Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Poloostrov Chalkidiki

Kdysi žili v této oblasti Giganti, odvěcí nepřátelé olympských bohů v boji proti nic ztratil Poseidon, bůh moře a vodního živlu, svůj charakteristický trojzubec – a tak prý vznikl poloostrov Chalkidiki. Jeden z gigantů, Athos, prý zase po bozích mrštil celý skalní masiv. Dnes již jsou tyto bájné příšery dávno tatam, památkou na ně zůstal jen půvabný poloostrov a důsledek Athosova vzteku – pohoří Athos.

Do všech prstencovitých výběžků poloostrova, Kassandry, Sithonie a Athosu, se ze Soluně pohodlně dostanete autobusem nebo autem. Na Sithonii lze kromě standardních tábořišť využít i rekreačních chat přímo na pláži.

 

 

Na Chalkidiki začíná mnoho místních jmen slůvkem „Nea“ a „Neos“, což v řečtině znamená „nový“ respektive „nová“. Pro vysvětlení se musíme vrátit do roku 1922, kdy řecký vojenský vpád do Turecka skončil katastrofou a skoro 1, 5 milionu Řeků, odedávna usedlých v Malé Asii, bylo z Turecka odsunuto a mnozí se vrátili právě na Chalkidiki.

Tuto oblast lidé obývali již od pradávna. Svědčí o tom i nález v krápníkové jeskyni u obce Petralona. Kromě kosterních zbytků vyhynulých zvířat a pravěkého ohniště tu byla mezi červenými stalagmity a stalaktity nalezena lebka člověka z doby kamenné.

Poloostrov Kassandra je sice turisticky zajímavý, ale Sithonia je přece jen mnohem krásnější. Jejím hlavním turistickým centrem je vesnice Neos Marmaras. V okolních vinicích se pěstuje převážně odrůda vinné révy Chardonnay, z níž se vyrábí lahodné bílé víno „Cote du Meliton“. Idylicky působí Posto Kufos s téměř uzavřenou skalnatou zátokou.

Cestou podél východního pobřeží budete míjet jednu báječnou pláž za druhou. V krásné písečné zátoce u obce Kalamitsi se můžete potápět a hledat zbytky lodních vraků, u obce Sarti surfovat a u městečka Ajos Nikolaos si zalenošit na písečné pláži. Za dobrého počasí se na horizontu rýsuje majestátní silueta posvátné hory Athos.

Z přístavů Ormos Pnagias a Uranopoli odplouvají výletní lodě směrem na Athos. Tuto malou obec založili v roce 1922 uprchlíci z Malé Asie. Drátěný plot na souši odděluje území mnišského státu Athos od zbytku světa, který končí u staré strážní věže v Uranopoli.

 

 

K návštěvě tajuplné mnišské republiky Athos je zapotřebí zvláštní povolení platné zpravidla čtyři dny. Povolení vydává buď ministerstvo pro Makedonii a Trákii nebo ministerstvo zahraničních věcí. Povolení mohou obdržet jen dospělí muži, kteří mají vědecké nebo náboženské zájmy a písemné doporučení.

 

 

Zdroj videa:YouTube CC, Vladan Djordjevic Chalkidiki, Sarti

 

Mohlo by vás zajímat:

Seznam letišť v Řecku


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.12.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.