Vše důležité, co byste měli vědět o Keltském moři
Keltské moře je okrajovým mořem Atlantského oceánu, s nímž je spojeno Svatojiřským průlivem a Severním průlivem.
Základní geografické údaje
Rozkládá se na jih od irského pobřeží. Celková rozloha tohoto moře činí 235 000 km² a maximální hloubka 128 metrů. Nicméně definice západní a jižní hranice této vodní plochy nejsou jasně definovány a liší se v rámci různých zdrojů.
Na jeho pobřeží vzniklo hned několik významných přístavních měst – Cork, Waterford, Cardiff a mnoho dalších. Název Keltské moře pochází z roku 1921 a Ernest William Lyons Holt. Původně byla celá oblast pokládána za součást průlivu sv. Jiří.
Mapa Keltského moře (anglicky - Celtic Sea) - openstreetmap.org
Zdroj ryb i ráj pro jachtaře
Dnes se tato vodní plocha využívá v první řadě za účelem rybolovu vzhledem k bohaté populaci těchto živočichů. Hlavním artiklem jsou makrely, při pobřeží Irska se loví kambaly. Ve vodách Keltského moře se rovněž vyskytuje pozoruhodné množství mořských dravců. Jedním z takových unikátů je například Plejtvák myšok.
Na úbytku ryb se samozřejmě tato lidská činnost negativním způsobem podepisuje. Ohroženi jsou například mořští pstruzi. Proto dnes již existují snahy o regulaci intenzivního rybolovu a o citlivé zacházení s přírodou. Nijak zásadně se naopak nerozmohla komerční těžba nerostného bohatství. Zejména to platí pro ropu, k těžbě zemního plynu docházelo ve vyšší míře v 80. letech minulého století.
Oblíbenou destinací je Keltské moře také pro vyznavače vodních sportů, především jachtaření. Pravidelně se v této části Atlantiku koná i slavný jachtařský závod Fastnet Race.
Čtěte také: Seznam moří |
||
Nejlevnější akční letenky
Praktické informace
Aktuality
Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.