Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Pevnost Masada

Rozpálená a pustá Judská poušť, na obzoru Mrtvé moře a kolem spíše jen tušené pozůstatky římských opevnění. Pak se ale před vámi  zjeví osamocený a téměř půl kilometru vysoký útes. A na něm – symbol hrdosti Izraele – pevnost Masada.

 

Kde pevnost leží? mapa

Informace o Národním parku Masadu a jiných zajímavostech načerpejte na oficiálním webu - http://www.parks.org.il/sites/english/Pages/default.aspx

 

Poloha Judské pouště (na obrázku), leží na východě Izraele, mezi Judskými horami a Mrtvým mořem

 

   
  Dovolená v Izraeli přes web Invia
   

 

Pohled do historie pevnosti Masada

Než začneme stoupat k této obdivuhodné stavbě, stojí za to se alespoň v krátkosti seznámit s její historií. Pevnost Masada byla vystavěna už v prvním století před naším letopočtem králem Judeje Herodem Velikým. Pro Heroda byla Masada místem poslední záchrany v případě vzpoury nebo útoku Egypťanů.

Svou roli v dějinách Izraele si ale Masada vysloužila až po roce 66, kdy vypukla první židovská válka proti Římanům. Tehdy se stala Masada centrem odporu celé oblasti. Za jejími mocnými hradbami se usídlila skupina židovských povstalců – zélotů.

Římanům byla Masada pochopitelně trnem v oku, a tak roku 73 zahájili pod vedením Lucia Flavia s 10. legií její obléhání. Dobýt těžce opevněný kus skály s vycvičenými a až fanaticky zatvrzelými obránci nebylo ani pro římskou legii uprostřed země nikoho nic snadného. Nahoru vedla jen úzká pěšinka a obránci měli k dispozici nejen dostatek potravin, ale i téměř 40 000 metrů krychlových vody, kterou uchovávali v nádrži důmyslně vytesané do skály.

 


Ubytování v této lokalitě

 

HI - Massada Hostel

Cena na noc pro dva 2 752 Kč

 

Masada však přece jen nakonec padla.  Pomohla mazanost legionářů. Římané vystavěli z přilehlého skalního ostrohu ve více než stometrové výšce rampu, a po roce obléhání se jim podařilo hradby konečně prorazit. Podle pověsti ale o žádné slavné vítězství nešlo – na nádvoří Masady našli vojáci tisícovku obránců bez známek života a všechny stavby v troskách. Hrdí obránci Masady zvolili raději sebevraždu, než potupnou smrt rukou nenáviděných Římanů.

V Masadě se pak na čas usídlili římští vojáci, později sloužila jako útočiště mnichům. Poté byla po staletí pustá a na své znovuobjevení čekala až do první poloviny 19. století. Vykopávky zde ale započaly až v šedesátých letech 20. století. Od roku 2001 je Masada součástí světového dědictví UNESCO.

 

 

Neobyčejný význam Masady dokládá i fakt, že se zde každý rok koná slavnostní přísaha vojáků izraelské armády po absolvování základního výcviku. Neboť jak stojí na konci přísahy, „Masada nesmí znovu padnout!“

 

 

Prohlídka Masady

Turisté se k pevnosti Masada dostávají nejčastěji organizovanými autobusovými zájezdy – individuální doprava sem je velmi obtížná. Nedaleko parkoviště se nachází návštěvnické centrum, ve kterém naleznete pokladny, nezbytné suvenýry, občerstvení a – stanici lanovky. Na Masadu proto nemusíte díky kabinové lanovce šlapat pěšky. Zvláště pro děti nebo starší návštěvníky by mohl být výstup v nemilosrdném izraelském vedru nesmírně náročný. Zdatní turisté, nebo ti, kteří chtějí ušetřit, se ale nahoru mohou vydat po původní pěšině – tzv. Hadí stezce, nebo římským ochozem.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Crescent Beach Baptist Church

 

Výstup na Masadu je placený – za obousměrnou lanovku a vstupné zaplatí dospělý návštěvník celkem 72 šekelů (v roce 2012), což je něco kolem 360 korun. Výstup po vlastních nohou vás bude stát jen asi 130 Kč.

 

Otevírací doba pevnosti Masada

  • Duben-září: od 8:00 do 17:00
  • Říjen-březen: od 8:00 do 16:00

 

Masadu je nejvhodnější navštívit hned ráno, kdy ještě teplota nevystoupá tak vysoko, a ani zde není tolik turistů. Na Masadu si vyhraďte nejméně tři hodiny, a pokud se chystáte na vrchol vystoupat po svých, tak ještě raději o hodinu více.

 

Co je zde k vidění?

Kromě poměrně zachovalých staveb a vykopávek můžete na překvapivě rozlehlém prostranství Masady obdivovat výhledy do dalekého okolí a na Mrtvé moře. Určitě nevynechejte nádrže na vodu a impozantní sklady potravin.

 

 

Z hradeb Masady je velmi dobře patrné, jak Mrtvé moře ustupuje, a jak hluboko do vnitrozemí ještě poměrně nedávno sahala jeho hladina. Pokud nebudete mít svého průvodce ve skupině, můžete si vše podstatné o Masadě přečíst v angličtině na jednotlivých stanovištích.

Co pak?  Blízké Mrtvé moře, v jehož teplé a léčivé vodě si můžete všechny dojmy z prohlídky Masady pořádně vstřebat.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Damocles346

 

.

   
  Čtěte také:
 

Rady a tipy na cestu do Izraele

 

Čím platit v Izraeli?

 

Doba letu do Eilat

 

Doba letu do Tel Aviv

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.12.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.