Těšín, město na dvou březích řeky Olše
Na dvou březích řeky Olše (pol. Olza) se nachází města Český Těšín a Těšín (pol. Cieszyn). Tato města ležící na území Těšínského Slezska nedaleko pohoří Beskyd a hranic se Slovenskem. Český Těšín je třetím nejvýchodnějším městem v České republice.
Historie
Historie města je spojena s legendou o založení města, jež vypráví příběh tří bratří, Bolka, Leška a Těška, kteří se okolo roku 810 měli setkat u pramene, jenž byl později nazván studnou Tří Bratří. První písemná zmínka o Těšíně je v bule papeže Hadriána z 1155 roku. Vznik Českého Těšína má spojitost s rozpadem Rakousko-Uherska.
Po první světové válce na území Těšínska došlo k sedmileté válce, která vyvrcholila v roce 1920 rozdělením města na část ležící v Československu (dnešní Český Těšín) a část ležící v Polsku (dnešní Těšín).
Těšín (Cieszyn)
V Polsku se ocitla historická část města, úřady a kulturní střediska, v Českém Těšíně se nacházelo vlakové nádraží a průmysl.
Náměstí ČSA
Mapa - openstreetmap.org
Památky
Za zmínku stojí Zámecká hora, nacházející se v Těšíně. Jedná se o komplex historických památek, mezi které patří Piastovská věž, vysoká 29 metrů a vystavěná v gotickém slohu, pozůstatky hradeb, hladomorna a rotunda svatého Mikuláše z 11. století. V Těšíně se rovněž nachází náměstí z 15. století, židovský hřbitov, kláštery a kostely.
Mezi památky nacházející se po české straně Olše počítáme náměstí ČSA s novorenesanční radnicí, židovskou synagogu na Božkově ulici, Muzeum Těšínska, park Masarykovy sady s budovou bývalého gestapa, nyní sloužící jako finanční úřad. Těšínská Tiskárna založena v roce 1806 patří mezi nejstarší tiskárny v České republice.
Řeka Olše
Díky Schengenské dohodě byly zrušeny hraniční přechody mezi městy. Města Těšín a Český Těšín jsou zapojeny po projektu euroregionu „Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński. Obě města spolupracují na organizaci různých festivalů a akcí, třeba filmové přehlídky „Kino na hranici", Svátku Tří Bratří, festivalu vokální hudby „Viva il Canto", Těšínského jazzového festivalu a jiných.
Rotunda sv. Mikuláše na Zámecké hoře
Hotely v Českém Těšíně | ||
Cena na noc pro dva - 1 050 Kč | ||
Cena na noc pro dva - 1 023 Kč |
Hotely v Polském Těšíně | ||
Cena na noc pro dva - 632 Kč | ||
Cena na noc pro dva - 522 Kč |
Těšín (ulice Głęboka)
Kultura a volný čas
Obě města skýtají zajímavé možností trávení volného času. Můžete navštívit jedno z mnoha muzeí, ať už muzeum Těšínského Slezska, protestantství, tiskařství.
Po obou stranách řeky Olše nalezneme galerie, kina, divadla a kulturní střediska. Pro sportovní nadšence jsou dostupné pěší zóna a cyklistická trasa podél obou břehů Olše, zimní stadiony a sportovní haly. K romantickým procházkám vybízí nábřežní promenáda zvaná Těšínské Benátky. Mnoho kaváren a restaurací vybízí k příjemnému posezení s přáteli.
Český Těšín a Těšín skýtají rovněž široké možnosti v oblasti vzdělávání, dostupná je pestrá škála středních škol, a na polské straně nalezneme také vysokou školu - pobočku Slezské univerzity s fakultou etnologie a pedagogických věd a fakultou umění.
Města Český Těšín a Těšín rozhodně stojí za návštěvu, svou specifickou atmosférou okouzlí nejednoho návštěvníka.
Na hory do Tater třeba do Zakopaného od 150.- Kč
Severní polské městečko Miedzyzdroje
Pohádkové město Vratislav
Tři dny v Krakově
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.