Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Velká Británie přechází na nové plastové bankovky

Již v roce 2016 představila britská centrální banka novou bankovku v hodnotě 5 liber. A co je na ní nového či zvláštního?  Velká Británie se stala další zemí, která postupně ustupuje od papírových bankovek a nahradí je plastovými platidly.   Po 320 letech tedy bavlněný papír, používaný Bank of England na výrobu bankovek, ustoupí plastu, nazývanému polymer.

 

 

 

 A jako první je to právě „pětilibrovka“ s portrétem královny Alžběty II. na lícové straně a s podobiznou Winstona Churchilla na rubu. Vzhledově se jedná o tenkou, pružnou a transparentní polypropylenovou folii. Oproti původní bankovce je asi o 15% menší.

 

Nová plastová bankovka v hodnotě 5 liber (emitovaná Bank of England v roce 2016)
       

 

Od přechodu na toto nové oběživo si banka slibuje především větší odolnost a trvanlivost polymerových platidel – odolávají vodě i pracím prostředkům a snesou teploty do 120 oC; nejdou roztrhnout; jsou také ekologická, neboť po ztrátě své životnosti mohou být recyklována na jiný plastový výrobek. A hlavně je tu zaručena vyšší bezpečnost proti padělání a zneužití – tu zajistí například průhledové okénko či hologramy.

Výroba nové pětilibrové bankovky je 2x dražší než té papírové, její trvanlivost však bude mnohonásobně vyšší.

 

Nová plastová bankovka v hodnotě 10 liber (emitovaná Bank of England v roce 2017)

   

 

 

V létě 2017 přišla na řadu výměna desetilibrové bankovky za polymer, „dvacetilibrovka“ by měla být uvedena do oběhu koncem roku 2020.

Pokud se chcete vypravit do zemí Spojeného království, vyžadujte ve směnárnách plastové oběživo – v případě 5 a 10 GBP platí skutečně již jen polymerové platidlo. Staré bankovky v hodnotě 20 a 50 liber jsou stále v platnosti.

Pozor také na minci v hodnotě jedné libry (one pound) – stará mince měla kulatý obvod; kvůli znesnadnění padělání tvoří obvod nové mince mnohoúhelník, jinými slovy je hranatá a královská britská mincovna věří tomu, že to bude jedna z nejbezpečnějších mincí, uvedených do oběhu.

(Poznámka: plast místo papíru k výrobě bankovek využívá ve světě přibližně 30 zemí (mj. Austrálie, Kanada, Mexiko, Rumunsko, Nová Guinea, Vietnam, a další).

 

 

Zůstali vám doma staré papírové bankovky v hodnotě 5 a 10 liber? Ještě není vše ztraceno. Za nové vám je vymění v Bank of England.

 

 

 


 

 

Nová polymerová bankovka v hodnotě 5 liber (emitovaná Bank of Scotland v roce 2016)

 

 

Nová polymerová bankovka v hodnotě 10 liber (emitovaná Bank of Scotland v roce 2017)

 

 

 

Čtěte také:

Konec staré papírové desetilibrovky. Nahradí ji nová 10 librová ...

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.10.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.