Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Chichen Itzá – nahlédněte do života Mayů

Ženský klášterPři cestování po mexickém Yucatánu se mayským runám nevyhnete, ani kdybyste sebevíc chtěli. Za prvé je tato oblast odkazů na dávnou existenci Mayů plná, a za druhé se jim pravděpodobně ani vyhnout chtít nebudete.

Yucatán představuje rozsáhlé území mayské civilizace, která zde žila v období cca 2500 p. n. l. - 1600 n. l.. Kromě Yucatánu se mayské národy vyskytovaly také v dnešní Guatemale, Belize, na západě Hondurasu a na severu Salvadoru. Této oblasti se říká Mezoamerika.

Ke konci minulého století se přišlo na velkou věc, která změnila to, že nyní víme i životě Mayů mnohem více. Přišlo se na to, jak rozluštit mayské hieroglyfy.

 


Jak žili Mayové?
Starodávná mayská města, která nyní můžeme navštívit ve Střední Americe, představují jen zlomek toho, co v těchto oblastech za jejich éry stálo. Odkrývá se nám jen malá část tohoto jejich zmizelého světa. Mayové města vnímali spíše jako kultové středisko než místo k bydlení. Stavěly se obrovské chrámové pyramidy, observatoře a honosná sloupořadí. Měli svá obětní místa, kde se obětovali lidé Kukulkánovi, bohu slunce a nebes. Po většinou to pravděpodobně byly panny nebo malí chlapci.

 

Bývalá observatoř

   Bývalá observatoř

 

Za návštěvu rozhodně stojí návštěva alespoň dvou hlavních ruin, které se nachází na území Mexika. Jednou z nich je světově známá Chichen Itzá, ležící poblíž města Valladolid. Druhou je Palengue, nacházející se v bujné vegetaci nejjižnějšího mexického státu, Chiapas.



Co uvidíte v Chichen Itzá
V roce 2007 se stala Chichen Itzá jedním z novodobých sedmi divů světa. Název pochází z mayštiny a v překladu znamená „Ústí studny lidí Itzá“. V tomto starobylém městě se studny nachází celkem dvě.

 

Chicen Itzá

    Chicen Itzá

 

Nejedná se však o studny, jak je známe my, ale jsou to takzvané cenote, které vznikly přírodně a sloužily jako zásobárny pitné studny. Na Yucatánském poloostrově existuje rozlehlý podzemní systém těchto cenotů, z nichž ty, které jsou prozkoumané a ústí na povrchu, mají Conoteprůzračnou vodu a koupání v nich je osvěžujícím zážitkem. Osvěžujícím zážitkem to však určitě nebylo za obětní beránky v době Mayů ve Velkém cenotu v Chichen Itzá , neboť ti byli nuceni skočit do podsvětí. Z cenotu již nebylo návratu.


Nejznámější ze všech staveb je uprostřed stojící pyramida El Castillo, někdy také nazývaná Kukulkánova pyramida. Při západu slunce v době jarní a podzimní rovnodennosti můžete po stranách schodiště pozorovat hada, který jakoby se po pyramidě plazil. To však pravděpodobně nespatříte, neboť Chichen Itzá má otevřeno jen do 16:30.

 

 

Kukulkánova pyramida

   Kukulkánova pyramida

 

Nedaleko odtud stojí obrovské hřiště na míčovou hru pelota, které je největší v Mezoamerice. Cílem této starověké hry bylo umístit míč do kamenných kruhů, které visely ve výšce 7 metrů. Míče jste se mohli dotknout pouze lokty, koleny nebo boky. Nechápete? Nemusíte, v dnešní době máme jiné hry.

Ve „městě“ najdete Skupinu tisíce sloupů a Chrám válečníků. Stavba s okrouhlou kopulí byla dříve používaná jako observatoř, za kterou stojí velmi působivý a stále bohatě zdobený Ženský klášter Akab-Dzib.

 

Ženský klášter

   Ženský klášter

Kdy se na ruiny (ne)vypravit
Ruiny navštivte kdykoliv během roku, ale buďte na sebe přísní a vstaňte! Ideální je v vkročit do areálu s úderem 8. hodiny raní. Jedině v tuto hodinu pocítíte magické kouzlo tohoto starobylého města. Bude bez turistů, stánkařů a slunci bude ještě chvíli trvat, než do vás zabodne své nesnesitelně horké paprsky.

Až se budete se procházet po tomto areálu, který má rozlohu přibližně 5 km², zastavte se na chvíli a uvědomte si, že toto je jen nepatrný zlomek města. To se totiž před dávnými a dávnými lety rozkládalo na rozloze 30 km² a mělo okolo 90 000 obyvatel. Že se vám v tu chvíli zatají dech, je naprosto jasné.

Autor fotek a článku: Eva Bicanova

 

 

Další články z této oblasti:

Yucatán – tak trochu jiné Mexiko

Objevte yucatánské pobřeží bez turistů

Yucatán: po stopách místních obyvatel v Méridě

Lahodná a pestrá yucatánská kuchyně

Campeche, yucatánské město plné barev

Tulum: yucatánské město na pobřeží Karibiku

Doba letu do Mexika

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.