Cestovatelské tipy a rady na cestu na ostrov Island
Island ležící na stejnojmeném ostrově je nejřidčeji zalidněným státem v Evropě. Tento ostrov je navštěvován především pro svou půvabnou přírodu, která lemují lávová pole, pohoří a jezera.
Před cestou
Při vstupu na Island se vyhnete nejrůznějšímu papírování, protože vám postačí platný cestovní pas (s platností ještě 3 měsíce po návratu do ČR) a od roku 2006 dokonce i občanský průkaz. Pokud se ale rozhodnete cestovat pouze na občanský průkaz, pozor dejte u osob mladších 15 let. U nich totiž nestačí, aby jej měl rodič zapsaný v OP, ale tato mladší soba musí cestovat na svůj vlastní platný cestovní pas.
Detailní podmínky pro vstup do země (viza aj.) na webu ministerstva zahraničních věcí (sekce cestování) mzv.cz.
Autor fotky - volné dílo
Do země se nesmí dovážet čerstvé potraviny jako je maso, mléko či vejce.
Ideální doba pro cestu na Island je od května do září. Koupat se však budou pouze hodně otužilí jedinci, protože teplota tu je i v tomto období kolem 13 stupňů Celsia.
Průvodce touto zemí čtěte zde |
Měna
Islandské koruny lze směnit přímo na místě a to za eura či dolary. Dovoz zahraniční měny není nijak omezen. Její vývoz je povolen do výše, kterou si cestovatel dovezl do země sebou. Platební kartu zde využijete, protože místní si bez ní nedokážou svůj život představit a platí se s ní téměř všude.
Mince islandské koruny jsou k dispozici v hodnotách 1, 5, 10, 50, 100 korun. Bankovky jsou k dispozici v hodnotách 500, 1000, 2000, 5000, 10000 korun. |
|||||
Užitečné informace
Pokud se nebudete chtít spoléhat na místní autobusy a rozhodnete si pronajmout vůz, připravte si vyšší kapesné. Půjčovny totiž obvykle půjčují vozy s pohonem na čtyři kola, protože ty zvládají kamenitý a prašný terén s mnoha brody.
Rozhodně nepodceňte výběr vhodného oblečení! Opravdu důležitá věc, protože na Islandu často teploty sahají pod 0, ačkoli tu jste v letních měsících. Nákup horské obuvi a outdoorového oblečení se tak určitě vyplatí.
V případě že se rozhodnete stanovat, mějte nepromokavý stan s kovovými kolíky, které zatlučete i do kamenitého terénu. Karimatka je samozřejmostí a spacák by měl zvládat i teploty kolem 0.
Doma můžete nechat baterku, protože v letním období je tu světlo v podstatě 24 hodin denně.
Na některých místech jde elektrický proud pouze v noci a brzy ráno – myslete na to.
Při vstupu do země si posuňte hodinovou ručičku o dvě hodiny dozadu - přesný čas - Reykjavík
Mapa, autor - volné dílo
By Scoundrelgeo [CC BY-SA 4.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons
Doprava
Mezinárodní letiště Reykjavík (RKV) leží v hlavním městě země Reykjavíku. Po mezinárodním letišti v Keflavíku (KEF) je to druhý největší islandský aeroport. Slouží převážně jen pro vnitrostátní lety. Mezinárodní letecké spoje se odchylují do Keflavíku, který se nachází zhruba 50 kilometrů od islandské metropole.
Seznam aeroportu v zemi na wikipedii
Zabalte fotoaparát, velkokapacitní paměťovou kartu, teplé oblečení a užijte si krásu ostrova Island!
Letenky z Prahy na Island můžete vyhledat na webu Kiwi.com
Přímé lety (bez přestupu) z Prahy do Reykjavíku nabízí česká aerolinka ČSA za cca 6 450 Kč (zpáteční), letenky rezervujte na Kiwi.com
Čtěte také:
Akční letenky na Island jen za 5 427 Kč!
Islandské vnitrozemí - ráj pěšího turisty
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.