Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Istanbulu

V největším tureckém městě Istanbulu (Cařihrad, Konstantinopol, Byzantion) žije v současnosti kolem 15 milionů obyvatel. Město je rozděleno na evropskou (západní) část a asijskou (vstupní brána do Orientu); pevninu od sebe dělí Bosporská úžina. Přes ni byly vystavěny závěsné mosty.

 

 

Doprava v tomto rušném a značně rozlehlém městě je zajištěna těmito způsoby:

  • metro a tramvaje
  • autobusy
  • trajekty přes vodu
  • vlaky
  • taxi
Istanbul rail & Metrobus, zdroj mapy - Maximilian Dörrbecker, Wikimedia Commons
   
Istanbulské metro má 7 linek, z nichž jedna vede i pod Bosporem do asijské části (poznámka – pod Bosporskou úžinou vede i železnice); některé linky metra jsou pozemní. V západní části města jezdí tzv. samostatné lehké metro – je to jedna větvící se linka, která má 18 stanic a z toho 6 podzemních. Pozor: kolo je možné vézt v metru pouze mimo dopravní špičku a platí se za ně stejně jako za cestující.
   
Mapa istanbulského metra
   
   

Tramvajová doprava má tři linky:

  • dvě jsou historické; jedna z nich jezdí v historické části Istanbulu a spojuje staré metro Tünel se stanicí nového metra Takin; trasa je dlouhá 1,6 km; trasa druhé historické linky je v anatolské části města – spojuje Kadiköy a Moda; délka tratě je 2,6 km; historické tramvaje nejvíce využívají turisté
  • jedna linka moderní tramvajové dopravy má délku 18,5 km a 31 stanic; intervaly ve špičce jsou 2 minuty, mimo špičku delší
Autobusový dopravní systém ve městě není příliš přehledný, na zastávkách chybí jízdní řády; je dobré se vždy zeptat řidiče, jede-li tam, kam potřebujete. Autobusová přeprava je zajištěna jak soukromými vozidly (modrozelené pruhy se žlutými nápisy), tak městskými. Tutu pozemní dopravu doplňují takzvané dolmusy, což jsou malé autobusy, které jezdí v oblastech, kde není zajištěna žádná jiná doprava. Na dolmus si zamáváte, kdekoliv chcete a vystoupíte tam, kde si řeknete. Jízdné uhradíte hotově.
   
Historická tramvaj ve stanici metra Tünel  
   

 

Užitečné informace:

  • Lodní doprava přes Bospor – patří k MHD, trajekty mají pravidelné i výletní linky.
  • Autem se za přejezd po mostě přes Bospor platí mýtné.
  • Jízdné se v prostředcích MHD platí za každou jednotlivou jízdu (a má platnost, dokud neopustíte vozidlo, anebo prostor metra), takže platíte i za přestup. Jedna cesta stojí 4 turecké liry (dostanete žeton); levněji vás vyjde cestování s Istanbulkart – jedna jízda vyjde mnohem levněji: první odečet z karty stojí 2,50 TL, ale ty ostatní jízdy jsou asi za polovinu. Instanbulkart se dobíjí v automatech, které najdete téměř všude.
Autor: Jaroslava Linková
   
   

   
   
   
   
Vložil/a: Daniel Česák 23.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.