Irské moře
Irské moře (anglicky: Irish Sea) je vnitřní moře Atlantského oceánu. Rozkládá se mezi Irskem a Spojeným královstvím na celkové ploše 46 007 km². Maximální hloubka činí 262 m. Jeho vznik můžeme datovat do doby přibližně před 20 000 lety.
Poloha moře, zdroj mapy - openstreetmap.org
Satelitní snímek NASA z vesmíru: pohled na Irské moře
Na pobřeží moře se nachází celá řada významných přístavů jako například Dublin nebo Liverpool. Moře má značný hospodářský význam nejen pro lodní dopravu a obchod, ale také pro bohatá naleziště ropy a zemního plynu a rovněž i pro výrobu elektřiny v podobě větrných a jaderných elektráren na pobřeží. Druhé jmenované představují problém, neboť produkují velké množství jaderného odpadu, který moře významně znečišťuje.
Mezi typické zástupce fauny patří například ježovky nebo sépie. Rozmanitá říše bezobratlých zatím stále nebyla definitivně prozkoumána vzhledem k výskytu mnoha druhů i horším podmínkám (nedostatečná viditelnost). Žijí zde také četné populace velryb či delfínů. Jedná se o významnou lokalitu i z hlediska výskytu ptactva, které nachází v Irském moři útočiště při své migraci mezi Afrikou a Arktidou.
Mohlo by vás zajímat: Seznam všech moří podle oceánů | |
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.