Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Nejvyšší hora jižní Ameriky

Foto, en.wikipedia.orgTuhle horu musíme hledat v pohoří Andy na západě Argentiny u hranic s Chille. Konkrétně se tyčí v provincii Mendoza, proslulé vinařské oblasti a tvoří též součást stejnojmenného přírodního parku. Což také znamená pro zájemce o výstup jisté omezení. Potřebujete příslušné povolení.

 

Jedná se o nejvyšší horu nejen celé jižní Ameriky, ale též amerického kontinentu jako takového. Její vrchol se nalézá ve výšce 6 959 metrů nad mořem a masiv délky více než šedesát kilometrů tvoří navrstvený sopečný materiál. Přestože ovšem vulkánem není. Na úbočí dnes existuje několik ledovců.

Foto, en.wikipedia.orgPůvod názvu zůstává sporný, podle jedné z teorií snad pochází z kečuánského jazyka, řeči domorodých indiánských obyvatel. Jejich označení hory zní Anco-cahuac a znamená Bílá stráž.

 

Kdo ji první zdolal?

Úplně první výstup se podařil švýcarskému horskému vůdci Mathiasi Zurbriggenovi již v roce 1897. Před ním se dokonce roku 1883 pokusil o výstup německý geolog  Pavel Güssfeldt coby vůbec první Evropan. Ovšem podařilo se mu se dostal do výšky „pouhých“ 6 500 metrů.

Původní obyvatelé se patrně až na její vrchol nikdy nepodívali, minimálně tuto skutečnost nelze spolehlivě doložit. Byť víme, že Inkové se dostali až zhruba do 6000 metrů.

 

Výlézt na tuto horu není jen tak, je nutné mít povolení, které v současnosti stojí okolo 700 amerických dolarů. O zdolání vrcholu se ročně pokouší zhruba 3 500 zájemců.

 

Foto, en.wikipedia.org

 Jihoamerický velikán - Aconcagua, By Mariordo Mario Roberto Duran Ortiz (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons


Hora krásná i zrádná

Klima zde panuje obdobné jako v Himaláji. Přestože bývá považována za poměrně dostupnou a zejména v posledních letech oblíbenou horu a výstup lze označit za technicky jednoduchý, skýtá značné nebezpečí. Horolezce zde mohou zastihnout prudké změny počasí, zejména silný ledový vítr zvaný Viento Blanco. Původní slunečné počasí se nečekaně dokáže změnit v ledovou bouři. Teploty mohou dosahovat i -30 °C.

Problém představuje též výšková nemoc. Správně se vlastně nazývá hypoxická hypoxie a způsobuje ji nedostatek kyslíku. Při výstupu je nutné pamatovat na adekvátní aklimatizaci. Na nehostinnou Aconcaguu by se proto měli vydávat pouze zkušení horolezci. Podcenění všech těchto rizik si již opakovaně vyžádalo lidské životy. Horský velikán se do současnosti vepsal do statistik smutným písmem v podobě už několika stovek obětí.

 

Hora

Normální trasa výstupu na vrchol hory, pro zvětšení klikněte. Autor obr.: VonTasha, es.wiki.org


  Výškové tábory:

- Nido des Condores (5200 m)

- Berlin (5830 m)

- Independencia (6300 m)

 

3 možné trasy k výstupu: Normální trasa, Polská cesta, Jižní stěna

 

Poloha hory, zdroj mapy - openstreetmap.org


 

Podobné články:

Nejvyšší hora Austrálie

Nejvyšší hora na Slovensku

Nejvyšší hora Rakouska

Znáte nejvyšší horu světa?

Kde leží nejvyšší hora Evropy

Nejvyšší pohoří Šumavy

Znáte nejvyšší horu Polska?

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.