Rudé moře
Nachází se na rozhraní Arabského poloostrova a Afriky. Zabírá rozlohu asi 450 000 km² a jeho vody se vyznačují vysokou salinitou, což mimo jiné způsobuje fakt, že ho nenapájí žádný sladkovodní přítok ("slanost" se pohybuje okolo 36-38 %).
Patří také k nejteplejším, v letních měsících může mít voda až 30 °C, celoročně pak zhruba okolo 20 °C.
Původ jeho názvu zůstává opředen tajemstvím, teorií existuje hned několik. Nejpravděpodobnější je, že rudou barvu způsobují sinice.
Jak získalo Rudé moře svůj název? Původ jeho pojmenování zůstává trochu opředen tajemstvím, teorií existuje hned několik. Nejpravděpodobnější je, že rudou barvu způsobují sinice. V některých ročních obdobích se může jevit jako rudé či hnědé, je to vlivem organismů s názvem Trichodesmium, tato sinice obývá převážně tropické vody kolem Austrálie. Při přemnožení způsobuje zabarvení moře. Prvním, kdo to popsal, byl James Cook při svých plavbách kolem pobřeží Austrálie. |
||
První informace o moři máme z dob starých Egypťanů, kteří jej začali prozkoumávat. Důležitou obchodní trasou, po které se plavilo hlavně exotické koření, se stalo už ve středověku.
A svou úlohu si udrželo díky Suezskému průplavu dodnes. Slouží rovněž k účelům rekreačním, oblíbili si jej především příznivci potápění, mezi nejvyhledávanější destinace rozhodně patří Egypt.
Maximální hloubka činí 2 211 m |
A této aktivitě nahrává i mimořádná čistota moře. Rovněž jeho fauna stojí za pozornost, pod hladinou lze spatřit více než tisícovku různých druhů obratlovců a asi na dvě stovky korálů, korálové útesy jsou bezesporu tou vůbec největší pýchou.
Přehled živočichů:
Ryby, rejnoci (trnucha modroskvrnná, manta atlantská), murény (muréna šedá, muréna jávská), ropušnice (ropušnice ďábelská), perutýni (perutýn ohnivý), odranci (odranen pravý, kanic (kanic modroskvtnný, štětitkovec dlouhovlasý, sapínovec fridmanův, netopyrník obecný, soltýn baracuda), pyskounovití (kněžík žlutoocasý, kněžík modrý, kněžík měsíční, pyskoun osmipásý, pyskoun obrovský, pyskoun rozpůlený, ježík obecný), kytovci (delfín skákavý, delfín pruhovaný, plískavice šedá), želvy (kareta obrovská, kareta pravá), houby a žahavci (talířovka ušatá, sasanky, korýši, kreveta drsná, měkkýši), ostnokožci (hvězdice, ježevky, sumýši), žraloci (žralok dlouhoplouvý, žralok bělavý, žralok obrovský, kladivoun velký, žralok rezavý, žralok černoploutvý, žralok lagunový).
Státy, jejichž břehy jsou omývány Rudým mořem:
Egypt, Súdán, Džibutsko, Eritrea, Jemen, Saudská Arábie, Jordánsko, Izrael
Mapa - Rudé moře (Red Sea), autor fotky - By Eric Gaba (Sting - fr:Sting) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons
Významná přímořská turistická střediska:
Hurghada, Šarm aš - Šajch, Nuweiba, Akaba, Taba, Ejlat, El Gouna, Marsa Alam, Dahab, Safaga
Zdroj: YouTube CC, Jana Studničková Rudé moře, rok 2017
Poloha moře, zdroj mapy - openstreetmap.org
|
Mohlo by vás zajímat:
Jeden z největších bazénů světa
Letenky k Rudému moři za za 1 160 Kč
Tipy a rady na cestu do Egypta
Rady a tipy na cestu do Izraele
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.