Pečorské moře
V severním Uralu pramení řeka Pečora, která se klikatí severozápadním směrem, později se stáčí k severu, místy se dělí na dvě ramena, která se opět spojují a řeka v Pečorském zálivu ústí do Pečorského moře. Při svém ústí vytváří deltu o šířce přibližně 45 kilometrů. Řeka Pečora i Pečorské moře patří k evropské části Ruska.
Poloha moře, zdroj mapy - openstreetmap.org
Pečorské moře (anglicky Pechora Sea), které leží za severním polárním kruhem, se ve své severní části prolíná s Barentsovým mořem, a na východě se spojuje průlivem mezi ostrůvkem Vaygach a Jižním ostrovem s Karským mořem. Všechna tři moře patří k úmoří Severního ledového oceánu.
Rozloha Pečorského moře více než 81 tisíc kilometrů čtverečných; šířka moře od západu na východ je přibližně 300 kilometrů a od severu na jih měří cca 180 km.
Co se týká podnebí, jde o oblast permafrostu. Od podzimu do začátku léta je na hladině moře plovoucí led. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen – to led většinou mizí. V listopadu začíná v oblasti Pečorského zálivu a Pečorského moře polární noc – její konec je v lednu. Polární den je zde od května do června.
Pečorské moře má značný hospodářský význam, a to díky rybolovu – loví se tu především treska obecná a velryba beluga.
V moři jsou též významná ložiska ropy.
Mohlo by vás zajímat: Seznam moří |
||
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.