Jaký dalekohled si vybrat do hor na túru?
Ačkoli je lidské oko docela dokonalou součástí našeho „já“, přesto občas uvítáte další možnosti vidět víc. Příkladem jsou chvíle dovolené, kdy budete chtít obdivovat krásu krajiny. Pak přichází na řadu dalekohled, který se takříkajíc stane vaším prodlouženým okem. Typická je situace během dovolené na horách. Tam je lidské oko značně omezeno na protější kopec. Díky dalekohledu ale být nemusí.
Současné varianty strčíte do kapsy
Patříte-li mezi obdivovatele přírody, rozhodně byste si do své výbavy měli dalekohled pořídit. Málokdo bez předchozích zkušeností se ale orientuje v nabídce na trhu. Chcete-li vyrazit na hory a nebýt omezení jenom svýma vlastníma očima, stojí za to porozmýšlet nad výběrem dalekohledu. Jaký zvolit? Soustředíme se na nejdůležitější parametry. Otcem dalekohledu je italský astronom Galileo Galilei , který se v roce 1609 s dalekohledem podíval na hvězdy. Už rok před ním ale pochopil princip obrazu docílenému pomocí zvětšení čočkami Nizozemec Hans Lippenskey, který vyráběl brýle. Současné dalekohledy ale na rozdíl od těch prvních nabízejí už vysokou kvalitu obrazu a dají se strčit do kapsy. Nebudete s sebou tedy tahat žádné monstrum
Pro jedno i dvě oči
Jaké dalekohledy máme nyní k dispozici? Je jich celá řada. Základní členění tvoří monokuláry a binokuláry. Monokulárami se díváte pouze jedním okem, a proto se uplatňují třeba při měření různých vzdáleností nebo na střelnici. Existují sice turisté, kteří si kupují monokuláry. Ty jsou sice lehčí než varianta pro dvě oči, ale zase neumí vytvořit prostorové vjemy. Proto jsou binokuláry rozhodně lepší variantou.
Zdroj: mall.cz
Ve hře jsou optické ztráty i zorný úhel
Prvním příkladem binokulárů jsou dalekohledy prismatické. Ty patří mezi klasiku, okulár i objektiv se skládá z konvexních čoček. Jsou trochu robustnější, což je určitá nevýhoda, pokud je potáhnete v pouzdře po horách, pronesou se. Na druhou stranu optické ztráty mají minimální, takže si podívanou opravdu užijete. Porro konstrukce má výhodu v tom, že jsou tyto dalekohledy lehčí, jejich váhu tolik necítíte a mají také širší zorný úhel. Roof dalekohledy jsou také lehčí, ale i dražší, patří mezi nejkompaktnější dostupné dalekohledy.
Jaké zvětšení je nejlepší?
Podstatné jsou i určité pojmy, které se týkají dalekohledů. Pokud je budete době znát a vědět, co znamenají, váš výběr dalekohledů bude snazší. První důležitou vlastností je zvětšení. Co to znamená? Vyjadřuje vlastně poměr mezi velikostí objektu, který pozorujete, a rozměry, které se vám zobrazí v dalekohledu. Takže třeba pětinásobné zvětšení znamená, že objekt vzdálený 500 metrů od vás vidíte, jako by byl jenom 50 metrů od vás. Mnohdy se doporučuje mít pro turistiku 8násobné zvětšení a více ne, protože roztřesená ruka více nezvládne. Když se ale opřete o strom, klidně můžete mít dvojnásobek. Ale pozor, větší zvětšení přístroje zároveň snižuje zorné pole. Ovšem 16násobné zvětšení se zorným úhlem 3,5 ° je dobrou volbou. Šířka zorného pole se definuje buď úhlem nebo šířkou zorného pole do jednoho kilometru. Vlastně se tak vyjadřuje úhel, přes který se dalekohledem dívám do okolí.
Podstatným údajem je rovněž průměr objektivu. Je to jednoduché. Větší hodnota průměru přináší více světla v celé optické soustavě. To se v horách hodí třeba v případě horších světelných podmínek.
Pomocník při orientaci v terénu
Podstatné je především to, k čemu dalekohled použijete. Na dlouhé turistické cesty mnoho lidí hodnotí dalekohled jako přebytečnou věc, protože je těžká a zabírá moc místa. Přitom vám ale může doslova přiblížit obzor a nezřídka ušetřit spoustu kilometrů trasy. Také poslouží k tomu, abyste si v horách prohlédli terén a našli nejvhodnější cestu. Rozhoně tedy nejde o zbytečnost. Kromě toho vám umožní sledovat obzor nebo objevit zvěř v místech, kde to vůbec nečekáte. Velmi často pomůže orientaci.
Triedr nebo spektiv? Záleží nejenom na hmotnosti
Jaké dalekohledy jsou tedy na turistiku do hor nejvhodnější? Obecně je lepší sáhnout po menších zvaných triedry. Ty jsou lehké a unesete je v pouzdře či batohu. Patří mezi binokulární typy, které užitím hranolů docilují maximálního snížení délky konstrukce. Další možností binokulárů jsou spektivy, což jsou dalekohledy výsuvné. Co zvolit? Pro triedr hraje většinou dobrá optika, která rovněž zajišťuje větší zorné pole. Pokud ale počítáte na túře každý gram a nějaké ty optické nedokonalosti se ztratí, volte spektiv. Protože optické hranoly triedru zkrátka něco váží. Také se se u nich ztratí část světla, ať už jeho absorpcí nebo odrazem. Proto je nesmírně důležité, zda preferujete hmotnost či cenu. To hraje roli.
Tělo přístroje tako ovlivňuje vlastnosti
Dále je u dalekohledů důležitá antireflexní vrstva. Ta odfiltruje část UV paprsků a má i další funkci: zabraňuje poškrábání optiky. Dlužno dodat, že dnes je tato vrstva samozřejmostí, Nejde ale pouze o optiku. Neméně velkou roli hraje tělo dalekohledu. Plasty nejsou nejvhodnější, protože jejich tepelná roztažnost může sehrát velkou roli a zkazit výhled. Lepší vlastnosti coby těla dalekohledů mají slitiny lehkých kovů či ocel. Nezbytnou součástí dalekohledu je ochranné pouzdro, které zabrání poškození. A mít vodotěsný dalekohled se na túře, kde se můžete vymáchat v horském potoce, hodí více než dost. Takže hmotnost, cena, optika, materiál těla dalekohledu, to vše byste měli mít při volbě dalekohledu do hor na zřeteli.
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.