Pět největších jezer v Rusku
Největším ruským jezerem je Kaspické moře, jež se rozkládá mezi Evropou a Asií. Na jeho březích leží tyto státy:
- Rusko – Dagestán, Kalmycká republika (jediná evropská oblast, kde převládá budhismus), Astrachaňská oblast
- Kazachstán – rozkládá se ve střední Asii a jen malou částí zasahuje do Evropy
- Turkmenistán – střední Asie
- Írán – Íránská islámská republika, dříve Persie
- Ázerbajdžán – největší a nejzalidněnější země v oblasti Kavkazu
Kaspické moře
Kaspické moře je jezero endorheické, což znamená, že jde o uzavřený hydrologický systém. Takováto jezera vznikala převážně v oblastech s nízkými srážkami. Nedochází k jejich odvodňování do oceánů – nastává rovnováha mezi přítokem s odpařováním a průsakem.
Tam, kde jsou velké srážky, eroze postupně vymílá odtokové kanály a voda z těchto exorézních jezer do oceánu odtéká.
Kaspické moře má protáhlý tvar a od severu k jihu měří 1200 kilometrů a jeho průměrná šířka je 320 kilometrů. Maximální hloubka činí 1025 metrů. Na jeho březích se nachází pět národních parků:
- Astrachaňský národní park v Rusku, v deltě Volhy
- Dagestánský národní park v Kizljarském zálivu
- Krasnovodský národní park, skládající se ze dvou částí - v Krasnovodském zálivu a v okolí města Gasan Kuli
- Kyzylagadžský národní park a Sirvanský národní park v Ázerbajdžánu
Druhé místo na žebříčku velikosti jezer zaujímá Bajkal, rozkládající se na jihu východní Sibiře. Jde o nejstarší a také nejhlubší jezero na světě; jeho největší hloubka je 1642 metrů. Leží na rozhraní tektonických desek - eurasijské a amurské, které jsou i v současnosti pohyblivé, čímž dochází k mnohým zemětřesením v této oblasti. Hlavními přítoky jsou řeka Selenga a Horní Angara a mnoho dalších menších říček; jediným odtokem je řeka Angara (Dolní Angara), která ústí do Jeniseje a tudy se voda z bajkalského jezera dostává do oceánu.
Jezero Bajkal
V jezeře Bajkal žije kolem 1200 živočichů, z nichž ¾ jsou endemické (endemit je organismus, který se přirozeně vyskytuje pouze v určité lokalitě a nikde jinde na světě). Z ryb jsou tu zastoupeni především lososovití, zejména síh omul, což je právě ryba endemická; dále se tu loví jeseteři, lipani, síh jezerní. Jezero je mimo jiné využíváno k lodní dopravě, splavování dřeva, jsou tu rekreační oblasti s termálními prameny. Na jezeře je 27 ostrovů.
V roce 1996 bylo jezero Bajkal zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Třetí pozice patří Ladožskému jezeru.
Leží v evropské části Ruska – v Leningradské oblasti a Karelské republice. Je to největší jezero Evropy. Jeho průměrná hloubka je 50 metrů, ovšem nejhlubší místo měří 230 metrů (poblíž ostrova Valaan). Severní pobřeží je skalnaté s hlubokými fjordy a lesnaté, kdežto na jihu jsou na pobřeží valounové a písčité pláže a rostou tu borovice. Odtok vody z jezera zajišťuje řeka Něva.
Ladožské jezero
Na 4. místě je jezero Oněžské – druhé největší jezero v Evropě; rozloha je 9700 km2, na severu jezera je ostrov Kiži a na něm se nachází Muzeum ruské dřevěné architektury; jsou tu i dva dřevěné kostely z 18. století - část staveb byla na ostrov přivezena; ostrov Kiži je rovněž na seznamu UNESCO.
Oněžské jezero
Na 5. místě jezero Tajmyr v Krasnojarském kraji, v pohoří Byrronga; patří k nejsevernějším jezerům světa – od září do června zamrzá, v srpnu je teplota vody 7oC; je bohaté na ryby, především na siveny a síhy.
Tajmyrské jezero
Autor: Jaroslava Linková
Zdroj map: openstreetmap.org
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.