Průvodce - Mukačevo
Mukačevo lze bez nadsázky nazvat skrytým klenotem Zakarpatské Ukrajiny. Toto město s bohatou historií leží ukryté mezi velkolepými horami přímo v srdci této oblasti. Ačkoliv svou rozlohou nepatří k největším ukrajinským městům, nachází se zde nečekaně velká koncentrace památek z různých historických období. Na první pohled návštěvníky upoutá unikátní vzhled města, který jednoznačně odráží jeho kulturní, etnický a historický vývoj.
Právě množství dochovaných památek pomáhá utvářet zvláštní, svým způsobem stále jaksi středověkou atmosféru, která se zde snoubí s moderními prvky a nečekanou harmonií celého místa.
Na místě, kde stoji dnešní Mukačevo, byla založena první slovanská osada již v 6. století, o několik set let později zde vzniklo vojenské sídliště a opevnění a první pevnost zde vznikla na konci 11. století.
Právě z tohoto období se zachovala jedna z nejvýznamnějších místních staveb, a to hrad Palanok, který je dodnes považován za jedno z nejpozoruhodnějších a současně nejzachovalejších opevnění na Ukrajině. Původně se prý jednalo o zámek, k němuž se váže pověst, spojovaná se vznikem názvu města. V každém případě je Palanok po staletí neoficiálním symbolem Mukačeva a prakticky po celou dobu od svého vybudování hrál v jeho historii významnou úlohu. V současnosti se zde nachází historické muzeum a umělecká galerie. Expozice muzea představuje archeologické vykopávky a exponáty z dávné i nedávné minulosti, v galerii jsou pak ke shlédnutí umělecká díla slavných i méně známých umělců z Ukrajiny, Polska nebo Maďarska.
Mukačevo je však spojeno i s historií Československa, protože díky své zeměpisné poloze mnohokrát změnilo státní příslušnost. V minulosti bylo přiřazováno mimo jiné k Maďarsku, Rakousku, Polsku a právě také Československu. Posléze se však stalo pevnou součástí Sovětského svazu a po jeho pádu pak patří k nezávislé Ukrajině. Každá tato etapa zanechala pochopitelně ve městě svou nesmazatelnou stopu, takže dnešní návštěvníci mají co prozkoumávat, objevovat a také obdivovat.
Mukačevo je plné úžasných budov, vystavěných v různých stavebních stylech. Jednou z nejúchvatnějších je palác Rákoczi-Schönborn, známý díky své barvě také jako “bílý dům”, který pochází z přelomu 17. a 18. století, a spojuje v sobě prvky barokní i renesanční architektury. Aktuálně je zde umístěna Dětská umělecká škola.
Za návštěvu však stojí i nejstarší zakarpatský klášter, Klášter sv. Mikuláše, pocházející již z 11. století, který je považován za hlavní ortodoxní chrám města. Podle dávné legendy ho založili mniši, doprovázející dceru Jaroslava Moudrého, Anastasii, provdanou za maďarského krále.
Minout byste neměli ani starobylý gotický, na první pohled strohý katolický Kostel sv. Martina z Tours s kaplí sv. Josefa, na jehož stěnách je možné si prohlédnout originální středověké obrazy.
Mezi další církevní památky pak patří katedrála Nanebevzetí Panny Marie, která byla postavena v polovině 19. století a obsahuje řadu úchvatných pozoruhodností, jako je část Svatého kříže, přinesenou z Říma, kopii Turínského plátna a kopii zázračné ikony Mukačevské Panny Marie.
Oblíbeným návštěvním cílem je také Honey House, který obsahuje muzeum medu. V expozici je možné shlédnout úl, díky jehož průhledným stěnám lze pozorovat živé včely, nebo je zde možné ochutnat vzorky medu z mnoha zemí světa či dokonce nějaké medové nápoje.
Centrum města tvoří Náměstí Míru, kde stojí památník sv. Cyrila a Metoděje. Toto náměstí připomíná spíše široký bulvár než klasické náměstí, ale často se zde koná celá řada akcí, festivalů nebo koncertů. Lemováno je řadami obchůdků i kaváren, kde je možné posedět a relaxovat při dobré kávě. Skutečnou raritou je zde však místní stará radnice, která sice pochází až z počátku 20. století, ale je všeobecně považována za jednu z nejkrásnějších budov v Evropě.
Připomínkou komunistické minulosti je pak Komsomolský park, který mimo jiné návštěvníkům připomíná tyto nechvalně známé časy skulpturami pionýrů nebo Maxima Gorkého.
V současnosti je Mukačevo vzhledem ke své strategické poloze významným dopravním uzlem. Kromě toho, že tudy vede několik mezinárodních dálnic, je to i důležitý železniční uzel. Dopravit se sem je možné i letecky, není tedy divu, že turistický potenciál Mukačeva se rok od roku zvyšuje.
Ačkoliv jde o relativně malé město, nabízí nejrůznější možnosti ubytování, jako jsou hotely, penziony či apartmány, ale také anglické hotely s vysokou úrovní nabízených služeb. Patří mezi ně Hotel Ferdinand, nový a moderní hotelový a restaurační komplex nebo Hotel Star, umístěný v secesní budově, která kdysi patřila rakousko-uherské dynastii von Schoenborn.
Zdroj: YouTube (CC), vitosideb, Mukačevo
Mukačevo rozhodně nepatří k nejznámějším turistickým cílům, ale určitě stojí za návštěvu a všichni, kdo sem zavítají spíše ze zvědavosti či náhodou, mohou být jen příjemně překvapeni. Vždyť ne nadarmo je toto město nazýváno “duší Karpat”.
Hotely v této lokalitě přes booking.com | ||
Mohlo by vás zajímat:
Autobusy Regiojet míří do Mukačeva, zájem Ukrajinců navštívit ČR roste
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.