Koupaní - Mrtvé moře
Titulek se vám sice může zdát přehnaný, ale jak sami poznáte, není. Předně, v Mrtvém moři se nemůžete vykoupat, kde se vám zamane. U Mrtvého moře je jen několik ohraničených koupališť se sprchami se sladkou vodou, která můžete využít.
Izrael se tak brání nejen devastaci této mimořádné přírodní památky, ale jistí tak i vaši bezpečnost. Každé koupaliště má totiž zpevněné břehy i velký kus dna pod vodou, takže nehrozí, že byste se do bahna propadli. Navíc je na každém koupališti přítomen i záchranář, který jistí návštěvníky.
I když se říká, že se v Mrtvém moři nemůže nikdo utopit, opak je pravdou. Každý rok zde zemře až několik desítek návštěvníků. Jak je to možné? Někteří se utopí, když se při vznášení na hladině převrátí tak nešikovně, že je jejich hlava tlačena pod hladinu, a nedokážou si rukama pomoci. Několik dalších mrtvých má pak každý rok na vině otrava solí. Turisté se jednoduše koupou tak dlouho, až si extrémním přídělem minerálů a solí zlikvidují elektrolytickou rovnováhu těla a zemřou.
Nebojte, pokud budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla, vůbec nic se vám v Mrtvém moři nestane, a vy odjedete zdravější a spokojenější.
Ubytování v této lokalitě
![]() |
Desert Inn |
Cena na noc pro dva - 1 850 Kč |
|
![]() |
Crowne Plaza Dead Sea Hotel |
Cena na noc pro dva - 2 750 Kč |
Pravidla pro koupání v Mrtvém moři
- Do vody vstupujte opatrně a pomalu. V bahnu, které pokrývá dno, bývají kameny, proto se hodí také boty. Pozor, klasické žabky byste po pár krocích ztratili – zůstaly by uvězněny v bahně. Volte raději obuv, která na noze pevně drží.
- Nikdy, opravdu za žádných okolností, necákejte po sobě ani po ostatních. Důvod je jediný – extrémní obsah soli ve vodě Mrtvého moře by zasaženým očím připravil opravdová muka.
- Ve vodě nedělejte prudké pohyby, nesnažte se plavat jako v obyčejné vodě. V klidu se položte na hladinu, obkládejte se na mělčině bahnem nebo se procházejte. Ve větší hloubce vám slaná voda nedovolí stát (budete se cítit, jako když rukou zatlačujete PET lahev plnou vzduchu pod vodu).
- Vodu nepijte ani neochutnávejte a ještě jednou – vyvarujte se zasažení očí. Pokud se vám přece jen nedopatřením do oka dostane voda z Mrtvého moře, nepanikařte a ubraňte se instinktivnímu promnutí nebo dokonce vypláchnutí očí. Místo toho zasažené oko zavřete a zvolna se vraťte na břeh. V nejbližší sprše si oko proplachujte, dokud pálení nepovolí. Pokud budete mít vodou zasaženy obě oči, raději si zkuste přivolat pomoc někoho, kdo vás dovede na břeh.
- Ve vodě Mrtvého moře nebuďte déle než 20-30 minut. Delší působení minerálů a solí by nemuselo vaše tělo dobře snášet (přece jen se kůží poměrně dobře vstřebávají).
- Po skončení koupele ze sebe smyjte bahno a v nejbližší sprše se sladkou vodou se opláchněte.
Zdroj videa: YouTube CC, Vít Bělohradský
Mohlo by vás zajímat:
Rady a tipy na cestu do Izraele
Cestopis z Izraele: Tel Aviv
Seznam letišť v Izraeli
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.