Maledivy (ostrov Lankanfinolhu) - tipy a zajímavosti
Každý rok v létě jsme jako většina Čechů navštěvovali velmi podobné evropské destinace – od Chorvatska, přes Itálii až po Španělsko. Jeden rok jsme ale chtěli vyzkoušet něco exotičtějšího, jiného a zajímavějšího, alespoň jednou v životě… a rozhodli jsme se pro tropické Maledivy. Když se řeknou Maledivy, každý si jistě hned vybaví azurový oceán, bílé pláže a ráj na zemi. Ale je tomu doopravdy tak?
Maledivy ve zkratce
Maledivy, které jsou od Česka vzdáleny zhruba 7500 km, patří mezi asijské země a jsou tvořeny více než tisícem větších či menších ostrovů. Jejich břehy omílají vody Indického oceánu a nadmořská výška není větší než 2,5 m nad jeho hladinou. Hlavní město je Male, které je výchozím bodem pro všechny přilétající turisty.
Mapa ostrova, zdroj - openstreetmap.org
Na co myslet ještě před cestou
Na Maledivy doporučuji letět na 7-10 dní, více určitě ne – vysvětlení přijde později. První možností je svěřit vše do rukou některé z cestovních kanceláří, stejně jako jsme to udělali my. Z mého zpětného pohledu to byla hloupost, jelikož jsme delegátku viděli na letišti v Male asi tak minutu, během které nám sdělila, jaká je vlhkost vzduchu, okolní teplota a ke které lodi si máme stoupnout, aby nás odvezla na náš ostrov (letiště v Male je opravdu miniaturní a lodě nebylo možné si nevšimnout). Na našem ostrově jsme si stejně vše museli vyřídit sami, tudíž cestovat s „cestovkou“ do této destinace postrádá smysl. Navíc výrazně levněji (pokud narazíte na výhodné letenky, klidně i v řádech desetitisíců) vás vyjde objednat si ubytování např. přes Booking.com a letenky třeba přes Skyscanner.cz.
Cesta a přílet
Letět můžete s různými dopravci, my jsme letěli s Turkish Airlines a vše bylo naprosto skvělé – neustále podávané chutné jídlo (později jsme už kvůli přejezení odmítali) a nápoje, možnost sledování filmů, seriálů, poslouchání hudby apod. Cesta trvala zhruba 14 hodin a přestupovali jsme v Istanbulu, kde jsme čekali asi 3 hodiny, které jsme prospali. Asi 45 minut před přistáním jsme mohli vidět v oceánu pod námi první ostrůvky a byla to nádhera! Po přistání nás překvapil extrémně vlhký vzduch a také vyplňování jakéhosi „víza“ na letišti, které naštěstí zabralo asi jen 5 minut.
Ubytování a jídlo
Z letiště nás menší loďka odvezla k našemu ostrovu a hotelu – Paradise Island Resort & Spa, kde jsme se ubytovali. Bydleli jsme v plážovém bungalovu, který byl zařízen tak akorát, měl venkovní sprchu, TV, wifi apod. Co ale opravdu doporučuji vyzkoušet alespoň na jednu noc je tzv. vodní vila. Tyto „domky“ nad mořskou hladinou jsou sice asi dvojnásobně (někdy i několikanásobně) dražší, nicméně je to velký zážitek. Zpravidla mají vlastní venkovní bazén nebo vířivku, naše vila měla velkou venkovní vanu a byla celá velmi luxusně zařízená. Navíc není nad to, když se ráno vzbudíte, uděláte asi 3 kroky a můžete skočit do klidného tyrkysového oceánu.
Co se týká občerstvení, my jsme měli polopenzi a byla postačující. Snídaně i večeře byly servírované formou bufetu, obědy (pokud jsme v tom horku měli vůbec hlad) jsme řešili návštěvou některé z místních restaurací nebo jídlem z pokojového minibaru. Jídlo v restauracích bylo úžasné a převládala skvělá indická kuchyně.
Co dělat a nedělat na Maledivách
Maledivy jsou zemí muslimskou a náboženstvím je islám. To nejspíše poznáte z chování mužské části personálu, která se baví většinou jen s turisty muži a jejich přítelkyně či manželky přehlíží. Velkým překvapením pro mě konkrétně bylo, kolik sem jezdí muslimských turistů – převažují turisté ze Sauské Arábie, Spojených Arabských Emirátů apod., jejichž dámská část je zahalená v nikábech a na plážích se nekoupou. Alkohol v resortu konzumovat můžete, avšak nesmíte si sem dovést své vlastní lihoviny nebo naopak odsud nějaké vyvážet. Jinak zde ale panuje atmosféra, na kterou jsme zvyklí z evropských destinací a hotelů a není se čeho bát.
Maledivy nedoporučuji lidem, kteří hledají aktivní dovolenou plnou zábavy, vzrušení, cestování a objevování dalších a dalších míst. Mezi jednotlivými ostrovy v některých místech sice fungují jakási „vodní taxi“, ale každý ostrov je v podstatě velmi podobný, ne-li téměř stejný. Na našem ostrově byla možnost různých výletů (celodenní rybaření, sledování delfínů apod.), nicméně každý výlet stál okolo jednoho tisíce dolarů, což je pro Čecha celkem horentní suma. Ze stejného důvodu jsme nevyužili ani místní wellness – navíc kdo by chtěl být zavřený v lázních, když venku je taková nádherná příroda.
Maledivy jsou naprosto ideálním místem pro romantickou dovolenou ve dvou nebo pro dovolenou s dětmi. Na plážích budete během dne téměř sami, tudíž máte naprosté soukromí a klid. Díky neuvěřitelně teplému a čistému oceánu, ve kterém se prohání spousta barevných ryb, trnuch a žraloků (nebojte, ani si vás nevšimnou), jsou Maledivy rájem potápěčů a šnorchlistů. Jak je psáno výše, nemá smysl sem jezdit na více než 10 dní, jelikož jíst, odpočívat, potápět se a užívat si místních kouzelných západů slunce vám bude bohatě stačit necelé dva týdny. Poté už budete možná „přeodpočívaní“.
Všeobecně nejdoporučovanějším obdobím, kdy Maledivy navštívit, je přelom roku a jaro. My jsme zde byli v srpnu a přesto, že je tento čas roku obdobím dešťů, pršelo nám asi 3x přes noc, jinak bylo nádherně. A ceny v tomto období jsou také nižší.
Autor: Eva D.
Čtěte také: | |
Male – vstupní brána Malediv |
|
Kde leží Maledivy? |
|
Divy Malediv |
|
Letiště Male (MLE) |
|
Doba letu na Maledivy |
|
Měna a ceny na Maledivách |
|
Teploty moří a oceánů |
|
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.