Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Kolik benzínu spotřebují dopravní letadla?

Stejně jako u automobilů, tak i u letadel se používají dva druhy paliva: letecký benzín a letecký petrolej (anglicky kerosin).

 

 

 

 

Letecký petrolej je určen pro proudové turbínové motory (reaktivní motory); dále se používá v turbovrtulových motorech. Je známý označením Jet A-1, někdy se používá Jet B, který má vyšší odolnost při nízkých teplotách (má nižší bod krystalizace, asi mínus 47oC – v letové hladině kolem 10 km je teplota kolem mínus 50oC). Letecký petrolej se podobá motorové naftě, určené pro arktické klima. Tvoří ho lehčí ropné frakce s nižší hustotou a nižší destilační teplotou.

Při výrobě leteckého petroleje se k němu přidávají některá aditiva pro zlepšení vlastností: antistatické přísady, antikorozní kapaliny, antioxidanty, protivymrazovací kapaliny.

Pro pístové zážehové motory se vyrábí letecký benzín. Tyto benzíny mají nižší těkavost a vyšší začátek destilace a nižší její konec. Benzíny jsou vyráběny ve dvou výkonových druzích. Rozdíl je v obsahu olova. Pro malé a výkonově slabší stroje se používají bezolovnaté druhy s oktanovým číslem kolem 80 jednotek. Olovnaté typy s oktanovým číslem vyšším než 100 jednotek jsou k použití pro moderní a výkonné motory malých vrtulových letadel. Na čistotu leteckých benzínů jsou stanoveny velmi přísné požadavky. V malé míře se používají i některá další paliva a jiná se testují (biopalivo na bázi vodních řas).

 

 

Dopravní letadla mají obrovské nádrže na palivo – obří letadla i na více než 200 tisíc litrů. Výpočty spotřeby paliva jsou velmi náročné a komplikované, hodně záleží i na metodice výpočtu: zohledňuje se třeba obsazenost, hustota sedaček, nákladní prostory, apod.; například jednouličková letadla mají nejnižší spotřebu a stále více se využívají při transatlantických letech. Spotřeba paliva se počítá na letové hodiny a nikoliv na kilometry jako u jiných dopravních prostředků.

Náklady leteckých společností se sledují podle osobokilometrů na jeden litr paliva. Podle studie společnosti ICCT je údajně nejhospodárnější Airbus A350 a Boening 787, Norwegian uvádí 44 osobokilometrů na jeden litr paliva, British Airways jen 27 osobokilometrů.

 

     
 

Airbus A380 

Max. kapacita paliva - 320 000 l

Spotřeba paliva na kilometr letu - 13,7 kg

     
 

Airbus A319

Max. kapacita paliva - 24 210 30 190 l

Spotřeba paliva na kilometr letu - 2, 9 kg

     
 

Airbus A350

Max. kapacita paliva - 138 000 l

Spotřeba paliva na kilometr letu - 3, 7 kg

     

 

     
 

Boeing 747- 400 (Jumbo)

Max. kapacita paliva - 216 840 l

Spotřeba paliva na kilometr letu - 9,8 kg

     
 

Boeing 787- 9

Max. kapacita paliva - 138 898 l

Spotřeba paliva na kilometr letu - 5,9 kg

     
 

Boeing 737- 400

Max. kapacita paliva - 23 830 l

Spotřeba paliva na kilometr letu - 3,3 kg

     

 

 


     
    Dříve napsáno:
   

Jakou mají spotřebu paliva letadla Airbus a Boeing?

   

Sledujte letový provoz na Flightradar

     

 


Autor: Jaroslava Linková

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.02.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.