jistě sem zamíří mnohem více návštěvníků. V posledních letech proběhlo několik takových významných událostí. Například před deseti lety při 150letém výročí od zjevení Panny Marie dokonce vyhlásil tehdejší papež Benedikt XVI. plnomocný odpustek pro všechny, kteří vykonají pouť do Lurd a navštíví významná místa spojená se Sv. Bernadetou. Plnomocný odpustek mohl poutník získat pro sebe či jej věnovat blízkému zemřelému. Fyzicky měl odpustek podobu plastového kolečka pokrytého čtyřmi barevnými samolepkami z domu, kde se Bernadeta narodila, z kostela, kde byla pokřtěná, od jeskyně s pramenem a z kláštera. Nedlouho poté papež Lurdy také navštívil. V roce 2015 sem přijel také současný papež František. Letos se jistě celé město opět promění, od zmíněného zjevení uplynulo totiž právě 160 let a pozvánky pro poutníky i zmíněné slavnosti jsou již v plném proudu.
Symbol Lurd
Poutníci čekající před katedrálou
Profánní vyžití v Lurdech
Nad městečkem se tyčí pevnost (Château Fort Lourdes), kam zpěv poutníků nedolehne, což je ideální místo pro vydechnutí od všudypřítomných davů. První zmínky o opevnění pochází již z 11. století, a přes mnohé přestavby si hrad zachoval svůj původní ráz. K vidění je zde hradní kaple, expozice představující tehdejší život, botanická zahrádka a také pyrenejské muzeum přibližující lokální folklór a kulturu na francouzské straně Pyrenejí. Právě Lurdy tvoří vstupní bránu do Pyrenejí, zejména do sedmi údolí Lavedan, a byla by velká škoda nevyužít potenciálu vybízejícího k outdoorovým aktivitám.
V městečku se dají pronajmout rafty pro sjíždění místní řeky Gave de Pau anebo kola na projížďku překrásnými údolími. I úplní začátečníci se mohou vydat na tzv. Zelenou stezku bystřin (la Voie Verte des Gaves) s překrásnými výhledy na zelené pláně a hory. Pasivní sportovci mohou v průběhu července počkat na tradiční průjezd cyklistického závodu Tour de France a zafandit svému oblíbenému závodníkovi. Vyrazit lze samozřejmě také pěšky na krátký trek či malým vláčkem na vyhlídky z Pic du Jer. Ti odvážnější určitě uvítají také možnost zalézt si na nedalekých via ferratách či rozproudit adrenalin během canyoningu v Bagneres de Bigorre.
Pyrenejské vrcholky vábí ven z města
Zelená údolí
Lurdská tvrz nad městem
Průzračná řeka Gave de Pau
Někomu v Lurdech stačí pouze půl dne, jiní zde tráví týdny, záleží, s jakým cílem do poutního místa vyrazíte. Před cestou domů si nezapomeňte nabrat zázračnou vodu do stylového kanystru nebo alespoň malé lahvičky. Zbývá poslední ohlédnutí za krásnou scenérií, a jisté je, že ještě při odjezdu vám bude znít v uších všudypřítomné Ave...
Autor: Pickova Zdenka
Poloha města Lurdy, zdroj mapy -openstreetmap.org
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.