Tunel Blanka
Plným jménem se tato stavba oficiálně nazývá Tunelový komplex Blanka. Skládá se totiž hned ze tří tunelů, které na sebe navazují: Královská obora, Dejvice a Brusnice. Je součástí severozápadního úseku Městského okruhu.
Svým rozsahem patří k největším projektům tohoto druhu na území Prahy a má umět pojmout až sedmdesát tisíc aut.
Měří cca šest kilometrů a hlavní město za ni nakonec zaplatilo astronomických bezmála čtyřicet pět miliard korun.
Tato doposud největší stavba v dějinách ČR by měla ušetřit řidičům čas a ulevit dopravní situaci v nejvytíženějších lokalitách, jako jsou Argentinská ulice nebo nábřeží Edvarda Beneše, jak alespoň tvrdí realizátoři. Odpůrci mají na toto jiný názor, podle nich naopak vlivem komplexu dojde ke zhoršení dopravní situace v jiných částech. Otevření by do budoucna též mělo znamenat výrazné snížení intenzity hluku.
Územní plán s tímto tunelem zastupitelstvo schválilo už v roce 1999. K realizaci však vedla poměrně trnitá cesta. Potíže doprovázely už počátek výstavby, byl několikrát odložen, nakonec práce započaly až v roce 2007 a problémů se Blanka v podstatě nezbavila až do svého otevření, jež bylo původně naplánováno na rok 2011, ale neuskutečnilo se.
V průběhu roku 2013 dostihly výstavbu finanční spory mezi vedením města a generálním dodavatelem firmou Metrostav, který ji měl na starost. Oproti původnímu plánu se totiž citelně prodražila – vlivem několika propadů, své vykonaly i vícepráce a dokončení se táhlo tak dlouho, že vliv na výslednou sumu měla nakonec i inflace.
Zatím navíc není zcela jasné, kdo je za výše zmíněné komplikace ohledně předražení zodpovědný. Po řadě průtahů tu byl nakonec spuštěn provoz v září roku 2015.
Letenská pláň prošla rekultivaci po skončení stavebních prací souvisejících se stavbou tunelu
Trojský most přes řeku Vltavu je součástí KTB, zajišťuje tramvajový a silniční spojení mezi Trojou a Holešovicemi, do provozu byl slavnostně uveden 4.10. 2014.
Dlužno přiznat, že Blanka patří mezi skutečně moderní, je opatřena třeba vzduchotechnikou, která odvádí automobilové zplodiny, bezpečí řidičů monitoruje kamerový systém, schopný navíc v případě potřeby rovnou upozornit dispečera.
Původní plán stavby počítal se započetím prací v roce 1993. Výstavba tunelu byla zahájena tehdejším primátorer Pavlem Bémem o 13 let později. Tunel stál daňové poplatníky dvakrát více než původně ohlášených 21,2 miliardy. Nicméně tato cena neobsahuje všechny stavební náklady.
Odkud kam vede Tunel Blanka? Nachází se mezi mimoúrovňovou křižovatkou Malovanka a mimoúrovňová křižovatka Pelc Tyrolka.
Tento tunelový komplex je součástí silničního obchvatu hl. města Prahy. Je to nejdelší silniční tunel v České republice a patří k nejdelším městským tunelům v Evropě. Komplex Blanky byl navržen tak, aby zmírnil dopravní zátěž v historickém centru Prahy.
Oficiální otevření celé trasy tunelového komplexu pro veřejnost nastalo dne 19. září 2015.
Mohlo by vás zajímat:
Přehled všech pražských památek
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.