Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce Galícií

Galicie se rozkládá na severozápadě Pyrenejského poloostrova a je autonomním španělským společenstvím. Na jihu hraničí s Portugalskem, na východě pak s Asturií a Leónem. Ze severu a západu ji omývá Atlantský oceán. Žijí tu necelé tři miliony obyvatel a metropolí je Satiago de Compostela, kam přicházejí stovky poutníků.

 

 

Základní info

Povrch této části  Španělska do velké míry pokrývají lesy, což je pro zemi jinak poměrně netypické. Přispívá k tomu i minimální míra znečištění. Těmto přírodním podmínkám odpovídá i zde žijící fauna. V krají tak rovněž vládne poměrně příjemné středomořské podnebí.

Z hlediska hospodářství se jedná o oblast plnou kontrastů. Západní část žije především z rybářského a zpracovatelského průmyslu a díky tomu prosperuje.

Na východě panuje poněkud jiná situace, zdejší ekonomiku udržuje v chodu především tradiční zemědělství na malých farmách.

 

 

 

K historii kraje

Galicie má za sebou dlouhou historii. První stopy osídlení, místní dolmeny a menhiry, jsou staré už více než 6 000 let. Jakožto samostatná provincie vzniká Galicie již ve 4. století. Název dostala po jednom z keltských kmenů, Galaciů nebo Gallů, po nichž tu dosud zůstaly četné stopy.

Mnoho historických památek tu jinak sice nenajdete, nicméně to bohatě vynahrazují četné kamenné domy nebo pozůstatky hradeb, díky nimž si může návštěvník připadat, jako by se na pár okamžiků vrátil do časů středověku.

 

 

    Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

 

Co vidět a zažít

Galicie však ještě není turistickým ruchem tak zasažená jako zbytek Španělska, rozsáhlé hotelové komplexy se v této destinaci prakticky nevyskytují. Přesto nabízí mnoho pozoruhodného. Krásné pláže i zajímavá města podbarvují na každém kroku tóny typického nástroje zděděného po Keltech, jímž jsou dudy. V nezměněné podobě již od středověku se tu také udržují velikonoční zvyklosti, s nimiž vás zdejší obyvatelé poměrně ochotně seznámí, pokud sem zavítáte.

O povaze Galicijců se sice traduje ve zbytku Španělska, že je poměrně zdrženlivá, to je však pouze na první pohled. Pokud proniknete za tuto slupku, zjistíte, že jen málo lidí je tak srdečných a přátelských.

Jedním z pokladů této lokality je rozhodně i její gastronomie. Typickým jídlem jsou zejména plody moře jako mušle či ústřice. Národním jídlem se pak staly chobotnice. Velkou oblibu si samozřejmě získaly rovněž ryby, hlavně sardinky. V hojné míře se objevují i další druhy masa – hovězí nebo vepřové či zvěřina. Další typickou surovinou je zelenina a za ochutnání stojí i sýry. Na zapití se hodí bílé víno, a to v první řadě odrůdy Albariňo, se kterou se tady setkáte asi nejčastěji.

Ve velké míře je touto krajinou prostoupena i mytologie. Stále tu mnoho lidí věří v nadpřirozeno, přírodní bytosti jsou v očích obyvatel Galicie doslova na každém kroku. Namátkou třeba zlé čarodějnice zvané meigas, které obývají lesy. Obrana proti těmto úkazům je poměrně prostá: Zaříkávání a zapalování místní pálenky, která se jmenuje orujo.

 

 

Podobné články:

Skrytá perla Španělska – Galicie

Tip na levný eurovíkend: Santiago de Compostela

Last minute dovolená ve Španělsku - přehled

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.